The Analysis Of Azizi’s Style In The “A Glass Of Hot Shath”

شهرسازی متفاوت، برجهای مدرن و خانههای ویلایی که به سرعت در این سالها بنا شدند، شهرک غرب را به یکی از نمادهای شهری جدید ایران تبدیل کرد.به دلیل وزش دائمی باد از غرب به شرق در تهران و نیز پالایش هوا توسط انبوه درختان بوستانها و کوههای مجاور، شهرک غرب از مناطق خوش آب و هوای تهران به حساب میآید و از هوای بمراتب بهتری نسبت به سایر مناطق شمالی شهر برخوردار است.

و اين خود گراميداشت و تکريمى است که از جانب مردم ما نسبت به اين دوشيزه دلير و نامدار افغان به جاى آورده ميشود. رودخانه در خواب دیدن با آب کدر خوب نیست زیرا نعمات بسیاری هست که اگر از طریق درست مورد استفاده قرار ندهیم جز وبال چیزی برای ما نمی آورد. ترجمه:ازخون یار بررخ خالی خواهم گذاشت که از دیدن آن گل گلاب بشرمد. اين رود در ابتداي مسر خود سيلابي بوده و خساراتي به مردم وارد مي اورد و به تدريج از سرعت ان کم شده و و جريان آن اهسته مي گردد .

هيرمند با تبخير خود بر هواي پيرامونش اثر زيادي مي گذارد و از خشکي شديد هوا بويژه درتابستان مي کاهد .رود ارغنداب ، از جمله ي بزگترين رودخانه هايي است که به اين رود مي پيوندد. این برج یکی از مهمترین جاذبههای گردشگري كانادا به شمار مي رود. اين رودخانه از ارتفاعات لعل وسرجنگل در ولايت غور سرچشمه مي گيرد و از بهم پيوستن دو رود ، درنزديکي قريه ي « شينيه دولت يار» به وجود مي ايد . حتي در تابستان ها نيز قله ها و يخچال ها پر برف است.در ميان ارتفاعات هند و کش،دره هاي عميق و خوش آب و هوا و حاصلخيزي وجود دارد که محيط مساعدي براي پرورش دام و توليد ميوه است.افغانستان سرزمين افراط و تفريط است کوهها سر به فلک کشيده و دره ها عميق، باران هاي بهاري و تابستان هاي خشک، زمستان هاي بسيار سرد و تابستان هاي گرم، ارتفاعات پوشيده از برف در طول سال و سرزمين هاي پست و خشک وسوزان.اين افراط و تفريط در زندگي اجتماعي نيز وجود دارد.سرزمين افغانستان در طول تاريخ گلوگاه تهاجم به هند بوده است؛ جنگجويان بسياري چون «اسکندر مقدوني»، «محمود غزنوي»، «تيمور گورکاني»، «نادر شاه افشار»، از پيچ و خم کوهها و دره هاي اين کشور خود را به هندوستان رسانده اند.

اگر میخواهید داستان نامگذاری هملون را بخوانید پیشنهاد میکنیم به مقاله آبشار یخی هملون روی مجله میهمان شو سر بزنید. این تحقیق براساس مطالعات علمی، مشاهدۀ مستقیم چندینبارۀ پژوهشگر در میدان مطالعه و تجربههای جهانی مانند کمیسیون جهانی سدها، دستورالعمل ارزیابی آثار طرحهای سدسازی و سایر منابع علمی مرتبط، به استدلال علمی دربارۀ موضوع پرداخته و از نگاه جغرافیایی و اجتماعی با نگرشی نظاممند، جنبة کاربردی به پژوهش داده است تا در موارد مشابه، مورد استفاده قرار گیرد. مرحوم استاد رشاد در مصاحبه ایکه با مسئول مجله میوند قبل از مرگ خود انجام داده ، گفته بودکه: خانوادۀ ملالی میوند تاهنوز درروستای «دخوگیانو کاریز» میوند زندگی میکنند! ملالی خود از قوم خوگیانی بود وخانواده اش باشنده همین کاریز بودند.

3- هريرود- از کوه بابا در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از هرات مي گذرد و در شمال غربي کشور اندکي از مرز مشترک ايران و افغانستان را تشکيل داده سرانجام در ريگزارهاي ترکمنستان فرو مي رود. 5- درياي پامير 6- کوکچه 7- فرخار 8- درياي کندوز 9- درياي خلم 10- بلخ 11- درياي بند امير 12- درياي پنج شير 13- درياي کند 14- درياي غربي 15- رود لوره 16- ترناک رود 17- درياي ارغنداب 18- خاش رود 19- فراه رود 20- نيزگان 21- تکاب استادن 22- شيرين تکاب 23- درياي مرغاب 24- درياي اولنگ 25- رود گز. كشف رود مهمترين رود اين حوضه است كه از ارتفاعات بينالود و هزار مسجد سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال شهر مشهد به رود مرزي هريرود15 ميپيوندد.

همچنين ارتفاعات افغانستان سپر استراتژيکي مستحکمي بين آسياي شمالي و آسياي جنوبي است. ترجمه 6- حمید از سعید بزرگ تر است. 1- سلول گیاهی دیواره دارد ولی جانوری ندارد 2- گیاهی واکوئل بزرگ مرکزی دارد ولی واکوئل کوچکی سلول جانوری دارد. جنگ دوم افغان وانگلیس با نام نامی سردار ایوب خان، فاتح نبرد میوند وملالی دوشیزه دلیر افغان پیوند گسست ناپذیر دارد. بخش مهم وسرنوشت ساز جنگ دوم افغان و انگلیس،هشت ماه بعد از قیام کابل وحومه،در غرب کشور، در دشت میوند در تحت قیادت سردار ایوب خان غازی درروز۲۷جولاى ١٨٨٠ميلادى بسر آورده شد که به «جنگ میوند» شهرت یافت.

در حال حاضر، به دليل قرار گرفتن در مرز با «آسياي ميانه» و اهميت انتقال منابع زيرزميني اين كشورها به دنيا از خاك افغانستان، همجواري با ايران و حالت تخاصم ايالات متحده امريكا با آن؛ توليد بيش از يك دوم مواد مخدر جهان در آن و سند پيروزي ديپلماسي سياسي و نظامي امريكا و جورجبوش پسر در آغاز قرن بيست و يكم و اراده جهاني براي بازسازي آن، طرف توجه محافل بينالمللي و دولتهاي همسايه قرار دارد؛ اما آرام آرام اين حساسيتها كاسته شده و تنها نقشي محدود در منطقه به آن واگذار ميگردد. مساحت آن را در منابع مختف بين 620 تا 700 هزار کيلومتر مربع ذکر کرده اند، اما 225، 652 کيلومتر مربع مساحت داشته و چهلمين کشور جهان به شمار مي آيد.

طول مرزهاي افغانستان حدود 5800 کيلومتر مي باشد، که شامل 2384 کيلومتر درشمال با جمهوري هاي تاجيکستان، ازبکستان و ترکمننستان؛ 2240 کيلومتر از مشرق و جنوب با جمهوري اسلامي پاکستان، 73 تا 93 کيلومتر مربع از سمت شمال شرقي از طريق تنگه واخان با ايالت مسلمان نشين سين کيانگ (ترکمنستان) جمهوري خلق چين و 855 تا 930 کيلومتر در مغرب با جمهوري اسلامي ايران (که 619 کيلومتر آن با استان خراسان مي باشد) يشترين فاصله شرق تا غرب افغانستان 1240 کيلومتر، و شمال تا جنوب آن 855 کيلومتر است و حداقل فاصله آن با آبهاي آزاد جهان 500 کيلومتر است.قسمت هاي وسيعي از خاک افغانستان را عمدتا در شمال و شرق کشور، کوهها وسنگلاخ ها پوشانده است کوههاي هند و کش به طول 600 و عرض 100 کيلومتر از سمت شمال شرقي به طرف غرب و جنوب غربي کشيده شده و تقريباً از ميانه کشور مي گذرد.

اين سرزمين درنيمکره شمالي، نيمکره شرقي و درمحدوده آسياي ميانه واقع است. علاوه بر اين تا قبل از کشف راههاي آبي در قرون جديد و سپس توسعه راههاي هوايي، خط مسير بازرگاني شرق و غرب، از دشت شمالي آن عبور مي کرد، محل عبور کاروانهاي جاده ابريشم از اين سرزمين بوده که عموما ازطريق قندهار به هند و از طريق بلخ به چين مي رفت.پس از کشف راههاي آبي و سپس توسعه راههاي هوايي، افغانستان مانند ساير سرزمين هاي آسياي مرکزي، تبديل به منطقه اي بن بست شد و گذر هيچ بيگانه اي به آنجا نيفتاد. شهرهاي تاريخي بست ، نادعلي و زرنج شهرت خود را مديون اين رود و شعبه هاي ان هستند .

طول اين رود 700 کيلومتر مي باشد که 460 کيلومتر آن در افغانستان جريان دارد . میتوانید روی سنگهای کنار رودخانه بنشینید و ساعتها به جنگلی که دریاچه را بغل کرده است نگاه کنید و از انعکاس آن همه درخت در آب، آن را سبز ببینید. ولی به این صورت نبود که طی سالیان دراز و بر اساس الگوی توسعه ای خاصی عمل شود. برای حل این مشکل، استریمینگ تطبیقی وارد عمل میشود و با کاهش کیفیت ویدیو جلوی توقف پخش ویدیو را میگیرد. او مینویسد که مصرف الکل سبب ایجاد ناهماهنگی در عضلات بدن، اختلال در تکلم، اشتباه در قضاوت، تعادلنداشتن و پوکی استخوان میشود که از نشانههای اماس هستند (بختی، 1389: 53). هیچ بیماری از کل افراد مبتلا به اماس در منطقه پیربکران، مصرف مشروبات الکلی را عامل بیماری خود نمیدانست و تنها 1 نفر از بیماران، پیش از بیماری مشروبات الکلی استفاده میکرده است.

اطلاعات چندانی درباره تاریخچه بیماری اماس در ایران وجود ندارد. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است واین وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد. شاید اگه هر کدوم از اونها رو به تنهایی ببینی اونقدر حس خوب بهت دست نده ولی وقتی توی دل یه طبیعت قشنگ یه رودخونه قشنگ میبینی یه چیز دیگست و کلی دلت باز میشه. دلایلی داریم که بر این باورند که هر نوع تفکری که در ما حاصل می­گردد متعلق به نفس است.

رود هيرمند با 1400 کيلومتر طول ، بزرگترين رودخانه داخلي افغانستان مي باشد که نقش مهمي در اباداني و سرسبزي قسمت وسيعي از کشور ما دارد . اين رود سرانجام به درياچه هامون ميريزد . حجم زیادی از این نوشیدنی را در پوسته توخالی کدو قلیانی ریخته و به آن آب جوش اضافه میکنند. خشک شدن تالاب هامون ایران مشکلات زیست محیطی فراوانی را در منطقه ایجاد کرده است که نیاز مبرم به احیای آن وجود دارد. همانگونه که مردم کابل وحومه آن قیام عمومی برضد انگلیسها راآغاز کردند ودر تمام جبهات نبرد دشمن را به زانو در آوردند،در ادامه این قیام جنگ میوند نیزیک جنگ ظفرمند وفیصله کن و نقطه عطف تاریخی آن به حساب می رود.

دیدگاهتان را بنویسید