جزوه علوم پایه سوم

قانون “موافقتنامه همکاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری ارمنستان راجع به احداث و بهرهبرداری از نیروگاههای جریانی بر روی رودخانه ارس”، در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ 1397/01/29 مجلس شورای اسلامی تصویب و طی نامه شماره 21624 مورخ 1397/02/29 از سوی رییس جمهور ابلاغ گردید. به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن در 28 اردیبهشت ماه سالجاری جلسه ای با موضوع صیانت از رودخانه پلاسجان در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.در این جلسه که با حضور فرماندار و ریاست مدیریت بحران شهرستان ، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ،فرماندهی انتظامی ، مدیریت جهاد کشاورزی ، ریاست منابع طبیعی و آبخیزداری ، ریاست حفاظت محیط زیست ، ریاست میراث فرهنگی و گردشگری ، ریاست منابع آب ، ریاست دامپزشکی و بخشداران مرکزی و زنده رود شهرستان فریدن برگزار شد ضمن بحث و تبادل نظر، پیشنهادات و راهکارهایی پیرامون صیانت از رودخانه پلاسجان مطرح شد.

وی در نشست خبری اخیر خود نیز بار دیگر اعلام کرد تصمیمگیری برای رهاسازی زایندهرود در کمیته متشکل از نمایندگان صنف کشاورزان اصفهان، جهاد کشاورزی و آب منطقهای استان و استانداری انجام میشود به این صورت که کشاورزان تاریخی را که کشت آنان به آب نیاز دارد اعلام میکنند و سپس مسائل کارشناسی آن در این کمیته بررسی میشود. 18- اگر بخواهیم گرم را به کیلوگرم تبدیل کنیم باید آن را در عدد هزار تقسیم کنیم. اگر از آب رودخانه یا سیل برگرفتید و نوشیدید دو صورت دارد.

«لِذلک أطلَقَ الناسُ عَلیها لَقَبَ «الأخوان القاسِیانِ»» (الشارونی، 1397: 7): «برای همین بود که مردم آنها را «برادران سنگدل» میخواندند» (سبزیانپور، 1397: 8)؛ مترجم معادلکارکردی و فرهنگی موجود در زبان مقصد را برای ترجمۀ واژه «لقب اطلاق دادن» بیانکرده است؛ یعنی «میخواندند» زیرا در زبان فارسی کاربرد بیشتری دارد. بر اساس همين نظام ، هر رودي كه با ضوابط وويژگيهاي موجود درمعاهده فوق مطابقت مينمود( رود بين المللي) ناميده مي شد، وشامل مقررات معاهده مي گرديد .معاهده بارسلن به جاي اصطلاح متعارف (رود بين المللي) اصطلاح (آبراههاي قابل كشتيراني حائز اهميت بين المللي) را به كاربرد. کلبههای این ییلاق هم چوبی و سنگی هستند و اگر قصد ماندن در ییلاق را داشته باشید به راحتی میتوانید یکی از آنها را از روستاییان بومی اجاره کنید.

یکی از درختان این ییلاق هم قدمتی ۲۰۰ ساله دارد و بسیار کهن به شمار میرود. شکل ظاهری این کوه بچه طوری است که قطر آن از سطح زمین به استقامت قله آن خورد شده میرود و در آخرین مرحله ارتفاعش که به شکل یک سنگلاخ عظیم اهرم مانند را نمایش میدهد بدوتیغه خورد و بزرگ از هم جدا شده که هر یک از تیغه ها قلعه های جداگانه اعمار گردیده اند. جلیل ادامه داد: متاسفانه در این حادثه که در رودخانه بشار نزدیکی بخش پاتاوه رخ داد جوانی ۲۳ ساله جان خود را از دست داد.

4 – چرخ ریسک درون آشیانهی خود را با چه چیزهایی پر میکند؟ بهترین زمان بازدید: برای دیدن کندلوس باید بهار و تابستان و اوایل پاییز را انتخاب کنید. روستای زیبای کندلوس در پاییز ارغوانی و زمستان سفیدپوش هم جذاب است. روستای سیجان یکی از روستاهای گردشگری اطراف تهران است. این روستا با کوچه باغهایی پر از درختان چنار و آب و هوایی معتدل و مطبوع در فصل بهار و تابستان، منطقهای بکر در استان البرز است که کمتر گردشگری از وجود آن خبر دارد. با توجه به اهمیت بالای رودخانه قزل اوزن همیشه از جایگاه مهمی برخوردار بوده و در طول تاریخ اشاره های متعددی به آن شده است.

در ادامه به تعدادی از مناطق بکر گیلان مثل مناطق بکر جنگلی اشاره میکنیم. جنگل سیاهکل هم از مناطق بکر جنگلی شمال است. این جنگل، برای کسانی که عاشق دریا هستند، بهترین گزینه برای سفر به شمال است. به دلیل اینکه با طی کردن جاده جنگلی و زیبای آن، شاهد ساحل دریای خزر خواهند بود و این یعنی ملاقات با جنگل و دریا در یک سفر به طور همزمان. گیلان و مازندران دو قطب سبز و دیدنی ایران هستند که تصمیمگیری برای انتخاب میان این دو برای سفر بسیار دشوار است.

بهترین زمان بازدید: جاده اسالم به خلخال همیشه دیدنی است. بهترین زمان بازدید: کماکان برای دیدن از این نقطه از شمال هم بهتر است تابستان و بهار را انتخاب کنید. مسیر رسیدن به سیاهکل: اگر از رشت راهی این جنگل میشوید، چیزی در حدود ۴۴ کیلومتر را برای رسیدن به این جنگل زیبا، باید رانندگی کنید. در نزدیکی این شهر زیبا، تالاب سوستان قرار گرفته است. مسیر رفتن به جواهرده: بعد از اینکه به رامسر رسیدید باید به فاصله ۲۶ کیلومتر از این شهر از جادهای پرپیچ و خم عبور کنید تا به جواهرده زیبا برسید. مسیر رسیدن به گردنه: برای رسیدن به حیران باید به ۳۷ کیلومتری آستارا بروید.

مسیر رسیدن به دشت النزه: برای رفتن به دشت النزه باید به ماسال در گیلان بروید و به شهرستان شاندرمن در آن وارد شوید. با طی کردن مسیری از یک جاده نیمهخاکی در شاندرمن به دشت النزه میرسید. دشت النزه هم یکی دیگر از ییلاقهای جذاب گیلان و مناطق بکر شمال است. در دشت النزه، بقعه امامزاده ابراهیم هم وجود دارد و یک چشمه زیبا هم در حوالی آن است که میتوانید دیدنش را در برنامه سفرتان قرار دهید. بهترین زمان بازدید: روستای جواهرده را در بهار و تابستان بازدید کنید.

روستای آغچه واقع در بخش بوئین میاندشت در فاصله در حدود ۱۵ کیلومتری غرب از مرکز بخش و ۴۲ کیلومتری از مرکز شهرستان با جمعیت ۱۳۰۰ نفری از گرجی زبانان یکی از روستاهای زیبای منطقه بوده با دارا بودن چشمه هائی پر آب معروف به سراب آغچه در منتهی الیه روستای آغچه و در دل کوه با ارتفاعات بسیار زیبا و مشرف بر منطقه ، مراتع غنی و سرسبز ، چشمه های جوشان و رودخانه خروشان با عبور از میان تاکستانهای وسیع واقع در دره ای سر سبز و زیبا و در سالهای اخیر احداث سد ذخیره ای در حاشیه جاده و در مدخل ورودی روستا یکی از مناطق بسیار مستعد و با پتانسیل برای جذب توریست و گردشگر میباشد چنانچه هر ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای گردشگران فراوانی از نقاط مختلف میباشد.

یادتان باشد که مراکز اقامتی جذابی هم در جواهرده برای گردشگران وجود دارد. در اطراف این پل پارکها و تفرجگاههای زیادی احداث شده که مورد توجه گردشگران سراسر جهان هستند. پل ضیاء الملک، در ۶ کیلومتری غرب جلفا در کنار پاسگاه مرزی عباسی قرار گرفتهاست. این توافق به معنای احیای حقوق ایران و منطبق با مفاد قرار داد ۱۹۲۱ درباره انتفاع مساوی از آبهای مرزی بود. یکی دیگر از جاذبه های این رودخانه، دریاچه مصنوعی ارس در منطقه جلفاست که در پشت سد ارس ایجاد شده و بین دو کشور ایران و آذربایجان قرار دارد. این نیرو مهترین بار در سدهای بتنی وزنی است و نقش پایدار کننده و مقاومت در برابر انواع نیروهای دیگر را بازی می کند.

از این روست که شخصیت حماسه به سبب نقش چکیدگی و برجستگی در جامعة خویش، میتواند معیاری برای آدمیان و بویژه انسانهای جامعة خویش باشد. مطالبی که در این مقاله به آن اشاره شد، روشن میسازد که ما برای درک بهتر جهان اطرافمان و آشنایی هر چه بیشتر با طرز فکر، شخصیت، حالت درونی و شناخت عمیقتر ذهن انسان، نیاز به بررسی دقیقتر زبانی که شخص بهکار میبرد و بهرهگیری از علوم روانشناسی و ادبیّات داریم. برای رسیدن به فشم دو جاده با نامهای تلو و لشگرک وجود دارد که هر دو در شمال شرقی شهر تهران قابل دسترسی هستند.

مسیر رسیدن به گیسوم: گیسوم در ۲۲ کیلومتری شهر تالش قرار دارد. در نزدیکی شهر تالش در استان گیلان، یکی از مناطق بکر و به شدت زیبا به نام جنگل گیسوم قرار دارد. قبل از اینکه آب های دجله و فرات به اروندرود بریزد ، در شهر قرنه عراق ، دقیقا در 375 کیلومتری بغداد به هم می پیوندد و ریزش این آب ها به اروند رود در 190 کیلومتری خلیج فارس انجام می شود. مسیر رسیدن به اولسبلنگاه: برای رفتن به اولسبلنگاه باید به گیلان بروید و در ۲۶ کیلومتری شهرستان ماسال در شمال غرب این شهر در کوههای تالشی به ییلاق مذکور برسید.

دیدگاهتان را بنویسید