طلا چگونه به وجود می آید؟

سیاره ای دارای آب و اکسیژن و قابلیت حیات موجودات زنده در خارج از منظومه شمسی کشف شد. این موجودات هوشمند خود را ناوی (Na’vi) می نامند. در این منطقه پنج سیاره هم اندازه زمین وجود دارد ولی کپلر 186 اف در منطقه ای قرار دارد که به آن ناحیه قابل سکونت می گویند زیرا احتمال وجود آب در این سیارات بسیار زیاد است. اکنون “فاریا” و همکارانش گزارشی از وجود سیارهی احتمالی دیگری در این منظومه دادهاند که هر پنج روز یکبار ستاره خود را دور میزند.

تیمی در موسسه تحقیقاتی در مورد سیارات فراخورشیدی در دانشگاه مونترال روز گذشته یافتههای خود را درباره این سیاره منتشر کرده است. گذشت هر دهه منجر به اکتشافی میشود که باعث تغییر در تفکر ما درباره جهان هستی میشود. در گوشه بالا سمت راست یک آتشفشان سپری دیگر به نام تارسیس تولوس (Tharsis Tholus) دیده میشود. این فضاپیما با مطالعه الگوهای آب و هوای این سیاره و جستجوی آتشفشان های فعال ، تا امروز نیز در مدار زهره قرار دارد.

در سمت چپ تصویر، از بالا به پایین، میتوانید سه آتشفشان سپری را ببینید که تقریبا ۲۵ کیاومتر ارتفاع دارند: کوههای آسکریوس (Ascraeus)، پاوونیس (Pavonis) و آرسیا (Arsia). گروهی بین المللی از دانشمندان اخترشناس برای نخستین بار، سیاره ای خارج از منظومه شمسی کشف کردند که تقریبا اندازه کره زمین است و در آن احتمالا آب به صورت مایع وجود دارد. بر اساس یک تحقیق جدید توسط گروه فیزیک ستارهای از دانشگاههای پرینستون، میشیگان و هاروارد، این امکان وجود دارد که دنیاهای آبی قادر به ادامهی وضعیت پرآب خود برای مدتهای طولانی نباشند. گروه پژوهشی به سرپرستی چونفی دونگ از گروه علوم فیزیک نجومی دانشگاه پرینستون، موفق به انجام شبیهسازی کامپیوتری شده است.

طلا و پلاتین دو نمونه از این فلزات هستند. بدون شک یکی از نقاط ضعف دو قسمت قبلی، جریان داشتن کل بازی در محیطهای نسبتا خشک و تکراری سیاره پاندورا بود. وایکینگ شامل دو مدارگرد و دو مریخ نشین بود. مدل، هر دو شبیهسازی یونوسفر و مگنتوسفر را بهعنوان یک واحد کلی انجام داد. این شبیهسازی به انواع شرایط محتمل برای دنیاهای آبی و تغییرات احتمالی در آنها نگاهی دارد. زحل یک ویژگی متمایز دیگر نیز دارد – در زمینه جذب 60 ماهواره را در خود جای داده است.

این تلسکوپ جدید حتی از تلسکوپ فضایی هابل نیز که این تیم از آن برای تحلیل “K۲-۱۸ b” استفاده کرده، قدرتمندتر است. مشاهدات ناسا از این سیاره نشان میدهند فشار زحل در نزدیکی هسته ۱۰۰۰ برابر فشار روی زمین است و این فشار برای تبدیل هیدروژن به حالت مایع و سپس فلز جامد در هستهی سیاره کافی است. نپتون (24,622 کیلومتر / 15,299 مایل) – 388٪ اندازه زمین. با این حال او اضافه می کند باز هم حیرت انگیز است که آنها می توانند با تلسکوپ های فعلی این اندازه گیری ها را انجام دهند.

در ابتدا این پروسه کاملأ تصادفی است: دو ذره درصورتی به هم می چسپند که مسیر آنها با هم برخورد کند. عبور از آسمان شب برای یک سیاره ممکن است ساعتها یا حتی هفتهها طول بکشد در حالی که ماهواره میتواند در عرض چند دقیقه از بالای سر ما عبور کند. طبق گفته ناسا، در طول زمستان دما در نواحی قطبی شمال و جنوب چنان پایین است که کربن دی اکسید موجود در اتمسفر متراکم شده و به صورت یخ روی سطح سیاره مینشیند. لایه اوزون با جابجایی این گازهای ارزشمند و فراهم کردن امکان حرکت آن ها به سمت بالا به دلیل سبکی، موجب تراکم آنها و بازگشتشان به زمین به صورت بارندگی میشود که بیشتر این بارش ها به کمک رودخانهها، دوباره به دریا و اقیانوس باز میگردند، این چرخه عاملی حیاتی برای ادامه زندگی در زمین است چراکه هرجا آب باشد، حیات وجود دارد.

این نتایج یک بار دیگر، باعث تردید در زیستپذیری احتمالی سیستمهای ستارهای کوتوله قرمز میشود. در سال 1959 ،زماني كه فضا پيماي روسي به نام لونا 3 از پشت ماه عبور كرد و عكس هايي از آنجا گرفت ، ستاره شناسان توانستند براي اولين بار نيمه پنهان ماه را ببينند. پاسخ: از یک بار گردش کامل زمین به دور خورشید؛ یک سالِ زمینی به وجود می آید که تقریباً 365 روز است. آواتار: مرزهای پاندورا یک ماجراجویی اول شخص اول در سیاره پاندورا است ، جهانی که اولین بار در فیلم آواتار جیمز کامرون 2009 به نمایش درآمد – می دانید ، پردرآمدترین فیلم تمام ادوار.

سیاره مورد نظر با عنوان “K۲-۱۸b” شناخته میشود و به دور یک ستاره کوتوله قرمز در فاصله حدود ۱۱۰ سال نوری از ما در صورت فلکی “لئو”(Leo) میچرخد. این میدان الکتریکی، به نوبهی خود برای کشیدن یونهای مثبت بهدنبال الکترونهای فرارکننده به خارج از اتمسفر سیاره در بخش کلاهکهای قطبی آن وارد عمل میشود. با توجه به اهمیت نابودی اتمسفر در سیارهها، علاقهی زیادی به استفاده از تلسکوپهایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) وجود دارد؛ برای تعیین اینکه آیا این سیارات دارای اتمسفر هستند یا خیر و در صورت مثبت بودن جواب، ترکیب آنها به چه شکل است. ذهنیتی که بدون تردید آدمهای بسیار زیادی را شامل میشود.

دکتر جوزف او روک(Joseph O’Rourke)، دانشمند سیارات از دانشگاه ایالتی آریزونا میگوید: توضیح علت این حرکات تکتونیکی شگفتانگیز کاربردهای زیادی دارد. بعد از مريخ يك كمربند سياركي وجود دارد كه درميلياردها خرده سنگ و درشت سنگ تشكيل ميشود. این مداد از آن یکی بلندتر است. یکی از نویسندگان این مطالعه میگوید: یافتن آب در دنیایی قابل سکونت غیر از زمین بسیار شگفت آور است. در اثر این نزدیکی اکوسیستم زمین به هم میریزد. این بارندگیها در اثر برخورد شهاب سنگ ها، سیارک ها و دنبالهدارهایی بودند که مدارهایی یخ در خود داشتند و پس از برخورد با سطح زمین بخار آب فراوانی به جو آن وارد کرده و سبب پیدایش ابرهای باران زا گردیدند.

اقیانوسها مخزن گازهای حل شده جو زمین هستند که شرایط حیات در زیر آب را فراهم میکنند. حال آنکه ادامۀ حیات تمامی گونههای گیاهی، جانوری و انسانی وابسته به این آب است؛ البته ضرورت وجود اقیانوسها را نمیتوان انکار کرد. این بارشها علاوه بر تشکیل اقیانوسهای عظیم، با تعدیل اتمسفر زمین و کاهش غلظت کربن دی اکسید، زمینه های پیدایش حیات را نیز فراهم کردند و اولین جرقههای حیات، در اعماق اقیانوسها زده شد؛ تک سلولی ها. در مقابل، سیارههای فراخورشیدی که پیرامون کوتولههای نوع M گردش میکنند، میتوانند اقیانوسهای خود را برپایهی بازهی زمانی یک میلیارد ساله از دست بدهند و این اتفاق به دلیل شدت بیشتر ذرات و محیطهای تابشی روی میدهد که در نواخی زیستپذیر مداری حاکم است.

حال ممکن است دهه ۲۰۲۰ دههای باشد که برخلاف آنچه اکنون فکر میکنیم، بفهمیم زمین با داشتن زمینهای خشک و اقیانوسهای مایع در کیهان بیهمتا نیست. دونگ و همکارانش با در نظر گرفتن این اثرات، مدلی جامع به دست آوردند که شباهت چگونگی اتمسفر زمین را هم لحاظ کرده بود. کاسینی قبل از SOI به شکلی گسترده به بررسی منظومه زحلی پرداخته بود. زمانی که ماهوارهی “چیاپس” در حال تصویربرداری از منظومهای در فاصلهی ۵۰ سال نوری بود این سیاره ناگهان وارد تصویر شد. ۲.۲ میلیارد سال بعد، موجودی چند سلولی پیدا شد، که با استفاده از عمل فتوسنتز، ایجاد اکسیژن را پایه گذاری کرد، پس از گذشت ۶۰۰ میلیون سال، این اکسیژنهای محلول در آب اقیانوسها، وارد جو شده و به این ترتیب لایه اوزون تشکیل و آغازی شد بر پیدایش دیگر گونهها.

با توجه به این که حیات ما از حدود ۵۰۰ میلیون سال پیش در حال تکامل بوده است؛ یک میلیارد سال، بازهای نسبتا کوتاه تلقی میشود. همچنین نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی داشته و منبع عظیم گرمایی محسوب و تابش مستقیم خورشید بر این حجمهای عظیم آبی نیز سبب تولید بخار آب میشود. این سیارهها شامل نسخههای بسیار داغی از مشتری، زحل و نپتون و ابرزمینهایی بودند که بیشتر از بخار تشکیل شدهاند تا سنگ. مثلا شما می توانید دامنه اسکن کردن اسکنر خود را افزایش دهید تا حجم بیشتری از محیط را پوشش دهد و یا همانطور که قبل تر هم اشاره ای کردم می توانید جت پک خود را برای اضافه شدن قابلیت پرش دوم یا حتی پرش سوم ارتقا دهید و در نتیجه، این کار به شما اجازه می دهد تا به اکتشاف بخش هایی که قبلا به آنها دسترسی نداشتید بپردازید و البته برای این ارتقاها باید آیتم پایه ای و هسته اصلی آن ارتقا را از درون معابد باستانی و بخش های مخفی پیدا کنید (فقط ارتقاهای خاص گجت ها نیاز به این هسته ها دارند و دیگر ارتقاهای معمولی مثل ارتقای خشاب سلاح و… فقط مواد اولیه لازم دارند).

بایگانی برون سیارات ناسا شامل اجسامی با جرم (یا حداقل جرم) کوچکتر یا مساوی ۳۰ برابر جرم مشتری است. با این حال، در بعضی از امکانها و حالتهای شدید نظیر اجسام غیر عادی در اطراف ستارههای M-type، موقعیت بسیار متفاوت است و میزان فرار الکترونها میتواند تا هزار برابر یا بیشتر باشد. آب درسیاره زهره مدتها پیش تبخیر شده اما در سیاره مریخ به صورت آبهای زیرزمینی و یا یخ همچنان وجود دارد. در قله آن یک حفره تماشایی با عرض ۸۵ کیلومتر قرار دارد و توسط اتاقکهای ماگمایی شکل گرفته که مواد مذاب خود را از دست داده (احتمالا در حین یک انفجار) و فرو پاشیدهاند.

حرکت مواد مذاب در ناحیه آتشفشانی پوسته را به سمت بالا فشار داده، و این فشار باعث ایجاد شکستگی پوسته در نواحی دیگر شده است. علاوه بر جمعیت ستارگان نخستین، دو جمعیت دیگر (جمعیت دومین ستارگان و جمعیت سومین ستارگان) وجود دارد. این سیاره به دلیل بزرگتر بودن نسبت به زمین، گرانش سطحی بسیار قویتری دارد که راه رفتن روی آن را غیرممکن میکند. الکترونها نسبت به یونهای والدشان سنگینتر هستند و بههمین ترتیب، بهراحتی به سرعتی فراتر از سرعت سیاره، شتاب مییابند.

نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است. گروهی از مهندسان آمریکایی در نظر دارند نرم افزاری برای رباتهای هوایی به منظور اکتشاف سیاره زهره ایجاد کنند. این تلسکوپ از تواناییهای مبتنی بر پرتو فروسرخ برای مطالعهی سیارات اطراف کوتولههای قرمز نزدیک ما استفاده میکند و پروکسیما بی هم یکی از آنها است. ناحیه قابل سکونت منطقه ای در اطراف ستاره با دمای ملایم است، به طوری که امکان وجود آب به صورت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. اما با وجود تمامی این عوامل، مشکلات اخیر در زمینه آب بیانگر عدم درک ارزش آن توسط انسان بوده و نمود مدیریت نادرست آبها، به صورت بحرانی جهانی کاملا هویدا است و نمیتوان مثل گذشته آن را نادیده گرفت و ساده از این امر مهم گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید