و نویسنده کتابخانه تاریخی است

این میزان، برابر با تمام آب موجود دردریای مرده (در غرب اردن و فلسطین) است. میوه های این باغ ها زردآلو، گیلاس، آلبالو، سیب، گردو هستند که زیبایی این باغ را چند برابر کرده اند. حتی کودکان هم می توانند داخل استخر با دلفین ها شنا کنند و به بازی بپردازند. آنچه که ارزشی مضاعف به این پل میبخشد این است که با وجود اینکه از آجر و سنگ و ساروج ساخته شده است اما سالهای سال در مقابل طوفان و سیل و زلزله و تمام حوادث طبیعی و گاه غیر طبیعی دوام آورده است و چند قرن به طور متوالی مورد بهرهبرداری قرار گرفته است.

اصل اول به رهبران کشور امکان میداد بی هیچ هراسی، آنچه را مصلحت میدانند، انجام دهند و نگران افکار عمومی جهانیان به ویژه کشورهای جهان سرمایه داری و دشمن نباشند. دیگر، آنچه در تولید کشاورزی برای کشاورزان و به دستور “حزب” لازم الاجرا بود، جنبه ی “ایده ئولوژیک” در تولید کشاورزی بود، نه قانونمندیهای ناظر بر تولید علمی و فنی کشاورزی امروز و به همین دلیل، کارشناسان کشاورزی در این کشور، سیستم کشاورزی را در “ژاپن” ناکارآمد می دانستند و در همه حال اصرار داشتند شیوه های تولیدی خود را موفق تر نشان دهند، در حالی که خود به چشم خویشتن میدیدند که میزان برداشت اصلاً چشمگیر نیست.

رخدادهای غیر مترقبه ی دیگری نیز همزمان اتفاق افتاد که همه ی انتظارات حزب و رهبری را نقش بر آب کرد. اینگونه شد که در یکی از قسمتها نقش لوک مک گرگور کشته میشود. ظاهراً یونگ بعد از کوچ به کره ی شمالی، برای مردی به نام “هام دوکوسو” ـ که رئیس جامعه ی کره ایهای مقیم ژاپن بوده ـ نامه می نوشته. با این حساب تنها 3 درصد آب موجود روی کره زمین قابل استفاده برای نیازهای مستقیم و غیر مستقیم انسان است. در سال ۱۹۷۷ دولت چنان به وضعیت اقتصادی اسفباری گرفتار شد که می توانست تنها جیره ی غذایی شش درصد جمعیت خود را تأمین کند.

نتیجه ی طبیعی این روند، روی آوردن مردم به خرید و تأمین مواد غذایی از “بازار آزاد” بود که تازه به حکم قانون “جرم سیاسی” هم شناخته می شد. او در ۱۹۵۵ در این باره نطقی ایراد کرده، آن را به عنوان یک خط مشی سیاسی ـ که توده ها باید آن را بپذیرند ـ مطرح کرد و جلسات مطالعاتی زیادی برای همه ی شهروندان از پیر و جوان برگزار کرد تا آثار خود را به ویژه در قسمتهایی که به سیاستهای “جوچئه” مربوط می شد، معرفی کند تا این که مطابق ماده ی سوم قانون اساسی سال ۱۹۷۲ کشور تصریح کند که دولت “ایده ئولوژی جوچئه” را به عنوان تنها سرمشق و راهنمای همه ی کارهایش قرار خواهد داد ” (“ایده ئولوژی جوچه”، ۲۰۱۵).

وقتی “اتحاد شوروی” و “چین” به “اقتصاد مبتنی بر بازار” (market economy) روی آوردند، این کشور دیگر نتوانست مواد خام مورد نیاز خود را برای برنامه های کشاورزی اش تأمین کند و تحقق همه ی برنامه های مربوط به مکانیزه کردن اراضی زیر کِشت و استفاده از کود شیمیایی، غیر ممکن، و همین خود باعث اُفت و کاهش شدید محصولات غذایی گردید (“وضعیت کشاورزی کره ی شمالی: غذا و مرکز فن آوری کود شیمیایی”، ۲۰۱۵). همیشه بحث بر سر چیزی بود که به “جوچه” مربوط می شد. طبق فلسفه ی “جوچه” انسانها، اربابان جهانند. طبق این فلسفه، ما می توانستیم جهان را از نو سازمان بدهیم و ارباب سرنوشت خود باشیم.

دولت ـ که به دور کشور خود حصاری کشیده و ارتباط با جهان آزاد را تحریم کرده بود ـ به جای اعتراف به اشتباهات خود در امر برنامه ریزیهای کلان اقصادی، صنعتی، کشاورزی و فن آوری پیشرفته، عاجزانه از مردم گرسنه و درمانده ی خود باز هم “ایثار” بیشتری طلب کرد و با طرح شعار ” در روز تنها دو وعده غذا بخوریم ” از جیره ی غذای مردم کاست اما نه تنها به علل و اسباب این کمیابی و کاهش میزان محصول به دلیل ساختار نظام سوسیالیستی کپک زده ی حاکم بر کشور اشاره نکرد بلکه در برابر، روان شدن سیلهای خانمان برانداز سال ۱۹۵۵ را علت اصلی این فاجعه ی ملّی اعلام کرد (فرنچ، ۲۰۰۷).

چنان که گفته ایم، ساختار تولید و مناسبات تولیدی در این کشور بسیار فقیر، به شدت تاریخی، سنتی و ایستا است. با فنون جدید و تکنیک های جدید و با سد سازی ها به راحتی می توان رود ها را مهار کرد و دیگر راهی جز دیپلماسی وجود ندارد وگرنه به تنش های مرزی کشور های همجوار می انجامد. سد خیرآباد نیز جز ابنیههای آبی فعال قدیمی واقع در خوزستان میباشد. اصرار در صرفه جویی در زمان کاشت و برداشت شتابزده، از چون و چند محصول نیز میکاهد.

در زمان ساخت، كارگران مسير اين هفتمين رودخانه بزرگ جهان را با برداشتن 50 ميليون تن سنگ و خاك و حفر يك گودال 1.3 مايلي عوض كردند. بهترین زمان برای تفرج در این منطقه بهار و تابستان است. اگر آماتور و مبتدی هستید، میتوانید تابستان که آب کمتری دارد، برای رفتینگ در این رودخانه انتخاب کنید. حال به هم زن بود؛ ولی اگر یک کاسه از آن میخوردیم، شکمهایمان پُرِ پُر می شد. شاید تعجب کنید اگر بگوییم یکی از شاهکارهای معماری جهان در ساخت مسجد، در بنای مسجد عمربن الخطاب در شهر فوزدوایگواسو منعکس شده است. این گونه جهان بینی یک سویه و تحمیلی، مردم را از مقایسه ی نظام خود با نظام اتحاد شوروی و “چین توده ای” در پهنه هایی مانند تحصیلات و فن آوری و تبلیغ و هر جای دیگر جهان بازمی داشت.

اصل دوم، بی نیازی کشور را به سرمایه، فن آوری، کمک و رابطه ی اقتصادی متقابل با دیگر کشورهای جهان ممنوع میکرد و اصل سوم، به کشور اجازه میداد با تقویت نظامی بیش از اندازه، خود را از آسیب حمله ی نظامی دشمنان سوگند خورده اما خیالی ایمِن نگاه دارد و به همین دلیل، آرزوی دستیابی به سلاح اتمی، در دستور کار قرار گرفت. به ما دستور داده بودند نشاها را نزدیک به هم بکاریم. مقامات دولتی حتی برنامه های بلند پروازانه تری برای افزایش محصول پیشنهاد کردند مانند طرح سه بار بذر افشانی و دو بار برداشت محصول در سال و سپس طرح “مکانیزه کردن” کشاورزی را نیز به آن افزودند.

مقامات بلند پایه ی حزب هم آنجا بوده اند و “یونگ” بیچاره حرفی نابجا زده. ” این حرف برای “یونگ” گران تمام می شود. این کلمه را می توان خود اتکایی، خودمختاری، استقلال یا مسؤولیت معنی کرد. نام روستا یک کلمه ترکی بوده و به عریض بودن روستا اشاره دارد. گفتنی است که همگی این جزایر دارای نام نیستند و بیشتر آنها تنها با شماره شناخته می شوند. آنها آن را با دیگر رودخانه ها ارتباط برقرار کنند. THALWEG است .به دين بيان كه وقتي با استفاده از فنون رودخانه ها بتدريج مورد بهره برداريهاي گوناگون از جمله كشتي راني قرار گرفتند دولتهاي كناره رودخانه ها مدعي شدند كه بايد بطور مساوي حق دسترسي به رودخانه را داشته باشند .

آيا افغانستان از لحاظ سياسي و اقتصادي در موقيعتي قرار دارد که آبهاي موجود در قلمرو خود را مورد استفاده قرار دهد؟ من ابتدا با آوردن نقل قولهایی از متن رمان ـ که کاملاً عینی و مستند است ـ میکوشم ابعاد وحشتناک این فقر اقتصادی را نشان دهم و سپس با آوردن آمار و ارقامی که سازمانها و مراکز تحقیقاتی برجسته ی جهانی ارائه کرده اند، صحت این داده ها را مورد تأیید قرار دهم. جامعه، در گرو قبول ساز و کارهای علم اقتصاد و سیاست گذاریهایی است که در عرصه ی عمل، درستی خود را ثابت کرده اند و تجربه ی مدیریت کلان جهانی، بر آنها مُهر تأیید زده است.

تجربه ی شکست مدیریت کلان اقتصادی در “اتحاد شوروی” سابق و تجربیات غنی و موفق نظامی مشابه آن در “چین توده ای” امروز دست کم در پهنه ی تولید اقتصاد دولتی و در کنار آن مشوقهای تولید مبتنی بر بازار آزاد سرمایه داری در داخل و خارج، نشان میدهد که “کره ی شمالی” تا چه اندازه از این اندازه تجربیات کلان عینی و جهانی، محروم مانده است. آبشار یخی آبنیک در انتهای دره آبنیک، در کنار یک تنگه زیبا، محل مناسبی جهت تمرین یخ نوردی در زمستان است. رودخانه های مسن : این رودخانه ها در دره های بسیار پهن جریان داشته، بسترشان دارای شیب ملایمی است و در مسیر آنها آبشاری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید