روایت یک پناهجوی اوکراینی از جنگ در کشورش

در جنگ هیبریدی نوعی برتری قابلیتی میان طرفین جنگ وجود دارد. سان تزو که نیز به سون وو مشهور می باشد جنرال چینی بوده است که در قرن شش قبل از میلاد در عصر کنفوسیوس، ساکیومونی، کوروش بزرگ و فیثاغورث میزیسته است، یعنی تقریبا دو قرن قبل از سفر اسکندر مقدونی به آسیا. در اکثر منابع ایرانی، رقم تلفات طرفین جنگ پنج هزار نفر ضبط شده است، شامل سه هزار نفر عثمانی و دو هزار قزلباش. همان گونه که مشخص است، جنگ ترکیبی یا هیبریدی به دنبال تغییر تعریف جنگهای مستقیم نیست بلکه ترکیبی از انواع جنگ ها را در کنار هم میبیند.

در گزارش منتشر شده از اجلاس امنیتی مونیخ در سال 2015، ملزومات یک جنگ هیبریدی هشت مورد ذکر شده است: دیپلماسی، جنگ اطلاعاتی و تبلیغاتی، حمایت از نابسامانیها و شورشهای محلی، نیروهای نامنظم و چریکی، نیروهای ویژه، نیروهای کلاسیک نظامی، جنگ اقتصادی و حملات سایبری. وقتی آلمان نازی و اتحاد جماهیر شوروی معاهده صلح مولوتوف-ریبنتراپ را در سال ۱۹۳۹ امضا کردند، توافق شد که فنلاند در آینده به خاک شوروی ضمیمه شود. پس ار آن امام علی(ع) با سپاه ۷۰۰ نفری، متشکل از ۴۰۰ تن از مهاجران و انصار که آماده حرکت به شام بودند، از شهر بیرون رفت تا شاید شورشیان را بازگرداند، اما چون به ربذه، در سه میلی مدینه رسید، معلوم شد که شورشیان دور شدهاند.

جنگ چالدران افسانه شکستناپذیری شاهاسماعیل را از بین برد، اما عثمانیان هرگز نتوانستند ایران را ضمیمه قلمرو خود کنند و مردم را به دست برداشتن از مذهب تشیع وا دارند. 5ـ جنگ با کسانى که با شما مىجنگند: خداوند در قرآن در این مورد مىفرماید: «وَ قاتِلُوا فِی سَبِیلِ اللّهِ الَّذِینَ یُقاتِلُونَکُمْ وَ لا تَعْتَدُوا إِنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ»(59) یعنى: و در راه خدا با کسانى که با شما مىجنگند نبرد کنید و از حد، تجاوز نکنید که خدا تعدى کنندگان را دوست نمىدارد. این کنفرانس چنان اعتباری یافته است که به آن «داووس امنیتی» میگویند.

تضاد موجود میان سران قزلباش و غرور شاهاسماعیل، که ناشی از پیروزیهای پیاپی او بود، همچنین رعایت نکردن اصول جنگی و استفاده از حمله به جای دفاع و دستکم گرفتن نیروهای عثمانی، از دیگر دلایل شکست ایرانیان در چالدران بود که باعث شد لشکریان ایرانی از آن همه فداکاری و جانبازی بهرهای نبرند. گروه های چپ معتقدند اقتصاد لیبرالیسم و شرکت های آنان در حال شکست بودند اما با ابزار تبلیغات و ایجاد نیازهای کاذب در دنیا توانستند محصولات کارخانهها و صنایع خود را در تمام جهان بفروشند. مهمترین دلیل شکست صفویان و پیروزی دولت عثمانی در جنگ چالدران، تجهیزات برتر جنگی عثمانیان، بهویژه توپخانه و پیادهنظام مسلح به تفنگ، بود.

نقطه عطف تغییر جنگ های کلاسیک جنگ های هیبریدی، جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان در سال 2006 بود. اما در جنگی که ۶ سال به طول می انجامد و بیش از صدها ملت متفاوت با بیشتر از ۳۰۰ میلیون سرباز در آن شرکت دارند، هیچ کمبودی در مورد اطلاعاتی که شاید نادیده گرفته شده یا از آن ها بی اطلاع باشید وجود ندارد. هم اکنون در بسیاری از نقاط دنیا به جای جنگ مستقیم، جنگ های ترکیبی در حال جریان است. اطلاعاتی وجود دارد که سامانه دفاع هوایی اس۳۰۰ اکنون در اوکراین قرار دارد. ملت ما اکنون به شهادت و فداکارى خو گرفته است و از هیچ دشمنى و هیچ قدرتى و هیچ توطئهاى هراس ندارد.

دانشنامه فلسفه استنفورد انگلیس که مرجعی معتبر در علوم انسانی محسوب می شود، در تعریف جنگ گفته است: «جنگ به درگیری سازمان یافته مسلحانه و اغلب طولانی مدتی گفته می شود که بین دولت ها، ملت ها یا گروه های دیگر انجام شده و با خشونت شدید، گسیختگی اجتماعی و تلفات جانی و مالی زیاد همراه است. هر چند که در این نظریه می توان ایرادات زیاد و محکمی وارد کرد اما نمی توان از نقش تبلیغات در برتری مالی لیبرالیسم چشم پوشی کرد. هک کردن ایمیل های هیلاری کلینتون را نیز می توان بخشی از حملات سایبری دانست.

علاوه بر آن در این بهترین بازی جنگ جهانی با سبکهای مختلف بازی کردن نیز روبرو خواهید شد که میتوانید بسته به سلیقهتان یکی را انتخاب کنید. اگر به دنبال دانلود بازی جنگ جهانی دوم برای کامپیوتر باشید و به ژانر استراتژیک نیز علاقمند باشید بازی Hearts of Iron IV جزو بهترین گزینهها برای شما محسوب میگردد. بر همین اساس میتوان گفت در میان بهترین بازی های جنگ جهانی بازی جنگ جهانی Battlefield 1 به واسطه گیم پلی خود یکی از عناوین ویژه ژانر تیراندازی محسوب میشود. افزون بر این، از اعتقاد غلوآمیز مریدان قزلباش به مرشد کامل کاسته شد و تمرد و کشمکشهای قبیلهای افزایش یافت.

همین مدل بود که حالا در ناتو و دیگر ارتش های جهان به صورت آشکار و پنهان در حال واکاوی و تدریس و اجرایی شدن است. اینک پس از روشن شدن پاسخِ سئوال فوق، به بررسى علل مادى و معنوى جنگ مىپردازیم. 3ـ سایر علل مادى جنگ: جنگ داراى ریشههاى مادى دیگرى هم هست که به برخى از آنها به اختصار اشاره مىشود. به همین دلیل هم هست که یک هوشیاری همیشگی در مقابل دشمن، جزء بایدهای یک نظام مستقل و دارای دشمنان بسیار است. جنگ های کلاسیک بسیار پر هزینه و پر تلفات برای هر دو طرف جنگ بود.

خبردادن به خانواده شهدا که بسیار ماجرای سختی بود و عدهای به اسم جغد، جغد شوم بودند که میآمدند و خبر شهادت را به خانوادهها میگفتند. 2 یا 3 سال بود که پیادهروی شروع شده بود و قسمت من هم شد و رفتم. مشخص ترین مثال برای استفاده از شبکه های اجتماعی، انقلاب های عربی در سال 2013 بود. بدون شک شبکه های اجتماعی اصلی ترین ابزار این جنگ است.

به همین دلیل در مقابل این جنگ ها، باید استراتژی های غیرکلاسیک و کاملا متغیر و مختلف را به کار برد. کسانی که در این زمینه به موفقیت هایی نایل آیند به مزایایی دست خواهند یافت که نتایج آن کمتر از داشتن بمب اتم نیست . آنچه مدل هیبریدی تنش را از سایر مدل ها مجزا می کند، شیوه ای است که از طریق این مدل خطوط بین جنگ و صلح را مبهم می کند. شاهصفوی که مقاومت را بیهوده میدید، همراه گروهی از جانبازان قزلباش، از طریق تبریز به درگزین گریخت. خط لوله یولیاتی به طول ۲۴۷۱ کیلومتر از کارخانه Togliatti Azot در استان سامارا روسیه تا بندر یوژنی اوکراین در دریای سیاه امتداد دارد، به دلیل خطرات احتمالی ناشی از آسیب دیدن این خط در جریان تهاجم روسیه به اوکراین، ترانزیت آمونیاک به بندر یوژنی از طریق این خط لوله و بارگیری در آن بندر تعلیق شده است.

حمله به استراتژی دشمن؛ این جمله را «سان تزو» نگارنده کتاب «هنر جنگ» یا «هنر رزم» آورده است. به نظر او ویران کننده ترین حمله، حمله به استراتژی دشمن است. «ابهام، پیچیدگی و چند بعدی بودن؛ اینها مهم ترین ویژگی های مدرن ترین شیوه جنگی است. چند ماه بعد عرضه در بازار جهانی با افزایش تولید نفت در عربستان افزایش یافت و نفت دوباره ریزش کرد. نظریه فوق به چند صورت دیگر نیز مطرح شده است که هر یک نشان مىدهند در انسان صفاتى به صورت ذاتى وجود دارد که آن صفات ذاتى منشأ جنگ به شمار مىروند.

نخبگان نیروهای میانی را تشکیل میدهند و میتوانند به عنوان تصمیم گیران و تصمیم سازان یک حکومت مطرح باشند. دهه گذشته مباحث و مطالب زیادی در مورد «تغییر شیوه مبارزه، پس از دوره جنگ سرد» مطرح شدهاست. یکی از تفاوت های جنگ هیبریدی با جنگ های کلاسیک در میزان نوع و شدت تلفات است. به عنوان مثال در حمله سایبری، هزینه دو طرف تفاوت فاحشی با یکدیگر دارد. تفاوت اساسی دیگر میان جنگ های کلاسیک با جنگ های هیبریدی هزینه جنگ است. در جنگ های پروپاگاندا (تبلیغاتی) ممکن است فرهنگ یک کشور مورد حمله قرار گیرد. جایی که سید حسن نصرالله اعلام کرد: «مقاومت دیگر قواعد جنگ را رعایت نخواهد کرد و ما این حق را داریم تا در هر زمان، هر مکان و به هر شیوه ای، با دشمن روبرو شویم.» عدم رعایت قواعد جنگ باعث شد الگوی جدیدی در میدان جنگ به نمایش گذاشته شود.

اما با حرکت کشورهای مختلف به سمت جنگ ترکیبی، گویی این تعریف دستخوش تغییر شده است. واقعبینی پسامدرن اما نشان میدهد که سیاست و دیپلماسی، گفتگو و مبادله، ادامه و شکل پیشرفته، متمدنانه و متعالیتر جنگ است؛ چه بهتعبیر فروید: «نخستین کسی که بهجای سنگ، دشنام پرتاب کند، بنیانگذار تمدن است»! در این کنفرانس گفته شد که جنگ های ترکیبی شامل مولفه های مختلف جنگی است. در این مطلب، جنبه های مختلفی از این مدل جنگ ها را بررسی کردهایم. در طی جنگ ۲۴۷ نیروی نظامی از کشورهای مصر، سودان، تونس، مراکش، اردن، فلسطین، هند، امارات، لیبی، موریتانی، سومالی، نیجریه و الجزایر توسط نیروهای ایرانی به اسارت گرفته شدند.

به نظر می رسد نیروهای جبهه مقاومت و جریان های آزادیبخش و اسلامی باید به سمت و سوی چنین مدلی از جنگ حرکت کنند، چرا که درک پیچیدگی های آن توسط نیروهای کلاسیک دشمن سخت است. 5، پست اثرگذار وزیر امور خارجه ایران، جریان مذاکرات را عوض کرد. برخی کارشناسان فضای مجازی، هک ایمیل را جنگ پوتین علیه اوباما و کلینتون دانسته اند. دوران جدید سیاستگذاران و برنامهریزان نظامی را متوجه شیوهی جنگی ویژهای کرد و موجب نگرانی کارشناسان نظامی شد. روز جنگ نیز، از صبح تا ظهر، اصحاب جمل را دعوت میکرد تا بازگردند. صبح برای تشییع، پرتره شهید آماده بود و چقدر این نقاشان پرترهکش در همه حملهها آماده کار بودند.

بر همین اساس میبینیم ناتو به سمت مرزهای ما پیشروی میکند در نتیجه هیچ چاره دیگری برای حفظ امنیت روسیه به جز اجرای این عملیات نظامی نداشتیم. ویژگی سوم ” هنر جنگ”، تأکید بر نقش فرماندهان و راه فرماندهی است. 1ـ جنگ محدود از لحاظ جغرافیایى:(19) در چنین جنگى، دامنه و وسعت میدان جنگ محدود به یک منطقه جغرافیایى کوچک است. بعدها عایشه هرگاه روز جمل را به یاد میآورد، آرزو میکرد که ای کاش قبل از آن مرده بود و در آن حادثه حضور نمییافت. به عنوان مثال رهبر ایران، تحریم های اقتصادی غرب را یک جنگ تمام عیار علیه ایران دانسته بود.

دیدگاهتان را بنویسید