جزوه علوم پایه سوم

روستای داماش با دشتهای سوسن چلچراغ، اولسبلنگاه یا سوئه چاله با ابرهای نزدیک به زمین، دریاچه ویستان و قایقسواری، پناهگاه حیاتوحش سلکه با ماهی کپور و نیلوفرهای آبی، قله درفک و هیجان آفرود سواری و دهها جاذبه طبیعی استان گیلان میتواند مقصد گردشگری شما باشد؛ اما در استان مازندران دریاچه سد آبیدر و ولشت با امکان قایقسواری، روستای توریستی فیلبند با مناظر شگفتانگیز ابرهای نزدیک به زمین، پارک جنگلی سه هزار که رودخانهای زیبا از دل آن میگذرد، روستای مازیچال برای ماجراجویان طبیعت بکر، دریاچه عباسآباد که گردشگاه شاهان صفوی بوده و آبشار شاهاندشت با منظرهای زیبا و مناطق بکر و زیبای دیگر میزبان گردشگران و طبیعت گردان است.

اگر به آفرود سواری علاقهمند هستید میتوانید قله آتشفشانی درفک را بهعنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنید. بازدید از این مناطق رایگان است اما برای استفاده از دوربینهای مخصوص باید هزینه پرداخت کنید. آنها در طول تاریخ با استفاده از آب های رود نیل انواع روستاها، معابد، اهرام گیزا را در بستر این رودخانه ساخته اند. ارتفاع آن به ۱۸۰ میرسد و در بخش لاریجان آمل قرار دارد. پیش از ساخت این سد هر ساله و با وقوع سیلابها خسارتهای فراوانی به زمینهای کشاورزی آن حوالی وارد میشد که همین مساله یکی از دلایل ساخت دز شد. در نهایت، نتیجه این مقاله حکایت از این امر دارد که قواعد حقوق بینالملل در مورد رودخانههای بینالمللی، «اصل حاکمیت سرزمینی محدود» بر رودخانههای بینالمللی را پذیرفته است و طبق قواعد حقوق بینالملل رودهایی که حوزه آبریزی آنها در کشور دیگری واقع است، کشور بالادستی نمیتواند مسیر آن رود را تغییر، منحرف و یا با هر اقدام دیگری موجب زیان به کشورهای پاییندستی گردد.

1- ژوزف مارکوات، (1368) در کتاب خود تحت عنوان “جستارهایی در جغرافیای اساطیری و تاریخی ایران شرقی” به این نتیجه رسیده است که نام حقیقی «کشَفرود»، «کاسَکرود» است و «هریررود» نیز «کاسَک» و «ویه» و «سند» خواندهمیشود. مطالعه عوامل موثر در تغییرات بستر رودخانه ارس نیز نشان داد که پایین بودن شیب رودخانه و همچنین جریان رودخانه بر روی بستر آبرفتی جوان فرسایش پذیر از مهمترین عوامل تغییر بستر این رودخانه بوده است و سایر عوامل تأثیرگذار در مرتبه بعدی قرارگرفتهاند. در واقع چنین مواردی مشمول همان عواملی است که به پریشان وارگی مثنوی دامن میزند. از نظر «تایلور» مرحله اولیه دین، اعتقاد به روح یا جوهر غیرمادی بود که انسان ابتدایی هم در انسان و هم در همه ارکان طبیعت میدیده است.(الیاده، 1375: 1، 109) اعتقاد به استقلال روح انسانی به این معنا که این روح در انسان با خواب یا مرگ از او جدا میشدهاست و معتقدات دینی و آداب و رسوم پیوسته با آنها، از همینجا نشات میگیرد.(Eliade ,1996: p.109) در تفکر «تایلور» جانمندگرایی نیز مانند همه مسائل و امور دیگر در طبیعت از الگوی تکامل و توسعه پیروی میکند.(پالس، 1389: 51) بشر اولیه ابتدا ارواح جزیی مانند درخت و رودخانه و غیره را میپذیرد.

رودخانه آب بر که از قلههای سر سبز ییلاق آب بر در منطقه دیزاب و گرداب سرچشمه گرفته و از کنار شهر آب بر عبور میکند و داری مناطق سر سبز گردشگری مانند چشمه خانسر، باغات سر سبز جور کان و پیر همدان بوده و محوطه سر سبز امامزاده جعفر و هاشم و عوف (علیم السلام) در جوار این رودخانه واقع شدهاست. یکی از مناطق بکر استان گیلان دریاچه ویستان است که آب آن از ذوب شدن برفها و نزولات جوی تأمین میشود. برای گردش در دریاچه چند قایق پلاستیکی در نظر گرفته شده است و این دریاچه در نزدیکی داماش قرار دارد.

این ویتامین¬ها در بدن ما ذخیره نمی¬شوند و مقدار اضافی آن¬ها از طریق ادرار دفع می¬شود. آب باران در این ساختمان در تانکرهای بزرگی با ظرفیت ۲۰ هزار لیتر ذخیره میشود و برای استحمام و توالت استفاده میشود.Rain on Request مدعی است که میتواند با بهره بردن از تکنیکهای یونیزاسیون (جداسازی) و شبکهای از برجها، بهروش طبیعی بارانهایی در شعاع ۲۴ کیلومتری پدید بیاوردبا توجه به فشار هزینه، شرکتهای خصوصی میتوانند در زمینهی مقابله با خشکسالی از دولتها پیشی بگیرند.

شهرستان طارم از مناطق زیبا و دیدنی ایران است که با وجود واقع شدن در منطقه ی کوهستانی، طبیعت زیبا و خاصی را داراست. ازآنجاییکه پرندههای مهاجر و جانوران تالاب انزلی در معرض انقراض قرارگرفتهاند چند منطقه محافظتشده در این منطقه واقع شده است که یکی از آنها پناهگاه حیاتوحش سلکه است. رود قزل اوزون که از کوههای چهل چشمه در کردستان سرچشمه میگیرد با طی مسیری طولانی وارد طارم شده و پس از عبور از آن در منجیل با خانچایی پیوند میخورد.

تخصیص اولیه طرح، انتقال حدود ۱ میلیارد متر مکعب آب در دولتِ هشتم بود که در مطالعاتِ اخیر در دولت دهم به ۵۸۰ میلیون متر مکعب کاهش یافت. این کشور در برگزاری جشنهای مناسبتی بسیار خاص طراحی شده است. صدای زنگوله از هر طرف بلند است. دنج و خلوت بودن ان برای استراحت و بازگشت آرامش بعد از مدت ها مشغله و دور شدن از فضای شهر نشینی بهترین گزینه برای سفر میباشد، سايه درختان بلند و، صدای چشمههاي زلال، شاليزار های چشم نواز ان قابل توجه هر گردشگری میتواند باشد . استان مازندران نیز دارای مناطق بکر زیادی است که اغلب از چشم گردشگران دور مانده است؛ ساحل و پارکهای جنگلی اغلب مورد بازدید مسافران قرار گرفته و مناطق بکر کوهستانی ناشناخته مانده است.

با توجه به مکان های زیاد این منطقه مانند روستای دره نامداری – جنگل پروز – رودخانه پروز – روستای شوراب – روستای دستگرد – روستای امام آباد – جنگل زاگرسی – حوضچه های پرورش ماهی – پارک جنگلی پروز – روستای پروز – روسای گیساران – چشمه تنگ – روستای دره شیر – روستای دره نیک – روستای باغ کاج علیا – کوه قلعه خلیفه – رودخانه ماربر – مسیر باغ کاج به ماربر – روستای شاه نجف – روستای اسلام آباد – روستای بیژگن – روستای سپیدار – روستای دم آب – رودخانه دم آب – مسیر رودخانه دم آب – چشمه چیرنوثل،برنامه نیم روزه با وجود دوری جنگل پروز چندان منطقی به نظر نمیرسد.

رودها در مسیر خود با توجه به مقدار آب رودخانه و سرعت آب، سنگ ها را حمل می کنند که به تدریج به قطعات کوچکتر تبدیل شده و با رسیدن به مناطق پایین حوضه آبریز ته نشین شده و یک منطقه مخزوطی شکل را می سازند که مخروط افکنه یا بادبزن آبرفتی را می سازند. ناصر خسرو در سفرنامه خود که از طارم نیز عبور کردهاست به انجیر طارم اشاره کرده و از آب و هوای آن به نیکی یاد کردهاست . این برنامه طبیعت گردی و روستا گردی مناسب برای همه افراد تندرست با هر توانایی پیاده روی که دارند.

افراد معمولی با توانایی پیاده روی کم در حدود 200 متر تا طبیعت گردانی با توانایی پیاده روی تا 8 کیلومتر در مسیرهای تقریبا سخت مانند راه رفتن در پاکوب یا عبور از رودخانه کم عمق و چالش های کوچک که در مسیر وجود دارد. ملکه الیزابت میتوانست سابق بر این پارلمان را منحل کند و درخواست برگزاری یک انتخابات عمومی را بدهد اما این اختیار در سال 2011 با تصویب قانون دوره ثابت مجلس ملغی شد. پارک جنگلی پروز جزو گرمسیر ترین مناطق استان چهارمحال و بختیاری است پس بهترین فصل برای این سفر،فصول سرد سال میباشد .البته که تابستان بسیار گرم ان برای برنامه های سبک در زیر سایه درختان امکان دارد قابل تحمل شود اما بهترین فصل ،بهار و پاییز است چون زیبایی شگفت اوری را درختان بلوط ، بنه ،زرشک ،انجیر به وجود می آورند .در نظر سنجی ها بهترین ماه های این جاذبه گردشگری فروردین ،اوایل اردیبهشت، مهر و آبان بیشترین امتیاز را داشته.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از ایسنا ، تا حدود بیست سال پیش مهمترین سرمایه ملی کشورها، انرژی بود، براساس تخمینها در آینده نه چندان دور آب به مهمترین سرمایه ملی کشورها تبدیل خواهد شد. پیدایش این جنگل قدیمی به ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال قبل یعنی دوره اول زمینشناسی بازمیگردد. این مادی بالاتر از سه مادی دیگر قرار داشت و به دروازه دولت میرفت. جنگل پروز جنگلی بکر و دست نخورده میباشد، واضح است که نمیتوان امکانات موجود در شهر را از ان انتظار داشت.

در انجا سکو هایی برای نشیمن تعبیه شده اند. پرندگان انگار برای ما میخوانند و صدای آب موسیقی طبیعت را کامل میکند. باغگردی و میوهچینی؛ به روستای برغان کرج بروید و خودتان میوهها را دستچین کنید. اگر از جاده فیروزکوه سفر می کنید پس از گذر از شهر های پل سفید، زیرآب و شیرگاه در مسیر جاده سد البرز قرار خواهید گرفت. شما نیز میتوانید باتوجه به مبدا خود مسیر ما را از هر کجا که میتوانید دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید