گزارش صعود بر فراز قله آرارات

در آتشفشان هاى «سپرى شکل» ، مواد مذاب بازالتى که نسبتاً از نظر SiO2 فقیر و داراى میزان بالایى از تمرکز آهن و منیزیم هستند، نسبتاً روان بوده و به آزادى و سهولت جارى مى شوند و فاصله زیادى را از نقطه فوران طى مى کنند. اگر قصد دارید از شمال سیستان و بلوچستان به سمت کوه تفتان حرکت کنید، در فاصله 130 کیلومتری جنوب شهر زاهدان یک مسیر خروجی خواهید دید. حسینی قرار نگرفتن کوهدشت در یکی از مسیرهای اصلی جاده ای کشور را مشکل دیگر شهر دانست و گفت : سرمایه گذاری بخش دولتی در شهرستان کوهدشت باعث سرازیر شدن سرمایه بخش خصوصی میشود و امیدواریم که با سفرهایی که دولت محترم به استان و شهرستان داشته اند هر چه زودتر این نقایص بر طرف شود تا شاهد کوهدشتی آباد و سرزنده باشیم.

اختصاصی| اولین حضور رسانهای در ولایت پنجشیر / در دره پررمز و راز پنجشیر واقعا چه میگذرد؟ با این وجود، در تمام مواقع به اندازه کافى افراد و نیز وسایل و ابزار مورد نیاز، در دسترس نیستند. بنا به گزارش سی ان ان در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۰، پس از بررسی گروهی از متخصصان تبتی و نپالی، مجدداً عدد دقیق ۸۸۴۸٫۸۶ متر مورد توافق دولت نپال و چین قرار گرفت.

پیشینه این بنا به زمان فرمانروایی ساسانیان برمیگردد و در گذشته بسیار مورد توجه بوده است چرا که پل ارتباطی میان کرمانشاه، ایلام و لرستان به شمار میرفت. پشتون ها بسیار قلیان نمی کشند وبه جای ان نصوارمی کشند وبسیاربه ان عادت دارند. تنها کسانی که ازانان عزت واعتبار بسیار کمی توقع میرود ، دست به چنین اعمال می زنند. گفتنی است که چنین تدابیربرای اقوامی که رابطهء ضعیفی با شاه دارند و میل غارتگری در میان شان قوی است ، نیز تاثیر مطلوب دارد.

تله کابین صفه دارای دو خط است که ایستگاه اول با کابینهای 4 نفره در پارکینگ تله کابین قرار دارد و مسافران را تا ایستگاه گردنه باد بالا میبرد و مناظری از كوه صفه مانند قلعه شاهدز، دیدنیهای اطراف شهر و تنگه گردنه باد را می بینند. علاوه بر آثار تاریخی که در محوطه تاریخی بیستون وجود دارد، در بازدید از این اثر باستانی، میتوانید از آثاری همچون: غار شکارچیان، مر خریل، مر تاریک، مر آفتاب، مر دودر، تپه نادری، سراب بی ستون، جاده حاشیه سراب، بقایای گورستان قدیمی، دژ تاریخی مدفون، نیایشگاه شاهنشاهان ماد، نقش برجسته داریوش بزرگ، مجسمه هرکول، نقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی، نقش برجسته مهرداد، گودرز، سنگ بلاش، پرستشگاه شاهنشاهان پارتی، بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان، بقایای بناهای ساسانی، کتیبه فرهاد کوه کن، بقایای پل ساسانی، بقایای سد ساسانی، سنگهای تراشیده ساسانیان، کاروانسرای ایلخانی، بناهای ایلخانی، کاروانسرای صفوی، وقفنامه شیخ علیخان زنگنه و همچنین پل بیستون بازدید نمایید.

حضرت آیتالله خامنهای: «امروز هم که شما ملاحظه میکنید کشور شما، جامعهی شما، زیر فشارهای گوناگون تابآوریِ حیرتانگیزی دارد، ما حرفهای اینها را میخوانیم، میبینیم، میشنویم. از اینجا میتوان گفت که این واژه از ایران و زبان فارسی به زبان انگلیسی منتقل شده است که علم کیمیا از کشور ایران به کشور های عربی و به این واسطه به کشور های اروپایی منتقل شده است. در مجموع در کشور افغانستان 286 کانىزايى فلزات پايه (سرب، روى، مس) ثبت شده است که اطلاعات مربوط به آنها متعلق به سالهاى 1960 تا 1970 مى باشد و توسط روسها انجام گرفته است.

بامها یامسطح وچوب پوش است ویا گنبدی و ازموادی است که دیوارها از آن ساخته شده است. بزرگان قبایل – جز خیبریان – در صورت توافق ، عبور امن کاروانها را از سرزمین خود تضمین می کنند . این رودخانۀ فصلی پس از عبور از شهر شیراز به سمت جنوب شرقی حوضهٔ خود متمایل میشود و به دریاچه مهارلو میریزد. او سپس به منطقه جدریان رفت و پس از ارائه معجزه­ای با قایق به شهر خود رفت. نظارت بر اجراي دقيق قانون در سراسر كشور بر عهده دادستان كل است، دادستانهاي شهر و نواحي زير نظر دادستان كل عمل ميكنند، دادستان كل در نزد مجلس ملي و رييسجمهور مسوول است.

این عمل مصلحتاء صورت میگردد وگاه درشرایط مناسب ، با وعدهء استرداد ، مجاز دانسته میشود. افغانان این دقت فارسیوانان را با انتقاد می نگرند؛ حتی داستانی می آورند که چند نفر فارسیوان به سفررفته بودند؛ چون دربازگشت از آنان پرسیدند چگونه سفری بود؟ از طرفی مردمان قبایل تابعه از کیفیت جرم غارتگری بخوبی اگاهند . چون خودمانی بنشینند، پاها را دراز می کنند، یا هر طور که راحت باشند می نشینند؛ اما چون بخواهند تشریفات را رعایت کنند، پاها را زیر لباس جمع و پنهان می دارند (یعنی چهار زانو یا مربع می نشینند.) چنین نشستنی برای یک اروپایی قابل تحمل نیست؛ اما مفاصل مردمان آسیایی چنان نرم است که با وصفِ فشرده شدن پاها بر روی زمین سخت، روزها ـ بدون ناراحتی ـ همچنان می نشینند.

چون میزو صندلی نیست؛ مبل هم نیست یا کم است؛ مردم بر روی فرشهای پشمی خشن و قطعات نمد می نشینند . کار معمولی افغانان، چون نشسته اند، گفت و گو است. درمورد افتخار به نیکنامی افغانان باید گفت که تاراجگری انان هرگز با قتل وکشتار همراه نمی شود. روتکوویچ (Wanda Rutkiewics) کوهنورد بزرگ لهستانی به همراه چهار کوهنورد زن دیگر بدون کمک کپسول اکسیژن به بالای قله صعود کردند، اگرچه سه نفر از این پنج کوهنورد زن در جریان صعود و بازگشت کشته شدند ولی نامشان برای همیشه در دل کی تو ثبت گردید.

درمورد تاراج کاروانها توسط بزرگان اقوام ، در جریان نبرد های داخلی چیزی نمی گویم . آنان با توجه به شرایط داخلی حکومت خویش این کار رامی کنند. یکی نی عمودی یا راسته که بالای آن سرقلیان رامی نهند که محتوی تنباکو و ذغال یا آتش است و دیگرنی که به لب می رسد. همچنین هشتم تیرماه سال ۹۶ آتش نشانان اصفهان پس از سه ساعت عملیات ۲ کوهنورد ۲۶ و ۶۰ ساله که در دو مسیر متفاوت در حال صعود به این کوه بودند و بر اثر از دست دادن تعادل خود به پایین سقوط کردند را نجات داده بودند.

حال با مشاهده وضعيت اسفبار سنگ نگاره هاي ميرملاس با قدمتي بيش از 12 هزار سال اين سوال مطرح مي شود که چرا حفاظت از اين ميراث گرانبها به دست فراموشي سپرده شده تا امروز جز سايباني از اين غار بي همتا چيزي باقي نماند. به دلیل سرعت پایینتر احتمال قرار گرفتن در معرض خطراتی مانند بهمن یا ریزش سنگ در بین کمپها بیشتر می باشد. مسیر پیازه ری: این مسیر دارای دست به سنگ بوده و از سختی فنی بیشتری برخوردار است. نام رسمی این کوه کومباکارنا می باشد اما بیشتر با عنوان ژانو شناخته شده است که معنای آن کوه دارای دو شانه می باشد.

پل تاریخی چالان چولان دارای موج شکنهایی در قسمت شمال غربی است. به طورى که ارباب اطلاع نقل کرده اند، دهانه این غار به سوى شمال شرقى است و همین سبب شده که بعضى مفسران بزرگ در اصالت آن تردید کنند، در حالى که این وضع مؤید اصالت آن است زیرا قرار گرفتن آفتاب به هنگام طلوع در سمت راست غار و در هنگام غروب در سمت چپ ، مفهومش آن است که دهانه غار به سوى شمال و یا اندکى متمایل به شمال شرقى باشد.

دیدگاهتان را بنویسید