معرفی قله های معروف جهان

هر کس که بیکار ماند ، منابع عایداتی خود را از دست داد ، سراغ هیچ گونه منبع عایداتی یا وسیله به شهرت رسیدن را نیافت ، دست به ایجاد حزب یا سازمان سیاسی میزند یا اینکه استخوانهای چند هزار ساله را از زیر آوارهای خاک بیرون نموده ولوای قومیت طلبی را بران بر می افرازد ، نتیجه آن خواهد بود که در آیندهِ نه چندان دور تعداد احزاب سیاسی از تعداد ولسوالی های کشور بیشتر خواهد شد و تعداد اقوام بر تعداد ولایات چربی خواهد نمود. لکههای زرد رنگی که در قلب این سنگ به چشم میخورد و بزرگی یکی از این لکهها سبب شده بود از قابلیت انعکاس نور سنگ کاسته شود.

اگر قصد سفر به یکی از کشورهای آسیای مرکزی را دارید، کشور جمهوری تاجیکستان به سبب داشتن مناطق بکر طبیعی و آثار تاریخی ارزشمند، انتخاب مناسبی است. فتوحات و دسیسهها سبب دست بهدست شدن الماس کوه نور بین شاهزادههای مغول، جنگجویان ایرانی، حکمرانان افغان و مهاراجههای پنجاب شده بود تا در نهایت در نیمه اول قرن نوزدهم میلادی بهدست انگلیسیها افتاد و اکنون به عنوان بخشی از جواهر سلطنتی انگلیس در برج لندن به تماشای عموم گذاشته شده است. « من در کوهستان به محضر آیت الله کوهستانی رسیدم ـ و این زمانی بود که به خاطر مبارزات سیاسی علیه شاه در مازندران به سر می بردم ـ او زندگی زاهدانه ای داشت و در عین حال فکر و اندیشه انقلابی داشت و فکرش هم آهنگ با نهضت و مبارزات حضرت امام ـ رحمت الله علیه ـ بود.

به مناسبت دومین سال عروج ملکوتی مروِّج دین حضرت آیت الله حاج شیخ ماشاءالله مروجی (ره) چهارشنبه شب بعد نماز مغرب و عشا در مسجد جامع کوهدشت واقع در میدان امام (ره) مراسم بزرگداشتی باحضور نماینده ولیه فقیه در استان لرستان و امام جمعه محترم خرم آباد حضرت حجت الاسلام حاج آقا میرعمادی (حفظه الله) و بازماندگان وریاست و اساتید حوزه علمیه استان ونهاد های دولتی و تمام اقشار مردم بر گزار شد.به گزارش کانون فرهنگی سبحان – بهمین مناسبت مراسمی پنج شنبه از ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر در حسینه ایشان در کنار قبر مطهرش بر گزار شد.

روز بعد از این موضوع احمد جاوید به همراه سکنه روستا سنگ های ریخته را با دست کنار می زنند. کشور ما از نظر سیاسی و تاریخی وارد مرحله حساسی گردیده است که ایجاب هوشیاری ، دور اندیشی و عاقبت نگری خاصی را میکند زیرا نظام دموکراسی بهر کس حق میدهد تا اعلان موجودیت نموده و ادعاهای خود را به کرسی بنشاند، بدین ترتیب پارلمان آینده کشور محل زور آزمای سیاسی ، فکری ، منطقی و علمی نمایندگان مردم در یک فضای صلح آمیزخواهد بود ، جهت کسب امتیازات بیشتر برای منطقه و مردم آن ایجاب میکند تا در پارلمان آینده افغانستان افرادی به نمایندگی از مردم راه یابند که سابقه خیانت ، اختلاس ، فریبکاری و معامله گری نداشته، مسلمان و راستکار باشند، دستشان بخون مسلمانان آلوده نبوده پاکنفس، با تقوی و با دیانت باشند ،از دانش واستعداد کافی برخوردار بوده از اوضاع سیاسی ، اجتماعی ، تاریخی ، اقتصادی ، فرهنگی وکلتوری کشور، منطقه وجهان آگاهی کامل داشته باشند ، تا بتواند در پارلمان منحیث یک نماینده قدرتمند و آگاه مشکلات و نیاز مندی های مردم خویش را تشریح و از حقوق مردم خود دفاع کنند ، نه اینکه درشروع جلسه استراحت نموده و در آخر مجلس با چشمهای پف کرده از خواب بر خاسته ، دستها را بالا نمایند بدون اینکه بدانند موضوع از چه قرار است ، یا اینکه رای مردم را در مقابل منافع ناچیزی شخصی سودا کنندز همچنان توانای آنرا داشته باشند تا مشکلات و ضرورت های مردم خویش را مطابق خواستهای زمان با در نظر داشت امکانات موجود تشریح نمایند ، باز سازی افغانستان در آینده به پیمانهِ وسیعی وابسته به کمک های خارجی بوده و مناطقی کمکهای بیشتر را دریافت خواهند کرد که نمایندگان شان بتوانند با ارایهِ دلایل منطقی قناعت مقامات ، مسوولین و امداد گران را فراهم نماید .فرستادن افراد معامله گر،استفاده جو، منفعت پرست ، کم سواد ، کم دانش ، گمنام ، ناشناخته ، بی تجربه ، کهنسال و معیوب به پارلمان تیشه زدن به ریشه منافع مردم است زیرا چنین افرادی در قدم اول نمیتوانند حساسیت ها و اولویت های موجود را اساسا درک و در مقابل آن بر خورد معقول و منطقی نمایند که اگر قادر برین کار هم باشند در زدوبند های مغلق بازار سیاست فریب خورده یا در مقابل منافع ناچیزی شخصی منافع مردم را معامله میکنند که تجارب تلخ گذشته شاهد مدعای ماست.

که معاصر با یکی از اسپهبدان پادوسبان مردی مالدار و عالمی دیندار بود. این یافته های دانش معاصر خود گواهی محکمیست از قدیمیترین موجودیت حیات بشر درین سر زمین. محوطه تاریخی بیستون در فاصله 25 کیلومتری از شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. بزمان در ۱۱۰ کیلومتری شمال غرب ایرانشهر و جنوب غربی قله تفتان واقع شده که ارتفاع آن از سطح دریا سه هزار و ۵۰۳ متر است ولی نسبت به اراضی پیرامونی دو هزار و ۱۰۰متر ارتفاع دارد.

ارتفاع این سرزمین از سطح دریا در حدود ۴،۰۰۰ متر است که باعث سختی آبوهوای آن شدهاست؛ چنانکه زمستان در این منطقه هفت ماه طول میکشد و تنها در یک ماه (ماه ژوئیه) شبها شبنم نمیباشد و حرارت روزها گاه به ۷۰ درجه میرسد. در هفت کشور یا صورت الاقالیم(سال تالیف 748 هجری) در باره لعل بدخشان آمده است “در قدیم لعل نبود ودر هیچ کتاب ذکر لعل نکرده اند گویند زلزلهء در بدخشان شد و کوهها تمام از هم گسیخت و کان پیدا گشت.اول سرخ بود ، بعد ازان زرد وسبزو بنفش” (ص86).قبل بران بدخشان را بنام تخارستان علیا یاد میکردند که بر علاوه سر زمینهای حالیه ، در شمال غرب رستاق ، چاه آب اشکمش و فرخار را هم در بر میگرفت.در شرق وشمال ، سر زمینهای چترال ، گلگیت ، کشمیر، بدخشان کوهی ( بدخشان تاجکستان ) و در بعضی مواقع کاشغر را نیز در بر میگرفت.

واژهِ لعل بدخشان منحيث يک نمادسمبوليک واستثناي ادبي در حوزه فرهنگي پهناوريکه از دهلي تا شيراز ، از کابل تا بخارا ، از مروتا خجند ، از کشمیر تا فرغانه و از سیستان تا ختلان دامن گسترده بود طي هزاران سال ، چون پادشاه بي تخت و تاج فرمان رانده و هنوز هم که هنوز است ادعاي موجوديت و افضلیت دارد. کساني که از گستردگي کار روزانه اين بانوي پرکار با اطلاع بودند مي دانند چه قدر در اداره مهمانان و مديريت کارهاي زياد منزل مهارت داشت وي با شناخت عميق به مقام و جايگاه والاي ايشان هيچ گاه در کارش احساس خستگي نکرد و در راه تحکيم و تعالي آن حوزه پربرکت از هيچ کوششي دريغ نورزيد.

عبدالله ناجی نظری تأکید کرد که در پی سقوط این شهرستان، چندین منطقه دیگر نیز با این خطر روبروست. ابن بطوطه در مورد سر چشمه دریای پنجشیر مینویسد:این رودخانه از کوهستان بدخش سرچشمه میگیرد.یاقوت معروف بدخش از همین کوهستان بدست میاید.بدخشان کنونی در شمالشرقی ترین زاویهِ افغانستان موقیعت دارد ، با چندین کشور همسایهِ پاکستان ، چین، کشمیر و تاجکستان سرحد مشترک داشته و ساکنین بدخشان با فرهنگهای اقوام مختلف دران کشور ها فرهنگ مشترک دارند. ویرانه های بر جا مانده از شهر های بهارستان قدیم در بهارک فعلی ، مخروبه های شهر خمچان در حومهِ فیض آباد، مخروبه های شهر کوچک دردرهِ خوستک که در زمانه های کهن مرکز یمگان بود ، علایم بجا مانده از یک مدنیت باستانی در ناحیه “خندانشهر” در ولسوالی درایم ، شواهد موجودیت تمدنهای درخشان در” شهر بزرگ” که همه ایجاب تحقیقات دامنه دار باستان شناسی را میکند ، دال برینست که بدخشان در دوره های کهن مهد پرورش مدنیتهای شگوفان بوده است.چیز فهمان نیک اندیش میگویند که بدخش لعل را گویند و نام بدخشان از همین کلمه بدخش یا بلخش یعنی مشتق شده است.

در اين وقت، دشمن هم در جنوب و جنوب غربي آنها در وادي مستقر بود. با توجه به ریشه های حزبی و سیاسی زیادی که در بدخشان وجود دارد؛ این ولایت هنوز هم از ولایت های محروم و فراموش شده به شمار می رود. مرکز اسماعیلیان در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، یکی از جماعت خانه های اسماعیلی بوده و یکی از ۶ مرکز اسماعیلیان در جهان به شمار می رود. دکتر رفیعی ادامه داد: فکر میکنیم ظرف 5 سال آینده با فعالیت مرکز تجارت جهانی کوه نور بتوانیم سهم خوبی از تجارت گوهرسنگها و جواهرات را در منطقه بگیریم. او مسافت هایی از کوه را بالا می رود.

اگر از تفریحاتی چون کوهنوردی و دوچرخه سواری لذت میبرید، شور و هیجان دوچرخه سواری در بزرگراه پامیر و نیز کوه پیمایی و گردش در طبیعت بی نظیر مسیرهای منتهی به دریاچه ی فیروزه ای در کوه های پامیر را از دست ندهید. علی رغم وجود کوه های بسیار در تاجیکستان و انجام کشاورزی در یک سوم پهنه آن دو سوم جمعیت ان در روستاها زندگی میکنند و به کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند. بلندترین ارتفاع بدخشان به نام واخان یا کوه های پامیر است که به بام دنیا شهرت یافته است، در واخان مردمان قرغزی که سالیان پیش از قرغزستان به این جا مهاجر شده اند هنوز به گونه ی بومی زندگی می کنند.

بدخشان به دلیل داشتن دریاچه های آب شیرین و کوهستانی بودنش طبیعیت زییایی دارد؛ طبیعت دلکش بدخشان باعث شده است که کم تر شهروند افغانستانی دوست نداشته باشد که به آن جا برود، حتا شماری از باشندگان کابل در حسرت رفتن به بدخشان مانده اند که متاسفانه به دلیل نا امنی نمیتوانند به آن جا بروند. بیش تر ذخایر شناخته شده معدنی را داراست.در حال حاضر بیش از 40 نوع مواد معدنی و فلز کمیاب دارد.در تاجیکستان معادن طلا و نقره به وفور یافت می شود.

در این روستای تاریخی مسجدی وجود دارد که بیش از ۸۰۰ سال از عمر آن میگذرد. در کوه صفه می توان به بیش از 14 غار اشاره کرد که برخی از آن ها خوفناک هستند. و اهل آن دیار الوس و احثامند و بنا برلطافت آب و هوا وکثرت سبزه وچلکا همیشه در صحرا بسر میبرندواسپان قوی قوایم فراخ کفل ،میان لاغر در میانشان بسیارست.اگر چه معادن بسیار دران دیارباشد، اما انچه توان ذکر کرد، کان لعل و لاجورد است.

منطقه بدخشان به دلیل طبیعت بکر و دست نخورده خود، برای گردشگران علاقمند به ماجراجویی و اهل طبیعت گردی بسیار جذاب و هیجان انگیز است. ● تولید نخستین خشت خام نخستین مردمانی که حدود ۹۰۰۰ سال پیش به علت گرم شدن هوا، غارنشینی را ترک کرده و به یکجانشینی روی آوردند، اهالی این منطقه بودند و نخستین خشت خام را طراحی و تولید کردند و آن را در ساخت خانه به کار بردند. آنها در حال گسترش تحقیقات خود هستند تا ثابت کنند که ارتفاع قله اورست درحال حاضر ۸۸۵۰ متر است.

دیدگاهتان را بنویسید