کوه صفه اصفهان+عکس و نقشه همراه با جزئیات – مجله گردشگری مسافر سلام

آتشفشان الچیچون در سال 1982 گرد و غبار زیادى ایجاد نکرد، اما مقدار زیادى گاز سولفورى به داخل اتمسفر فرستاد. آتشفشان اتنا یکی از قویترین و بزرگترین آتشفشان های جهان است که فوران آن در سال ۱۹۹۲، باعث ایجاد دو رود از مواد مذاب شد و باعث گردید تا جمعیت ۸۰۰۰ نفری این شهر با خطری جدی مواجه شوند. آتشفشان اتنا نیز یکی دیگر از مخرب ترین آتشفشان های جهان است.

Pico de Fogo که در جزیره کیپ ورد قرار دارد، یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان بوده و هر زمان تهدید به انفجار کند، ساکنین بومی روستای کوچک Cha das Calderas را وارد به تخلیه محل زندگی خود می کند. فورانهاى شدید همراه با انفجار مقدار زیادى خاکسترآتشفشانى به داخل اتمسفر وارد مى کنند. یک انفجار آتشفشانى مىتواند همراه با خروج قطعات سنگى جامد، مواد مذاب و گازهاى آتشفشانى باشد.

یک فوران آتشفشانى قادر است ستونى از مواد مختلف را تا ارتفاعى حدود 19 کیلومتر (در بالاى قله آتشفشان) به بیرون پرتاب نماید و منجر به تشکیل یک ابر آتشفشانى گردد. به گزارش کُردتودی، به نقل از تیتریک، استان البرز جدیدترین استان ایران است که پیش از این شهرهای تشکیل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند، نام این استان از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد. عزیزآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است.

چشمه هاى آب گرم منطقة سرعین در استان اردبیل به علت وجود کوه آتشفشان سبلان است. از مهمترین ویژگى هاى محیطى و سیماهاى زمین شناختى بیشتر آتشفشان ها، وجود چشمه هاى آب گرم، آبفشان، دهانه و مخروط آتشفشانى است. نظیر بسیارى از بلایاى طبیعى دیگر، تأثیر فوران هاى آتشفشانى بر روى انسان ها، به میزان بسیار زیادى به تراکم جمعیت و نوع ساختمان ها در این مناطق بستگى دارد. بهره بردارى از ویژگى هاى طبیعى آتشفشانى در بسیارى از مناطق جهان متداول است و مهمترین آن استفاده از انرژى زمین گرمایى جهت گرمایش، تولید برق، آب درمانى، کشاورزى، پرورش آبزیان و توریسم مى باشد.

تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مۆثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست. به غیر از حاصلخیز بودن بعضى خاکسترها، آتشفشان ها منبع تولید انرژى، مصالح ساختمانى و نیز منبع درآمد از طریق جلب گردشگرد مى باشند. احتمال فوران دوباره این کوه با توجه به وجود چشمه های فعال گوگردی و آبگرم ها وملتهب بودن زمین منطقه وحود دارد.

این آتشفشان بلند و فعال در منطقهی اروپا قرار دارد و یک تهدید جدی برای ساکنان روستاها و شهرهای جزیرهی سیسیل به حساب میآید. سال 1935 به اينطرف از طرف جيولوجست های افغانی و خارجی برای تفحص نفت در نقاط مختلف کشور شروع شده بود، معلوم گرديده بود که نفت در بسياری از نقاط کشور مانند ساحات شمالی غربی و جنوبی موجود بوده اما نظر به عدم موجوديت سرمايهء کافی و پرسونل فنی و مجرب تا کنون استخراج آن امکان پذير نيست. تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده و از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت جنوب غربی از فاصله ی 3 کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه های گنبد برسیم.

آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی (به صورت مذاب، گاز، قطعات جامد یا هر سه) از درون زمین به سطح آن راه مییابند. فعالیت آتشفشانی با برونافکنی صخرهها، با گذشت زمان باعث پیدایش کوههای آتشفشانی بر سطح زمین میشود. کوههای آتشفشانی زیادی در دنیا وجود دارند که اگر بیدار شوند برای گردشگران و افراد محلی مرگبار خواهند بود. پدیدهای که خبر از انفعالات درون هسته زمین داده و فورانش علاوه بر خساراتی که به ساختههای دست بشر وارد میکند فواید بیشماری برای موجودات زنده محیط اطراف دارد. یک آتشفشان قوی و مخرب که تقریبا هر ده سال یک بار به طور متناوب، فوران میکند.

وسعت گنبد در حدود سه هزار و 666 هکتار است که دارای رنگهای مختلفی است که نظر هر بیننده را به خود جزب میکند. آشیانه های ماگمایی دارای اشکال و اندازه های متعددی هستند. 7- سطح زیبا و رنگارنگ گنبد – مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده ی خورموج به سمت کنگان باشد از فاصله ی دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر می کند که کوهی پوشیده از برف را مشاهده می کند.وجود نمک های طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز،سبز،سفید،سیاه،نارنجی،قهوه ای و ترکیب این رنگها در دیواره ها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله ی آنها می توان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با رنگ زرد طلایی یا وجود پتا سیم با رنگ نارنجی وآهن با رنگ قرمز و قهوه ای وترکیب این مواد معدنی با هم که می توان از پیریت یا همان طلای کاذب(طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت می شود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل می گردد و دارای جلای فلزی براقی می باشد.همچنین وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیر فلزی با تنوع رنگها پدیده ای شگفت انگیز و متحیر کننده ای است که شاید در هیچ جا نتوان همانند آن را نظاره کرد.

در این حین گرد و غبار حاصله، به طور بخشى باعث عدم ورود اشعة خورشید به زمین شده و موجب سردشدن محسوس سطح زمین مى شود. این کوه آتشفشانی از سال ۱۹۵۵ به طور منظم، در حال فعالیت بوده است. این آتشفشان در سال ۱۷۷۲، ۴۰ روستا را که در دامنههای این کوه قرار داشتند به طور کلی ویران کرد و بیشتر از ۳۰۰۰ نفر از ساکنان این منطقه را به کام مرگ کشاند.

ساکورا جیما که یکی از خطرناک ترین آتشفشان ها در جهان است، آخرین بار در مارس ۲۰۰۹ فوران کرد. از علما و شاعران چیره دست زمان خود بود و شعر می گفت از آثار او می توان به چندین هزار بیت شعر از او اشاره کرد که همگی ان ها در مدح خوبان می باشد. از همین رو هنوز مشخص نیست مسعود و سایر اعضای هسته مقاومت تا چه میزان قادرند در برابر حملات طالب ها بایستند.

محمد حسین جعفریان درباره خیزش و قیام مردمی در افغانستان به خصوص تشدید آن پس از پیام احمد مسعود رهبر مقاومت مردمی، گفت: از چند روز پیش تظاهراتهایی توسط جمعیتی از زنان در شهرهای مختلف آغاز شده بود ولی این خیزش امروز شدت گرفت و به نوعی میتوان گفت در واقع یک قیام زنانه در افغانستان شکل گرفته است. وقتی در یک روز صاف و بدون غبار برفراز آن بایستیم، در سمت چپ تهران و در سمت راست کرج تا کیلومترها معلوم است. طولاني ترين روز در ناحيه قطبي شمال و در مدار 66 درجه و 33 دقيقه، روز اول تيرماه است.

گذشته از این کوه چند سلسله کوه دیگر در نواحی شمال وجود دارد ، از قبیل کوه بنگی ، اشکمش ، کوه ممنی ، دره صوف، چهار کنت ، و البرز که جدا از کوه هندوکش می باشد . ساکورا جیما به دلیل اینکه یکی از بزرگترین و قویترین آتشفشانها بوده و در یکی از پرجمعیتترین نواحی کشور ژاپن قرار دارد، بسیار خطرناک است. آتشفشانها معمولاً در نقاطی یافت میشوند که ورقههای زمینساخت، همگرایی یا واگرایی دارند. این کوه آتشفشانی به این دلیل که مدت زیادی است که خاموش مانده، باعث نگرانی شده است؛ زیرا دانشمندان معتقدند که هر چه زمان استراحت و خاموش ماندن یک آتشفشان بیشتر باشد، فوران عظیمتر و قویتری رخ خواهد داد.

پس از باز پسگیری جزیرهها، بندر گمبرون مجددا به بندرعباس تغییر نام داد. تابلوی «بگرام» را میبینم و دوست دارم از زندان آن دیدن کنم، اما راننده میگوید باید مجوز داشت و دیگر مثل آن اوایل رفتن داخل آن آسان نیست. کشور ما در سال 1390 چند شهر و روستا داشت؟ در سایت ما جواب همه سوالات را می یابید. شاید بتوان گفت در هر مسابقه برای اعلام نتایج و انتخاب بهترین ها، معیار هایی وجود دارد که داوران آنها را آشکار نمیکنند اما در هر حال معیار هایی نیز برای راهنمایی به شرکت کنندگان به صورت عمومی منتشر میشود.

با توجه به اینکه سن دانش آموزان در زمان ارائه پروژه طرح جابر سن کودکی و نوجوانی است، از آنها انتظار میرود تا به بهترین شکل ممکن پروژه و جزییات آن را ساخته و تحویل دهند. آبادی های دره پنجشیر بیک عده دهکده هائی تقسیم شده که بیشتر در دامنه های دو طرف کوه و در اراضی مرتبه دار دو طرف سواحل رودخانه قرار دارند و عموماُ اطراف آنها را باغچه های توت و تاکستان های کوچک فراگرفته و جویبارهائی که از دره های فرعی جدا شده از قرب و جوار خانه ها میگذرد. قویترین و بزرگترین آتشفشان ها در دنیا کدامها هستند و در کجا قرار دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید