کوه تفتان سیستان؛ مسیرهای صعود، جاذبهها و تصاویر

تاریخ شروع آن: شب پنجشنبه ۱۴ شوال المکرم ۱۳۹۴ هجری قمری بوده است.جلد سوم بحار که در مورد معاد و مطالب دیگر آن است و آنرا به تمامی خواندند.حضرتش سوگند یاد کرده و می فرمایند: « به جانم سوگند مهمترین چیزی که در محضر شریف او جوهر عاقل را مبتهج می کرد، اصول علمیّه و امهّات عقلیه ای بود که القاء می فرمود و هر یک از آنها دری بود که درهای دیگری از آن گشوده می شد.

عزالدین آملی با نام کامل شیخ عزٌالدین بن جعفر بن شمس الدین آملی، عالم شیعه، ریاضیدان،سده دهم هجری قمری از مردمان طبرستان بود، شیخ عزالدین معاصر شاه طهماسب صفوى و ملازم تاجالدین حسن وزیر مازندرانى و همدرس محقق کرکى و شیخ ابراهیم قطیفى بود که هر سه از شاگردان على بن هلال جزائرى به شمار مىرفتند. و بعد از تکمیل مراتب تحصیلات، با زنی از خوانین مکرمات بستگان سببی خود ازدواج نموده و آن خاتون از طرف پدر خود بالارث متموله بوده و چون سید بزرگوار بدین وسیله، سعه در معاشش حاصل گردید، طریقه انفاق بر فقرا و ایثار مساکین را شیمه عالیه خود قرار داده به نحوی که گاهی در عبور و مرور در کوچههای اصفهان، عبا و یا قبا و یا شلوار خود را به فقرا و مساکین میبخشید و حالت بکاء و گریه زیاد داشت.از لاریجانی گویا آثار زیادی بر جای نمانده اسست.

چون تاریخ وفات حسن کاشی معلوم نیست، نمیتوان دانست که چه مقدار از عمر او در سده ۸ ق. پس این همه را از کجا بهم رسانید؟ طبق برنامه قبلی پس از آن کوله ها و بارها را در میدل باس گذاشته و با شوقی وصف ناشدنی به سمت شهر وان می رویم. البته این امکان وجود دارد که نقشه ها در اشتباه باشند ولی حداقل در مورد قله های خرسنگ کوه و جانستون باید بگویم که ارتفاعات نقشه با اندازه گیریهای GPS من مطابقت نزدیک داشته اند (اگر ارتفاع این قله ها را با GPS اندازه گرفته اید لطفا با من تماس بگیرید).

بسیاری از قله ها بر ستیغ خط الراسی که بر خلاف اکثر دیگر خط الراسهای البرز مرکزی از شمال به جنوب امتداد می یابد قرار گرفته اند. پاسخ: رشته کوه زاگرس در غرب ایران کشیده شده است و جهت آن شمال غربی جنوب شرقی است. در ناحیه شمالی مدینه رشته کوهی به طول تقریبی شش کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده که به دلیل جدایی آن از دیگر رشته کوهها، «احد» خوانده می شود.در وجه نام گذاری این کوه سرخ رنگ که در شمال مدینه (4 کیلومتری مدینه) قرار دارد گفته شده: بر اثر جدایی اش از دیگر کوه های منطقه، اُحُد نامیده شده است.

به طول 350 کیلومتر از دره سپید رود گیلان آغاز شده و به دره فیروزکوه(رود تالار وجاده تهران به قائم شهر)پایان می پذیرد.«کوه دماوند »به ارتفاع 5671 متر بلندترین نقطه البرز مرکزی است. قله ۵۶۱۰ متری دماوند بلندترین قله البرز مرکزی (وخاور میانه) میباشد. یکی را به البرز کوه،نزد فریدون می فرستادند و بدین ترتیب هسته ی مرکزی و مردمی شورش علیه ضحاک بنا نهاده شد. پس از ۱۰ کیلومتر به این روستا میرسید و باید ۵ کیلومتر دیگر نیز برانید. احتمالا اولین پیوند سیمرغ و کوه قاف نیز در کلام سهروردی دیده شد. بر بالای این غار صومعهای دیده میشود که براساس پارهای از قراین، مربوط به قرن پنجم میلادی است و پس از آنکه مسلمانان آنجا را فتح کردند، به مسجد تبدیل شد.

دره سا، یک تنگه به طول ۸۰۰ متر است که به یک آبشار باشکوه منتهی میشود. شروع پیاده روی و کوه پیمایی از روستای عسل محله که در سمت راست جنگلی و چپ دره پر آب و رودخانه دریا سر که سر چشمه آن از یخچال دائمی قله سیالان 4250 متر و کندیگان 4000 متر که در فصل بهار و تابستان به اوج پر آبی می رسد و با 24 درصد پر شیب ترین رود ایران است به همین دلیل گرگر و غرش آب در طول مسیر موسیقی گوش نوازی به اجرا می گذارد. رشته کوه البرز به طور کلی به سه بخش البرز غربی، البرز مرکزی و البرز شرقی تقسیم می شود و در مجموع پهنه ای به مساحت 51500 کیلومتر مربع از خاک کشور را فرا می گیرد.

این رشته کوهها به سه بخش تقسیم می گردد که عبارتند از: کوههای جنوب غرب دریای خزر، رشته کوههای البرز و رشته کوههای شمال خراسان. جواب: رشته کوه زاگرس در غرب ایران کشیده شده است و جهت آن شمال غربی – جنوب شرقی است. از شهر تنکابن به سمت گیلان در کیلومتر ده جاده رامسر وارد جاده هریس می گردیم، رو به جنوب و کوهستان نموده، پس از عبور از روستای مدرن شده گالش محله وارد جنگل و منطقه دالیخانی می شویم. به اراضی گسترده جل و باغ های زیبای چای و گل و کیوی می رسیم، سه کیلومتر راه را با مناظری متنوع و با دید وسیع دریا و کوه و با آواز دلنشین پرندگان زرد و بنفش که به روی کابلها و دکلهای انتقال نیرو ردیف نشسته اند طی می کنیم.

حداکثر یک ساعت تا رسیدن به سیاه سرد زمان لازم است، وجود چشمه های آب در نقاط مختلف این منطقه میان باغات وسیع گردو، فندق، سیب، گلابی، خیلی دیدنی است، که در زمان های قدیم از هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان تا پهلوی رونق زیادی به این منطقه داده بود و مکان استراحت مسافرینی بود که در مسیر ییلاقات بالا دست در حرکت بودند. 21-دو دشت وسیع ایران را نام ببرید.

با عبور از اولین دره، یک دشت شگفت انگیز در مقابل شما پدیدار میشود؛ دشت سواشی؛ که با گل و گیاهان زیادی پوشیده شده است و در اینجا میتوانید بعد از خنکای آب و دره، از گرمای آفتاب لذت کافی ببرید. مسیر آبگرم و آب معدنی در منطقه میانرود جدا می شود، سمت چپ مسیر آب معدنی، و در جبهه شمالی قلل لنگری امتداد دارد که وارد دشت زیبای شلف شده، و پا کوب سمت راست که رو به دره می باشد به سوی آب معدنی ره گشوده است. از به همراه داشتن بار اضافی خودداری کنید چرا که ممکن است هنگام عبور از میان آب مشکل ساز باشد.

بدلیل نزدیکی به آب دریاچه، شنا ، اسکی و قایق رانی از ورزش های اختصاصی اهالی واریان می باشد. آری آری جان خود در تیر کرد آرش/کار صدها،صد هزاران تیغه ی شمشیر کرد آرش/تیر آرش را سوارانی که می راندند بر جیحون به دیگر نیم روزی از پی آن روز نشسته بر تناور ساق گردویی فرو دیدند و آن جا را از آن پس ،مرز ایران شهر و توران نام کردند. پس از حدود دوساعت کوه پیمایی به روستای با شکوه آرود رسیده، امامزاده ای سفید در امتداد محلی با صفا و خانه های نیلی و چشمه آبی زلال و دشتی سبز، اینجا آرود افسانه ای است.

دیدگاهتان را بنویسید