تاریخچه، قیمت و نفرین آن + عکس – کجارو

مطمئن باشید که لحظاتی خوش در بام اصفهان کوه صفه سپری میکنید. بقایای ساختمان تخریب شده ی دوره ی بودایی که به شکل دو طبقه ای در محوطه ی تقریبا ۴۳ متر و ۳۴متر مربع مساحت اعمار شده است توجه را به خود جلب می کند. این ساحه ی باستانی در ۴۸ کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ در مسیر جاده ی اصلی که به طرف پایین یکه و لنگ می رود موقعیت دارد و دارای مغازه های متعددی به اندازه های مختلف است که در چند طبقه ساخته شده است. در حین آزمایش مراقب باشید چرا که این آزمایش به صورت انفجاری صورت می گیرد و فراورده های آزمایش به اطراف پرتاب می شود.

احمدعلی کهزاد، مترجم کتاب آثار عتیقه بامیان، با توجه به حدس و گمانهای موسیو فوشه رئیس هیئت باستان شناسی فرانسه در افغانستان (۱۹۲۲م.) نتیجه می گیرد که زمان ساخت این مجسمه ها احتمالا قرون سوم و چهارم میلادی بوده است. بیشتر این تخریبها، در زمان حملات نیروهای عبدالرحمان به بامیان صورت گرفته است؛ اما بعدازآن در جریان سفر نادر خان و همسرش به بامیان، ملکه دستور داد که قسمت سفلی بدن بت کوچک را به توپ ببندند و آن را ویران کنند که کردند، پسازآن در دورهی ظاهر شاه، معابد زیر مجسمه و اطراف آن بهعنوان انبار دولتی مورداستفاده قرار گرفتند که این کار باعث تخریب هرچه بیشتر آثار باستان موجود در آن شد و افراد ساکن در غارها بیرون رانده شدند؛ اما اکنونکه این سطور نگاشته میشود، این مجسمههای عظیمالجثه به دست گروهی متحجر طالبان تخریبشده اند و هر بینندهای که در برابر آن قرار میگیرد، حسرت میخورد و به فکر فرو میرود و از جهالت و تعصب طالبان که چگونه این میراث کهن فرهنگی بشری را از بین بردهاند، میراثی که در وحشیانهترین هجومها راستقامت ایستاده بود و قد خم نکرده بود.

این محل تاریخی در قسمت جنوب غرب شهر بامیان، گذشته از ساحه ی باستانی دو کانی قرار دارند و در ارتفاعات بالای یک کوه یک برج دوره ی غوری موجود است که در نزد اهالی به نام برج کافری مشهور است. این رشته از شرق توسط رودخانه کرج – چالوس از البرز مرکزی جدا و از غرب به سفید رود ختم می شود. وجود رودخانه ها، تالاب های منحصر به فرد، دریاچه های وسیع، کوههای سربه فلک کشیده، دشتهای فراخ و آبشارهای منحصر به فرد ویژگی های خاص پهنه لرستان است که با گذاشتن قطعه جنگل های انبوه و مراتع بکر پازل این بهشت زیبا تکمیل میشود.

به این ترتیب که درست از بالای تپه که مرکز حکومت بوده است، با وسایل و ابزار موجود سنگها را سوراخ کرده اند و با ایجاد راه پله های متعدد به طرف پایین رفته و بالاخره در عمق دره به آب دریا رسیده اند. ساختمان قلعه در بالای تپه از سنگ بنا شده است که در وسط آن ساختمان زیبایی است، با برج های بلند و خانه های زیبا که از چهار طرف محافظت می شده است و یک بخش از شهر، با دیوار عریض از سنگ احاطه شده است که به آن «سورشهر» می گفتند.

علاوهبراین، بیهمتابودن اورست باعث شده است که بر تعداد ماجراجویان عاشق صعود به این قله اضافه شود و ازآنجاکه بخش اعظمی از کوهنوردان از این منطقه اقدام به صعود میکنند، نتیجهای جز شلوغی و ازدحام بیشازحد کوهنوردان در ارتفاع ۸,۸۴۸ متری نداشته و بهنوعی رمان ارباب مگسها را در ذهن تداعی میکند. صعود به اورست به سالها آمادگی، شرایط بدنی عالی و روحیه ماجراجویی نیاز دارد. تیم ملی کوهنوردی ایران در سال ۱۳۷۷ موفق شد نخستین صعود مستقل ایرانیان را بر روی اورست صورت دهد. این شهر روبه روی مجسمههای بزرگ بودا و در سمت جنوبی رودخانه بامیان قرار دارد.

در جریان حفریات سال ۱۹۳۰م، آثار هنری آن کشف شد که شامل یک مجسمه ی بودا ۱۰ متری و یک معبد قدیمی با تصاویر و نقاشی های روی دیوار و تعدادی غار است. داوطلبان برای اطلاع از جزئیات زمان دقیق ثبت نام بدون کنکور کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی کوهدشت 1 ۱۴۰۱ می توانند مقاله زیر را مطالعه کرده و از روند ثبت نام در دانشگاه های علمی کاربردی مطلع شوند. به گزارش گروه دیگر رسانههای خبرگزاری فارس، عصر روز گذشته خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه فرهیختگان برای روایت آنچه در پنجشیر میگذرد، به سمت این شهر حرکت کردند.

شعب مزبور تا عمق هفتصد یا نهصد متری داخل کوه احد ادامه مییابد و وادی موجود در میان این شعب، آبهای حاصل از باران را در درون احد به بیرون و به سمت فضای باز جنوب احد یعنی منطقه جرف هدایت میکند. این حزب مخالف یک رژیم ریاست جمهوری بوده، اعتقاد به تشکیل یک سیستم هدایت جمعی داشته و خواهان برقراری روابط با جوامع پامیری افغانستان و چین و تقسیم زمینها و کارخانجات میان کشاورزان و کارگران است. مناطق این ولایت تا سال ۱۳۸۳ خورشیدی بخشی از ولایت پروان بودند و ولسوالیهای پنجشیر، حصهٔ اول پنجشیر و حصهٔ دوم پنجشیر را در پروان تشکیل میدادند.

ق. در شهر بغداد دیده از جهان فروبست. این قلعه ی تاریخی و قدیمی در فاصله ی تقریبا ده کیلومتری کلیگان قرار دارد، بالای تپه ای به ارتفاع ۱۰۰ متر دیده می شود که دارای بیش از صد برج است است ولی به قلعه ی چهل برج معروف شده است. دنیا با وجود تمام عظمتش گاهی آن قدر کوچک است که در آن دو نفر که یکی بدی کرده و دیگری بدی دیده بالاخره در مسیر هم قرار میگیرند و با هم روبرو خواهند شد و کسی که بدی کرده به سزای عملش رسیده و پشیمان خواهد شد. ویرانیهای قدیمی این شهر در دورهی ملوک شنسبانیه تعمیر شدند و آبادیهای آن بیشتر شده و مورداستفاده وسیع قرار گرفتند.

در این محل باستانی هفت عدد برج های دورهی غوری و چندین مغارهی بودایی موجود است که در بین یک دره زیبا قرار گرفته اند. به گفتهی غبار قدمت این شهر به دورهی بودائی برمیگردد؛ ولی بر اساس دیدگاه دیگر تاریخنگاران شهر ضحاک سابقهی بسیار طولانی دارد. محققان بر اساس حدس و گمان، هرکدام تاریخ خاصی را برای ساخت آنها تعیین کرده اند. دو تندیس ۵۳ متری و ۳۵ متری در دامنهی کوه ساختهشدهاند و بر اساس گفته تاریخنگاران و باستان شناسان قدمت طولانی دارند.

مهمترین این آثار دو مجسمه ی غول پیکری است که یکی ۳۵ متر ودیگری ۵۳ متر ارتفاع دارد. از دیگر کوههای بلند میتوان به کوه گرین با ارتفاع ۳۷۰۰متر از سطح دریا در بروجرد نام برد. کوه نمک جاشک در فاصله 144 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرار دارد؛ بنابراین در این سفر میتوانید از جاهای دیدنی بوشهر نیز دیدن کنید. این دره در فاصله ی پنج کیلومتری در قسمت جنوب شرق مجسمه های بزرگ بامیان واقع است. این غار یخی سر درهی سرقازان، در کمر کوه پایه های کوه بابا، در حدود ۴۵ کیلومتری جنوب غرب مرکز بامیان قرار دارد.

این ساحه ی باستانی در ۵/۱ کیلومتری شمال غرب مرکز ولسوالی یکه ولنگ قرار دارد و مغازه های عصر بودیزم در آن وجود دارند. در مناطقی شبیه شمال ایران یا بعضی کشورها، شاید پتانسیل احداث تلهکابین وجود دارد، زیرا وقتی به قسمت های بالاتر میرسند تازه شروع یک سلسله جبال است و به نوعی برای خودش یک آغاز است. تندیسهای بزرگ بامیان در دیوار سنگی کونگلومرا (اختلاط گل و سنگ ریزه) که در حاشیهی شمالی دره قرار دارد، تراشیده شده اند. درهی جودان در شمال نیک، مرکز یکه ولنگ قرار دارد، در ورودی این دره، خرابه یک قلعه قدیمی به همین نام وجود دارد که سابقه ی تاریخی آن به درستی معلوم نیست.

دیوارهای این قلعه تقریبا به عرض ۱۵۰ سانتی متر است و سطح داخلی دیوارها با یک نوع خاک مخصوص آستر بندی شده است که استحکام آن را چندین برابر کرده است. این محل باستانی در ۴ کیلومتری شمال شرق مرکز یکه ولنگ قرار دارد و ارتفاع آن ۲۶۰۰ متر از سطح دریا است. طول این کوه را سه روز با جهت جنوبی ـ شمالی و ارتفاع آن را نیم روز در شمال موصل ضبط کرده و نوشته که جبل نصیبین همان کوه جودی است که سرسبز است و در آن بلوط میروید. این غار در منطقه ی سرخ در در غرب شهر بامیان در فاصله ی یک و نیم کیلومتر قرار دارد.

طاقهای دو بت بزرگ ۴۰۰ متر از یکدیگر فاصلهدارند، در این فاصله سه طاق دیگر در دیوار سنگی ساختهشده بود که در آنها سه بت دیگر قرارگرفته بودند، این سه بت که بهصورت نشسته تراشیده شده بودند. متأسفانه این آثار در طول تاریخ از ناحیهی انسانهای افراطی و تندرو آسیبدیدهاند؛ اما صورت بت بزرگ، نیز مانند بت کوچک تخریبشده است و چیزی از آن باقی نمانده است. قبل از آن مرکز اداره و کانون فرهنگ اسلامی در ولایت بامیان بود و شهرت بسیاری داشت.

رودخانه بندامیر از کنار آن عبور می کند، این منطقه دارای جاذبه ی تاریخی و توریستی بسیاری است. زمانی که «هیوان تسنگ» از بامیان دیدار کرده بود، مجسمهها رنگ طلایی داشتهاند و به قول او رنگ طلایی و زیورآلات پربهای آن در تلألؤ بودند و میدرخشیدند. رنگ آن زرد خیره و شفاف می باشد. دیوار های این شهر مخروبه از سنگ های تراشیده شده است و آجر نسوز درست شده است، که امروز خرابه های آن موجودند. این غار در داخل دیوار بزرگ است و دهلیزهای متعددی آن توسط پایه ها و ستون های سنگی از هم جدا شده اند و به نسبت تعدد همین ستونها آن را «چهل ستون» نامیده اند.

این گروه نژادی نسبت به هزارهها ازنظر تعداد بسیار کم هستند. بعد از این که فریدون بزرگ شد، همرای کاوهی آهنگر که در درهی آهنگران بامیان بود، متحد شد و علیه ضحاک قیام کرد وضحاک را که یک روز کم هزار سال عمر کرده بود، از بین برد. این دو قلعه تاریخی نیز بر سر کوه در شمال مرکز ولسوالی (نیک) ساخته شده اند و فقط از یک جانب کوه به داخل آنها راه وجود دارد. مطمئنا راحت ترین راه جهت یابی استفاده از قطب نما است؛ اما اگر دوست دارید یک گردشگر حرفه ای باشید آگاهی از روش های جهت یابی را در اولویت خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید