سوالات درس 10 مطالعات هفتم با جواب

جدا از جنبهء مهندسي آن ، تونل سالنگ بالآخره توانست شمال و جنوب كشور را بهم وصل نموده وراه ميان كابل و مزار را حدود 200 كيلو متر كوتاه تر بسازد . همسر آيت الله کوهستاني را بايد از زمره زنان و بانوان ايثارگري به شمار آورد که توانست با درک صحيح موقعيت آيت الله و اهداف بلند و حيات بخش وي نقش بسيار مفيد و مهمي را ايفا کند و در واقع يکي از مهم ترين عوامل موفقيت مرحوم کوهستاني در تشکيل و ساماندهي حوزه و تعليم و تربيت صدها عالم و دانشمند فداکاري و از خودگذشتگي هاي اين همسر بزرگوار بود.

با ثأثیر سیالات بر این سنگ ها کانی هایپلاژیوکلاز دگرسانی شدید را در اکثر مقاطع نشان می دهند و این باعث بوجود آمدن بافت های خاصی در این سنگ ها شده است. زمین شناسان آتشفشان سبلا را مانند آتشفشان دماوند و سایر آتشفشان های فعال ایران میدانند زیرا این کوه در وضعیت فعالیت فومرولی است. استان بدخشان ۵۳ درصد منابع آبی افغانستان را داراست. همانطور که قبلا هم اشاره شد معروف ترین معادن لاجورد دنیا در افغانستان قرار دارند و امروزه در شمال شرق افعانستان ولایت بدخشان ، منطقه سر سنگ و رودخانه کوکچه در منطقه کرانومونجان همچنین کوه های غرب هندوکش نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا جزو بهترین نوع های لاجورد در جهان می باشند که هنوز هم با روشهای سنتی از آنجا استخراج می شود.

دریای کابل با معاونین خوددر حالیکه یک حوزه وسیع بین کوه های هندوکش وسپین غر را تشکیل میدهد از زمانه های قدیم دارای اهمیت فوق العاده بوده وتا هنوز ازین اهمیت کاسته نشده است. دریای هلمند وهریرود از همین کوه سرچشمه میگیرد ، کوه بابا که بیک سلسله ساحه های بزرگ تقسیم شده در مملکت کوهستاناتی را تشکیل میدهد که حرکات عسکری را کمتر به خود جلب میکنند را های اصلی عبور از شمال بجنوب از سلسله کوه های افغانستان نیز اکثرآ در هندوکش شرقی قرار داشته وفاتحین قدیم از همانجا استفاده کرده اند اما جای شک نیست که مانند امروز در قدیم راهی در بین این کوهستانات (هندوکش غربی) کابل را با هرات وصل می نمود چنانچه در قدیم راهی از هرات به امتداد در یای هریرود تاسر چشمه آن دوام داشته وبعد از آن نیز از میان سلسله کوه ها به کابل وصل می شد اما این مسیر هیچگاه مورد استغاده ار دوها ی بزرگ قرار نگرفته این راه امروز در گوشه شمال شرقی کوه بابا ازراه کوتل او نی ویا کوتل ایراک IRAK از کوه بابا می گزرد ، قرار است در برنامه های دولت حامد کرزی اولین ریس جمهورمنتخب افغانستان این را ه به شکل اساسی تعمیر گردد.

شکل افتاده هندوکش در مقابل اراضی وسیع شمالی آن شبیه به موقعیت همالیه پیشروی تبت وهند می باشد که در افغانستان یک عارضه طبیعی بین شمال وجنوب را بوجود اورده وتوجه فاتحین ،سیاحین ،تجاران ، کاوشگران وجیودیوزیستان را به خود مبذول داشته است ، جهت ارتباط نواحی شمال هندوکش به طرف جنوب از نگاه نقل وانتقالات عسکری برای عبور از هندوکش به راهگذر های ضرورت بود تا فاتحین وکشور کشایان از ان بگذرد وخودرا به هدف تعین شده برساند .

هوا مهآلود بود و تمام ماشینها چراغ جلو را روشن کرده بودند. طبیعت افغانستان به خاطر بلندیهای سر به فلک کشیده و رودخانههایی که از آن سرچشمه میگیرد، زیباست و تنوع آب و هوا در آن مشهود است. 2ــ آمودریا (جیحون): از کوه های پامیر سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی کشور با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و قسمتهایی از آن قابل کشتیرانی است در سواحل آن رودخانه شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله میشود.

مؤسسه زبان و ادبیات فارسی تاجیکستان دارای شعبه های ادبیات کلاسیک، واژه شناسی، فولکلور، ادبیات نوین تاجیک و لهجه شناختی زبانهای پامیری است. گنبدهای نمکی پدیدههای زمین شناختی هستند که از یک هسته مرکزی نمکی تشکیل شدهاند. آلن باخ ( 1966 )، معتقد است که گسلها های تشکیلات رسوبی موجب صعود گدازه ها به سطح زمین گشته اند . مصطفی ظاهر مدیر آژانس حفاظت از محیط­زیست ملی افغانستان معتقد است که این منطقه یکی از آخرین مناطق بکر نه ­تنها در افغانستان بلکه در روی کره زمین است که ارزش نگهداری و حفاظت را دارد.

4- هریرود: از کوه بابا در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از هرات میگذرد و در شمال غربی کشور اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو میرود. وقتی ما نام از افغانستان تاریخی میبریم هدف ما از تمام سرزمینها ومناطقی است که در وقایع تاریخی ،جریانات وحوادث سیاسی،مدنی وفرهنگی با افغانستان وجه مشترک داشته ودر تحت عوامل ووجوهات یکسان تاریخی دارای اوضاع مشابه بوده اند.

از کوههای یغمان در غرب کابل سرچشمه گرفته و ۱۴۰۰ کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان بخش کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل میدهد و مهم ترین منبع تأمین آب دریاچههای سیستان و بلوچستان و کشتزارهای شمالی آن است.از معا ونین مهم دریای هلمند دریای ارغنداب است که از قسمت شمال غرب غزنی سرچشمه گرفته ودر72.5کیلومتر غرب گرشک به دریای هلمند وصل میگردد . لطفاً خودتان را معرفي كنيد. تونل شاهراهء سالنگ كه شمال و جنوب افغانستان را با هم وصل ميكند ، يكي ازنمونه هاي عالي مهندسي در قاره آسياست . در سالهای آغازین انقلاب، با حکم امام خمینی (ره) به ریاست دادگاه انقلاب و حاکمیت شرع منصوب شد و همچنین عضو شورای عالی قضایی بود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از خرم آباد، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا مبلغی ،نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بهداشت و درمان در هر جامعهای یک مسئله مهم است که بر سایر موضوعات، تقدم دارد. نام برد که هر يک اهميت خاص خود را دارند . در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز بخواند، در هر رکعت پس از سوره «حمد»، «صد مرتبه» سوره «توحید» خوانده و بعد از سلامِ نماز، «صد مرتبه» صلوات بفرستد تا حقتعالی هر حاجتی که در امر دین و دنیا دارد روا کند؛ و نیز روزه هر پنجشنبه این ماه فضیلت بسیار دارد.

این مقدار در مناطق شرقی بین250 تا 400 و در مناطق غربی و جنوب غربی بین 100 تا 150 میلی متر است در مناطق مرکزی به علت وجود بلندیها و بارندگی بیشتر، هوا از نواحی دیگر سردتر است، ولی در مناطق جنوبی و غربی به علت کمی بارندگی هوا گرمتر بوده دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل تر است. اين رشته کوه ،در شرق افغانستان واقع شده و 150 کيلومتر طول دارد . در جنوب و جنوب غربی کشور که دارای آب و هوای گرم و خشک است، مقدار بارندگی در طول سال خیلی کم بوده و از 100 میلی متر فراتر نمی رود.

دیدگاهتان را بنویسید