The Effect Of COVID-19 Virus On Urban Climate And Citizens’ Health In Urban Planning

اگر ما آن بخشی از جهان را که می شناسیم به عنوان نمونه ای از یک گستره بزرگتر در نظر بگیریم، ممکن است هیچ حیاتی در آن وجود نداشته باشد. در پایان، به هر حال، انرژی مریخ می تواند بسیار مفید باشد اگر به درستی استفاده شود. به گفته رصدخانه زمین ناسا، در این مدت، ماهوارهها بیش از ۹ میلیون تصویر از سطح سیاره گرفته اند که در بیش از ۱۸۰۰۰ مقاله علمی استفاده شده است.

شبکه تلویزیونی یورونیوز و سی ان ان روز پنجشنبه گزارش دادند: دانشمندان علم نجوم توانسته اند این سیاره که حالتی صخره ای و شبیه به کره زمین دارد را پیرامون خورشیدی به نام ‘ پروکسیما قنطوروس’ (Proxima Centaur) که نزدیک ترین خورشید به خورشید منظومه شمسی درکیهان محسوب می شود، کشف کنند. بنابراین گزارش این سیاره جدید که ‘پروکسیما بی’ (Proxima B) نامگذاری شده، در فاصله و مداری از ستاره پروکسیما قنطوروس قرار دارد که احتمال وجود آب بصورت مایع در آن می رود. درهمین حال ستاره پروکسیما قنطوروس که جزئی از سامانه ستاره ای آلفا قنطورس به شمار می رود، ستاره ای سرخ رنگ بوده که در فاصله 4.2 سال نوری از زمین و نزدیک ترین ستاره به خورشید و در صورت فلکی قنطورس واقع است.

به همین دلیل است که ما فکر میکنیم ستارهها در حال چشمک زدن هستند. اکتشافات، تا به حال نتوانسته اند به طور قطعی وجود شرایطی دقیقاً شبیه به کسانی که بر روی زمین زندگی می کنند را در جای دیگر ثابت نمایند. شکلهای منتظم یا تصاویر با شکلهای اساسی یا جوهر ثابت “الاعیان الثابته” که در روح موجود است و شکلهای تصادفی با موجوداتی که از لحاظ شکل غیرثابت هستند، منطبق می شوند. دانشمندان عرب، نام سیاره عطارد را به زبان عربی انتخاب کرده اند و این نام از کلمه «عطرد» یا دافع گرفته شده است که به معنای حرکت متوالی در مسیر خود است.

در جریان این برخوردها و همین طور طی فرآیند شکل گیری زمین، آهن و دیگر عناصر سنگین در پوسته زمین فرو رفته و مسیر خود را تا هسته این سیاره ادامه داده اند. این کاوشگر پس از بررسی این سیاره و قمرهایش ، اطلاعات جمعآوریشده را به زمین مخابره میکند. این گودال در جنوب غربی صحرای آفریقا قرار دارد. گودال ریچات، با قطری در حدود ۴۸ کیلومتر، از فضا قابل رویت است. اندازه سیاره ها از عطارد که تنها در حدود یک سوم زمین است تا مشتری که پانزده برابر زمین است متفاوت است. یک دایره کوچکتر با حلقه ها در سمت راست مشتری برای زحل یا کیوان بکشید.

در اساطیر یونان باستان، ابتدا نژادی از غولها به نام تیتان یا تایتان بر جهان حکومت میکردند. مانند هموطن خود ما كه شاید بسیاری از ما نمیشناسیمش اما نامش بر یكی از عوارض سطح زهره جاودان شده است: دكتر آذر اندامی، پزشك و باكتریشناس پژوهشگر انستیتو پاستور ایران. وجود و جاودانگی بیگانگان در ذهن ما به خاطر به تصویر کشیدن آنها در فیلم های مختلف هالیوودی است که ما را به شدت معتقد به وجود حیات در سیارات دیگر نموده است. جایی در اسپانیا وجود دارد که تصاویر سورئال آن مناظر کره ماه را تداعی میکند؛ معادن روباز ریو تینتو.

تصاویر جدیدی که از این سیاره گرفته شده در کنار تصاویر سابق تجزیه و تحلیل خواهد شد. این فقط یک احتمال بر اساس دانشی است که ما تا کنون قادر به جمع آوری آن بوده ایم. حقیقت این است که ما تا کنون قادر به تشخیص زندگی در سیارات دیگر نبوده ایم، اما این مورد را هم نمی توان انکار نمود، در واقع ممکن است وجود داشته باشند! این داستان روایت سفر این مسافر کوچک به سیاره های مختلف است چرا که او پس از بگو مگو با گل سرخ مغرورش که اهلی اش کرده بود، سیاره خود را ترک کرده است.

از نظر دوری از خورشید، مشتری پنجمین سیاره پس از تیر، ناهید، زمین و بهرام است. آنها با هم ازدواج می کنند اما پس از دواج آنها یکی از ماشین های معدن در طول شب به طرف آنها می آید، این اتفاق زمانی می افتد که جیک در داخل آواتار نیست و پیکر بی روح آواتار در کنار نی تریست، نی تری برای اینکه جان جیک را نجات دهد تلاش بسیاری می کند تا آنکه ناگهان جیک به آواتار باز می گردد و به طرف خودرو معدنی حمله می کند و دوربین آن را می شکند. این ستاره در سال 1915و توسط ‘رابرت اینز’، رئیس رصدخانه ملی آفریقای جنوبی کشف شد.

شاید بالاخره در چند سال آینده پرده از این راز برداشته شود و به کمک مدارگرد جدید ناسا که MAVEN نام دارد و به زودی به این سیاره فرستاده خواهد شد به این موضوع پی ببریم. قلهای که در این تصویر دیده میشود، برج «باتی» نام دارد و یکی از ویژگیهای سنگی منحصربهفرد مریخ است. باشگاه شبانه باشگاه خبرنگاران جوان، در جدیدترین تصاویر ارسالی از کاوشگر کاسینی ناسا، سطح یکی از قمرهای سیاره زحل به نام تایتان از میان جو غبارآلود آن به کمک اشعهی مادونقرمز رصد شد.

از آن زمان هابل هر سال تغییرات جو چرخان و رنگارنگ مشتری، طوفانهای فصلی که در اورانوس و زحل روی میدهند و یک نقطهی تاریک سرگردان که در نپتون پیدا و پنهان میشود را رصد میکند. اینجا قلمرو سیارات غولپیکر، مشتری و زحل و اورانوس و نپتون است که تا ۳۰ برابر فاصلهی میان زمین و خورشید گسترش یافته است. سوالی که در این میان مطرح میشود این است که؛ آیا سازندگان بهترین عنوان سری Borderlands را روانه بازار کردهاند؟ این تصویر که توسط Landsat ۸ گرفته شده است، تضاد رنگی چشمگیر بین دریای شنی نامیب، تنها بیابان ساحلی جهان که بیش از ۱۰۰۰۰ مایل مربع (۲۶۰۰۰ کیلومتر مربع) را پوشش میدهد و کوههای سنگی نامیب را نشان میدهد.

رنگ ماسهها به دلیل وجود اکسید آهن، قرمز مایل به نارنجی به نظر میرسد. اما دلیل شباهت این منطقه به مریخ، بیابانی بودن آن نیست که در زمین بیابان بی آب و علف کم نیست، بلکه چیزهایی در این منطقه مشاهده میشود که در زمین دیده نشده است؛ یخ در بیابان. این چهارمین کاوشگر ماموریت مارینر بود که توسط ناسا در سال 1964 پرتاب شد. در نوامبر 2018 ، ناسا یک ناو ثابت به نام Mars InSight به سطح مریخ فرستاد. در دهههای ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی، ناسا «پایونیر ۱۰» (Pioneer 10) و «پایونیر ۱۱» و همچنین «وویجر ۱» (Voyager 1) و «وویجر ۲» برای نخستین بار سفری طولانی را به منظومهی شمسی بیرونی انجام دادند.

تایتانهای باستانی منظومهی شمسی هم سیارات بیرونی آن هستند که شامل مشتری، زحل، اورانوس و نپتون میشوند. در این منطقه درههایی هست پوشیده از یخ و البته در زیر یخها، در آبهایی شور، جاندارانی هم زندگی میکنند، چیزهایی که هرگز در هیچ منطقه بیابانی دیگری دیده نشده است. موقعیت جغرافیایی این جزیره در اقیانوس هند و در ۲۵۰ کیلومتری سومالی و ۳۴۰ کیلومتری یمن واقع شده. اما دیگر مکان عجیب و غریب دنیا در بپوی ژاپن واقع است؛ ۹ چشمهٔ آب گرم قرمز رنگ که با هم یک دریاچه را تشکیل دادهاند، که گاهی ۹ جهنم بپو نیز خوانده میشوند.

SETI (جستجوی هوش فرا زمینی)، در Mountain View، کالیفرنیا واقع شده است. و همچنین گرمای زحل در سایت اینتر استار که توسط چند تن از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا مورد بررسی قرار گرفت که کاملاً گرما در جو زحل مشاهده میشد. به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سيما، زحل از نظر فاصله با خورشید ششمین سیاره و از نظر اندازه دومین سیارهی بزرگ در کل منظومه شمسی است. در صورتی که اندازه زاویه ای زحل 16 تا 20 ثانیه قوسی ومشتری بین 32 تا 45 ثانیه قوسی است . دانشمندان گمان می بردند این ساختار 6 ضلعی مسیر فوران های گازی یا تندبادهای اتمسفری است اما این که چه عاملی می تواند گاز یا جریان هوا را در چنین ساختار سخت و زاویه داری هدایت کند به شکل سوالی بی پاسخ باقی مانده است.

سطح مریخ از نواحی تیره و روشن تشکیل شده است و حدود 70 درصد از سطح سیاره مریخ به رنگ سرخ و زرد است که باعث می شود این سیاره حتی بدون تلسکوپ نیز سرخ رنگ دیده شود. دمای روبه خورشید آن به حدود ۴۰۰ درجۀ سلسیوس می رسد، اما دمای بخش «شب» آن تا ۱۷۰- درجۀ سلسیوس اُفت می کند. دورترین جسم کشف شده پیش از این ۹۶ واحد نجومی با خورشید فاصله دارد و اریس نامیده شده است. بطلمیوس براساس اختلاف حرارت، سرزمینهای شناخته شده آن روزگار را به هفت اقلیم تقسیم کرد که این تقسیمبندی براساس دایرههای مداری است و به همین جهت اقلیمهای هفتگانه وی را، اقلیمهای هندسی مینامند.

در دههی ۱۹۹۰ میلادی اما تلسکوپ فضایی هابل فعالیت خود را آغاز کرد تا چیزهایی را کشف کند که این مسافران میانسیارهای از انجام آن ناتوان بودند. دریاچه کلیلوک آنقدر جذاب و عجیب است که میتوان تصور کرد متعلق به کره زمین نیست. در مقایسه با این غولها، سیارات درونی، یعنی عطارد، ناهید، زمین و مریخ که در نزدیکی خورشید گرم شدهاند، سنگریزه بهنظر میرسند. این دریاچه یکی از بزرگترین ذخایر مواد معدنی مانند سولفاتهای سدیم، کلسیم و پتاسیم، همچنین هشت نوع فلز سنگین مانند نقره و تیتانیوم است. این دریاچه پر از فلزات سنگین است و تابش آفتاب داغ تابستانی و تبخیر آب آن، بلورهایی از این مواد معدنی و فلزات را به وجود میآورد که در گودالهای کوچک، نور را در رنگهای سبز و آبی بازتاب میدهند.

این بدان معنا است که 88 روز طول می کشد تا عطارد یک دور کامل به دور خورشید بچرخد. هر یک از این قمرها تاریک و بازتاب نوری کمی دارند. تصاویری که معمولاً از تایتان گرفته میشوند به خاطر لایهی ضخیمی از گردوغبار به رنگ نارنجی هستند اما در تصاویر جدید دریاچههایی از اتان، متان و پروپان مایع روی سطح این قمر دیده میشود. به گزارش سی ان ان، ‘آنسگار رینر’ (Ansgar Reiners) ستاره شناس درمورد این اکتشاف گفت که دمای این سیاره با توجه به فاصله ای که از این ‘خورشید’ (ستاره) دارد ، این امر را ممکن می سازد که آب به شکل مایع بر روی آن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید