سوالات متن هفتم

لشت نشاء از مناطق قدیمی استان گیلان است که سابقه تاریخی آن براساس وجود آثار باستانی و خرابه های موجود به قبل از اسلام می رسد . دوستداران آثار نیز در این منطقه با آثار تاریخی دیرینه مجذوب می شوند . در سال ۱۳۸۶ پل تاریخی شفارود مورد بازسازی قرار گرفت. البته امروزه این پل کهن سال به دلیل همجواری با پل اصلی متروکه باقی مانده است و مورد استفاده قرار نمیگیرد اما همچنان یک جاذبۀ گردشگری جذاب به شمار میرود.

به همین دلیل فراوانی عناصر ساختاری و رخسارههای رسوبی ماسهای و دانه ریز حاصل از جریانهای کششی در این مدل بسیار ناچیز است. مرکز خرید بوستان یکی از مراکز خرید معروف در شمال غرب تهران است و به دلیل آنکه در طرح ترافیک قرار ندارد، بسیار پر رفت و آمد است. به دلیل وزش دائمی باد از غرب به شرق در تهران و نیز پالایش هوا توسط انبوه درختان بوستانها و کوههای مجاور، شهرک غرب از مناطق خوش آب و هوای تهران به حساب میآید و از هوای بمراتب بهتری نسبت به سایر مناطق شمالی شهر برخوردار است. لشت نشاء از شمال به دریا و از جنوب به بخش کوچصفهان و از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه و از غرب به بخش خشکبیجار محدود می شود .

رودخانه اوشمک که از وسط شهر لشت نشاء میگذرد و از جنوب به شمال یعنی از روستای فخرآباد میگذرد و به زیباکنار ختم میشود و در نهایت به دریا میریزد ، پل زیباکنار مربوط به همین روخانه اوشمک چشم انداز زیبا و منحصر به فردی را خلق کرده است . مسیر دوم میتوانید ار رشت به سمته خمام و بعد خشکبیجار و در نهایت به لشت نشاء برسید. شلتوک یکی از شلوغترین و محبوبترین رستورانهای اطراف فشم است به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنیم حتما قبل از سفر رزرو میز خود را انجام دهید.

نتایج نشان داد که قبل از مصرف برای شرب باید حداقل دو تصفیه فیزیکی و میکروبی بر روی آن انجام شود. همچنین پل تاریخی پونل بر روی این رودخانه قرار گرفته است. این پل تاریخی در دورۀ قاجاریه ساخته شده است. در فاصله بین جلفا تا اصلاندوز که ارس بین کوههای قره داغ و کوههای کشور آذربایجان در جریان است در بعضی نقاط (نزدیکی های روستای قولان) عرض آن از ۲۰ متر هم کمتر میشود؛ در حدود جلفا عرض آن حدود ۳۰ متر و عمق آن ۴ متر است ولی در نزدیکی پلدشت عرض آن در حدود ۹۰ تا ۱۰۰ متر و عمق آن ۲ متر میباشد.

یک منطقه کوهستانی که جزو محبوبترین مقاصد سفر یک روزه در اطراف تهران شناخته میشود که سردسیر نیز میباشد و در شرق تهران است، که عمدتا مسافران یا در آن صاحب ویلا یا برای اجاره ویلا در دماوند اقدام میکنند. مسیر سوم جادهی دیگری است که از انزلی به زیباکنار و از آن جا به لشت نشاء میرود تمام این مسیر آسفالت میباشد و تردد در آنها به سهولت انجام میشود . البته رودخانه بالخلی، دارای جانوران دیگری هم از جمله، سمور آبی و …

یک دورۀ پر آبی در بهار و دیگری در پاییز است. در تمام این مسیر این رودخانۀ زیبا درست به مانند یک مداد رنگی آبی است که طبیعت با آن به رنگ آمیزی میپردازد و حاصل کارش به سبزی نقاشی زیبای طبیعت میانجامد. استان گیلان سراسر زیبایی و سبزی و طراوت و نشاط است. لشت نشاء سرزمین شالیزارها ، دریا و جنگل ، ماهی و سبزی و طراوت منطقهای با آب و هوای معتدل و اراضی حاصل خیز ، در شمال شرقی رشت ، هزاران نشانه و اسرار شگفت انگیز از گذشتهی دور در سینهی خود دارد .

برای اطمینان از عملکرد میخهای آهنی، انتهای بیرونی آنها بهوسیله ورقههای فلزی بههم متصل و بهوسیله ملاط ساروج و با هدف جلوگیری از تماس مستقیم با آب شور دریا اندود شده است. نتیجه : با نگاه به تنها یک عنصر این طبیعت بی کران ، می توان بسیاری از قوانین طبیعت را که خداوند برای کائنات تعیین کرده است را درک کرد. طبیعت دلپذیر و زیبا ، رودخانهها و استخرهای طبیعی ، فضای سبز و دلانگیز هر مسافر و گردشگر را مجذوب زیباییهای خود میکند .

آب و هوای معتدل و خوب لشت نشاء شرایط بسیار مناسبی را برای رشد گیاهان ، ایجاد فضای سبز ، کشاورزی و پرورش انواع محصولات را در این منطقه پدید آورده است . تماشای این پل و توجه به این امر که آجر و ساروج چطور عالمانه و هنرمندانه چیده شدهاند که در عین زیبایی به قدر تمام سالهای قدمت خود مقاوم بودهاند و پایدار باقی ماندهاند بسیار غرور آفرین است. در برخی از فصل ها و ماههای سال مراسم و آیین های نمایشی و بازیهای سنتی برگزار میشود نظیر : لافند بازی ، کشتی گیله مردی و ورزا جنگ ، که سرگرمی خوبی برای اوقات فراغت کسانی است که به این منطقه می آیند .

کاوه پیش فریدون شد و به اتفاق جنگ با ضحاک را بسیجیدند و به همراه کیانوس و پرمایه برادران فریدون عازم نبرد شدند. در تمام مسیری که رودخانۀ شفارود جریان دارد میتوانید رنگ آمیزی هنرمندانهاش را ببینید. در این طبیعت زیبا میتوانید زیباترین تصاویر را ثبت کنید و خاطرهای فراموشنشدنی بسازید.از دلچسبترین تفریحهای در این پارک زیبا، اتراق کردن در جوار این آبشار است. یکی از ارتفاعات ترکیه موسوم به مین گول داغ یا بین گل داغ(هزار برکه) با ارتفاع 3152 متر در جنوب ارزروم نزدیک سرچشمه فرات که ابتدا به طرف شمال غربی و بعد به طرف شمال شرقی به راه می افتد و از جنوب و مشرق و شمال شرق کوهی به نام پالان دوکن با ارتفاع 3135 متر که در جنوب ارزروم واقع است، میگذرد و پس از گذشتن از مشرق حسن قلعه به طرف مشرق به جریان می افتد و از جنوب ارتفاعات قارص و شمال کوه های آرارات بزرگ با جذب شاخه های متعدد جریان خود را ادامه و وارد جلگه ایروان در خاک ارمنستان شوروری میگردد.

این رودخانه پس از رسیدن به جلگه تغییر جهت میدهد و در مسیری کاملا شمال شرقی تا رسیدن به دریای خزر به حرکت خود ادامه میدهد و در نتیجه به دریای خزر سرازیر میگردد. به علاوه از رودخانۀ شفارود، رودخانههای بسیاری در جلگه منشعب میشوند و سرانجام به دریای خزر میریزند. اما این توافق بی ثبات بود زیرا عرضه آب را برای حبشه و سایر کشور هایی که به آب رودخانه نیل وابسته هستند، کاهش میداد. قلب داد ستد و تجارت این شهر سه شنبه بازار و شنبه بازار ، دو بازار هفتگی است که عموم مردم از شهرها و حتی شهرستانهای اطراف از آن استفاده کرده و محصولات روستایی و محلی عمده شهر را در این مکان عرضه می کنند .

اگر برای اولین با است که به کمپینگ میروید حتما در خانه یک الی دوبار چادرتان را برپا کنید تا با نحوه برپایی چادر آشنا شوید و در طبیعت وقت و انژی زیادی از شما نگیرد. مدت زمان سیر این قطار حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه میباشد.اگر هم از تهران و دیگر نقاط کشور قصد مسافرت دارید زمان رسیدن شما به جلفا حداقل 17 ساعت به درازا خواهد کشید. به طور کلی شما برای اقامت موقت در کشور ارمنستان باید سعی کنید شیوه های مختلفی را در نظر بگیرید.

معمولا ً بیش از ۳۰ درصد از صادرات سویای این کشور از رودخانه مذکور و بنادر اقیانوسی آرژانتین و اروگوئه انجام می گیرد. این رودخانه ۶۶۵۰ کیلومتر طول دارد و در ۱۰ کشور سودان، سودان جنوبی، بوروندی، رواندا، جمهوری دموکراتیک کنگو، تانزانیا، کنیا، اتیوپی، اوگاندا و البته مصر جریان دارد. رودخانه شفارود در منطقۀ کوهستانی در مسیری تقریباً غربی شرقی جریان دارد. لشت نشا در ۲۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رشت قرار دارد و با مساحتی حدود ۱۶۲ کیلومتر مربع یکی از حاصلخیزترین بخش های شهر رشت می باشد .

از هر شهر گردشگر پسندی انتظار میرود که رستورانهای مختلف و متنوع داشته باشد و کیش هم که مقصد سفر هزاران هزار مسافر در سال است خوب از پس این کار برآمده است. این پل زیبا و تاریخی بیش از سایر اجزا از آجر تشکیل یافته است. معماری به کار گرفته شده در این پل آجری تاریخی کم نظیر است. ارزشگذاری منطقه دلفرد در جنوب استان کرمان توسط گداری و قیاسی (29)، برآورد تقاضای تفریح در پارک جنگلی داغلارباغی منطقه خوی توسط باقرزاده (30)، برآورد ترجیحات افراد برای ویژگیهای مختلف تفرجگاه تاریخی تفریحی گنجنامه همدان توسط شرزهای و جلیلیکامجو (31) و ارزش گردشگری ویژگیهای مختلف تفرجگاه گنجنامه توسط جلیلیکامجو و همکاران (32)، از دیگر مطالعات در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید