سیارهها و صورتهای فلکی در شعر فارسی

پیش از آن اریس توسط رسانهها با نامهای گوناگونی چون زینا یا لیلا خوانده شده است. اریس از نام یک الههی یونانی گرفته شده که به معنای جنگ و ناسازگاری است. فیلم سینمایی «رژیم طلایی» به کارگردانی «رضا سبحانی»، شنبه 28 اسفند ماه ساعت 00:30 دقیقه بامداد از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. اریس در آغاز به عنوان سیاره دهم شناسانده شد ولی پس از آن انجمن جهانی اخترشناسی (IAU)این نام را از برداشت و هماکنون همانند پلوتون یک سیاره کوتوله شمرده می شود.

مانند بقیه اجرام موجود در منظومه شمسی عمر مریخ نیز در حدود ۶/۴ بیلیون سال تخمین زده می شود. منظومه شمسی طبق تفاسیر متداول آی.ای.یو هشت سیاره و پنج کوتوله سیارهای در منظومه شمسی وجود دارد.با فاصله گرفتن از خورشید، سیارهها عبارتند از:عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون مشتری با جرمی۳۱۸برابر جرم زمین بزرگترین سیارهاست، در حالی که عطارد با جرمی۰٫۰۵۵برابر جرم زمین کوچکترین سیارهاست. نیروی گرانش این سیاره کم و دارای جو ناچیزی است که ۹۸٪ آن از هلیم و بقیه از هیدروژن،اکسیژن و سدیم ساخته شدهاست.بادهای خورشیدی به شدت به عطارد میدمند و این میرساند که تقریباً هیچ هوایی در آن وجود ندارد.

1- شمال ۲- جنوب ۳- شرق ۴- غرب گزینه ۲- در نیمکره شمالی هیچ گاه سایه به سمت جنوب تشکیل نمی شود. بنا به دلایلی ، اعضای گروه نمی توانستند ارتباط رادیویی با هیچ جهان انسانی یا سفینه فضایی برقرار کنند ، مگر اینکه مادرشان در مدار تیسا باشد ، و رایانه های آن مرتباً به آنها می گفتند که زمین و سایر سکونتگاه های انسانی در اثر فجایع جهانی از بین رفته است. خورشید در آسمان زهره دو بار طلوع و دوبار غروب می کند. ولی چنانچه زمان گذر را به وسیله نرمافزارهای موجود مرور کنیم، متوجه میشویم که 5 سال قبل از وفات بوعلیسینا یعنی 24 ماه می 1032 میلادی هنگام غروب، گذر زهره در ایران اتفاق افتاده است و این گذر در نیمه غربی کشور قابل رؤیت بوده؛ و چون زمان آن نزدیک به غروب بود لذا امکان رصد این پدیده با چشم میسر بوده است، مانند گذر زهره در سال 2004 که بدون فیلتر مشاهده شده است.

یشینه فاصله ی آن از خورشید تقریباً ۹۷ یگان اخترشناسی و کمینه ی فاصله اش از خورشید ۳۸ یگان اخترشناسی است.این نشان می دهد که اریس گاهی نزدیکتر از پلوتون و گاهی دورتر از آن نسبت به زمین است. استدلالهای ستاره شناسان برای پولوتون به عنوان یک سیاره محرمانه افزایش یافت، چون بسیاری از اجرام هم اندازه نزدیک آن در همان ناحیه از منظومه شمسی طی ۱۹۹۰و اوایل۲۰۰۰ یافت شده بودند(کمربند کویپر).پولوتون فقط جسمی کوچک از میان انبوهی از هزاران یافت شد. هنوز جزئيات کاملی در مورد اين جرم آسمانی در دست نيست؛ اما مشخص شده است که در مداری نامتعارف گردش می کند و فاصله آن با خورشيد هرگز کمتر از فاصله نپتون با مرکز منظومه شمسی نيست و بخش اعظم مدار آن در فاصلهای دورتر از سياره پلوتون قرار دارد.به گفته اخترشناسان کمابيش مشخص است که اين سياره از يخ و توده های سنگ تشکيل يافته است.

رنگ نارنجی کاذب که در این تصویر می بینید، پوشش این طوفان در سطح سیاره را نشان می دهد. نور از ابر ها عبور مي كند و سطح سياره را گرم مي كند. ونیمکره جنوبی را نیمکره آب ها میگویند زیرا 82درصد آن را ابها فرا گرفته اند. زیرا مدت یک شبانه روز در تیر دو سوم مدت یک سال آن است . زویی سالدانا، که در سال ۲۰۰۹ تنها ریبوت Star Trek را بهعنوان اثری شاخص در کارنامه داشت، حالا به سبب حضور در MCU و مجموعه نگهبانان کهکشان بسیار شناختهشده و قرار است برای ایفای دوباره نقش «پرنسس نیتیری» بازگردد.

بعضي از اين اجرام قطري به بزرگي 800 كيلومتر دارند و برخي ديگر كمتر از 5/1 كيلومتر. این سیاره احتمالی هنوز به طور مستقیم مشاهده نشده و محققان با مطالعه حرکت اجرام پراکنده در نقاط دور منظومه شمسی، و شبیهسازی کامپیوتری، به این نتیجه رسیدهاند که باید چنین سیارهای وجود داشته باشد. این موضوع برای اجرام دیگر از جمله قمرها هم صدق میکرد. این اعتقادات هنوز نیز كمابیش در ملل و اقوامی كه با تمدن فاصله بیشتری دارند، به چشم میخورد كه خود مقولهایست جدا.

به عنوان مثال ، در زمان مخالفت 17 دسامبر 2002 ، زحل به دلیل جهت گیری مطلوب از حلقه های خود درخشان ترین ظاهر شدنسبت به زمین حتی اگر زحل در اواخر سال 2003 به زمین و خورشید نزدیکتر باشد. چرخش باعث پخی زیاد (۹۶٪) کیوان میگردد، بطوریکه شعاعهای قطبی و استوایی به نسبت ۱۰/۹ هستند. موقعیت این ابر نسبت به هسته نپتون ثابت مانده و در جهت چرخش نپتون، که مخالف جهت حرکت لکه هاست، حرکت می کند. این حرکت درواقع که ارزش سینوسی در مدار زمین است که بواسطه چرخش ماه (قمر زمین) بدور این کره ایجاد میشود.

تحقیقات نشان داده که الماس های درون این شهابسنگ به دلیل ساختار شش ضلعی که فقط در این فشار بجود می آید، 58% سخت تر از الماس های رایج در کره زمین است. ماه تقریبا هر 29 روز یک دور به دور زمین می چرخد. نظامی در مقدمۀ خسرو و شیرین معتقد است که جهانِ مادی، مانندِ طلسمی است که با گشودنِ رمز و رازِ آن، میتوان به گنجِ الهی رسید؛ به سخنِ دیگر، خداوند در ورایِ این جهانِ مادی است و این جهان مانند طلسمی، ما را از رسیدن به گنج باز میدارد. ارتباط با مارینر ۱۰ در ۲۴ مارس ۱۹۷۵ قطع شد.این سفینه اولین و تنها سفینهای بودهاست که تا امروز به مقصد تیر روانه شدهاست.

عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایینتر از سطح دریا است و به آن گودال یا درازگودال ماریانا گفته میشود. سطح اریس از پوستهی بسیار نازکی از متان که منشا آن احتمالاً از درونش است احاطه گردیده. دورهی گردش اریس به دور خورشید ۵۵۶.۷ سال است و هماکنون در دورترین نقطه ممکن از خورشید جای گرفته است. سر انجام رای گیری در مورد سیاره بودن خود پلوتون انجام شد و در پایان خود پلوتون هم از فهرست سیارات پاک شد و گروه تازهای به نام سیاره کوتوله ساخته شد. از جمله مواردی که فضاپیمای ووییجر دو در ماموریت خود توانست به آن دست پیدا کند اثبات وجود باد، میدانهای مغناطیسی، شفق صبحگاهی و همچنین تندر و آذرخش در این سیاره زیبا میباشد.

ولی در مورد پلوتون احتمالاً تحت دگرگونی های شیمیایی و پرتوهای خورشیدی، متان سطح کمی به رنگ قرمز گرویده و نمایی اخرایی رنگ به وجود آورده است. در سالهای ۵-۱۹۷۴ میلادی ، سفینهٔ مارینر ۱۰ آمریکا،از نزدیکی سیارهٔ تیر گذشت و توانست ۶۴۸ عکس خوب،از حدود ۵۰٪ سطح سیاره،که در آن هنگام در برابر خورشید واقع شده بود،گرفته و مخابره کند.عکسها نشان میدهند که سطح تیر نیز چون ماه ،دارای کوهها و نیز درههای فراوانی است که به نظر میآید به علت بمباران مداوم صدهاهزار سنگ آسمانی صورت گرفته باشد.زمان این بمبارانها شاید بلافاصله پس از پیدایش و تکوین دستگاه خورشیدی بودهاست.

در تیر،درهٔ بزرگی به قطر تقریبی ۱٬۳۰۰ کیلومتر وجود دارد که اطراف آن را کوههای به نسبت بلندی که ارتفاع برخی از آنها به یک و نیم کیلومتر نیز میرسد،احاطه کردهاند.برخی از این گودیها،شاید به علت جریان مواد مذاب آتشفشانی قدیمی،صاف و تیز شیار شیار شدهاند. اما متان سطح اریس بشتر به زرد تمایل دارد و علت این موضوع فاصلهی بیشترش از خورشید است . ولی در مورد پلوتون احتمالاً تحت دگرگونیهای شیمیایی و پرتوهای خورشیدی، متان سطح کمی به رنگ قرمز گرویده و نمایی اخرایی رنگ به وجود آوردهاست. در اوایل سال 1960 راداری را بسوی ناهید نشانهروی کردند که سیگنالهای آن از ابرهای این سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید.

«چنگزن» نام ادبی ناهید است. میان غربیان در بین سیارات هشگانه اورانوس تنها سیاره ای است که نام خود را از افسانه های یونانی برگرفته است. این برهمکنش، لایهای از پلاسما به ضخامت تقریباً ۲Rs ایجاد میکند که تا حدود ۱۵Rs ادامه مییابد.در ورای این مقدار، مغناطیس سپهر شکل خود را از دست میدهد. این جذب اضافی گرما، که به پدیده گلخانهای معروف است، گرمای متوسط ناهید را بیشتر از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی بالا برده است بهطوریکه این حرارت برای ذوب کردن فلز سرب کافیست. پیدایش تمدنها و دنبال کردن سیر تاریخی تحولات آنها تا نقطهای که در آن حضور داریم، یکی از زیباترین تجربیاتی است که بازیهای ویدئویی در اختیارمان قرار دادهاند.

تخمین زده میشود فاصله این سیاره احتمالی تا ستارهاش، ۶۰ بار کمتر از فاصله زمین تا خورشید باشد. استوای کیوان به اندازه ۲۶ درجه و ۴۵ دقیقه با صفحه مداری آن زاویه میسازد، بطوری که قطبهای سیاره در فاصلههای زمانی حدود ۱۵ سال یک بار سمت زمین متمایل میشوند. دو: تعادل باثبات (پایدار): این نوع تعادل بعد از یک اختلال مختصر تمایل به برگشت به وضع سابق دارد و در زمانی که یک سیستم بهطور دائم و همیشگی حول یک تعادل میانگین در نوسان باشد؛ به عبارتی، اگر یک جسم اندکی جابهجا شود، مجدداً بهوسیله حرکات نوسانی به وضع تعادل بازگردد (مقصودی.

«عطارد» در ادبیات فارسی و عربی،«دبیر فلک» نیز خوانده شدهاست. با وجود اندازه کوچکش، بلندترین قلهٔ منظومهٔ شمسی یعنی الیمپوس و بزرگترین دره منظومه شمسی در این سیاره پیدا شدهاست. منظومه شمسی 4.6 میلیارد سال پیش شکل گرفت. مین سومین سیارهی منظومهٔ شمسی است که در فاصلهی حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهی خورشید قرار گرفته است. این جدایی شکاف کاسینی نامیده میشود و در اثر کشش گرانشی قمر غول پیکر تیتان بوجود آمده است. کشف این سیاره در بین سال های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید.

دیدگاهتان را بنویسید