امیکرون: خطرناکترین جهش کرونا تا به امروز – مجله بیمه

«ماریا ون کرکوف»، رئیس تیم فنی مبارزه با همه گیری کرونا در سازمان جهانی بهداشت، بیان کرد که امیکرون آخرین سویه کرونا نخواهد بود. در تاریخ ۱۵ نوامبر جانسون اند جانسون اعلام کرد که برای دومین بار فاز ۳ جهانی آزمایش واکسن خود را آغاز کرده است. بارداری و شیردهی: مصرف اضطراری آن برای مادرانی که مواجهه بالا با مبتلایان به کووید۱۹ دارند، مانند کارکنان نظام سلامت، بلامانع است. مطمئناً میزان بستری در افراد با سنین بالا و افرادی که بیماریهای زمینهای دارند بیشتر از گروههای سنی دیگر است. تاکنون مواردی از ابتلا به NeoCov گزارش شده است؟ تاکنون دانشمندان در تلاش بودهاند تا داروهایی را برای درمان کرونا تولید کنند.

همچنین او بیان کرد که این یک مشکل جهانی است و باید تمامی کشورها برای برطرف کردن آن همکاری کنند. همچنین اینکه در بیشتر افراد مبتلا به امیکرون، تعداد پی سی آر منفی میشود؛ برای همین اگر افراد علائم امیکرون را دارند، حتی با وجود تست منفی، خود را قرنطینه کنند. البته نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که ویروس امیکرون میتواند حتی در برابر تزریق دوز چهارم واکسن فایزر هم از خود مقاومت نشان دهد.

البته دانشمندان در تحقیقات جدید خود بیان کرده اند که بین همه این علائم، خستگی شدید، خارش گلو، سرفه خشک، درد عضلانی ملایم و تعریق شبانه از علائم منحصر به فرد اومیکرون هستند. برای همین باید گفت که سویه امیکرون نسبت به نمونههای قبلی خفیفتر است؛ اما نتایج تحقیقات متخصصان نشان داده است که بر خلاف تصور اولیه، اومیکرون باعث بستری و مرگ شود. همچنین یکی از متخصصان بیماری های عفونی بیان کرد که کودکان به دلیل واکسن نزدن، داشتن سیستم ایمنی ضعیف و بروز سویه های جدید اومیکرون بیشتر از بقیه در معرض این ویروس قرار دارند. حداقل تا 10 روز از مواجهه با افرادی که دارای نقص ایمنی، در معرض خطر بیماری شدید، خانه های سالمندان و سایر مکان های پرخطر هستند، خودداری شود.

با این حال نوع دلتا نسبت به سایر سویههای کرونا مسریتر است و افرادی که از نظر اجتماعی فعالترند و کسانی که واکسینه نشدهاند، بیشتر در معرض ابتلا به دلتا هستند. نتیجه میگیریم هرچند در طول دو سالی که از پاندمی کرونا میگذرد، تدریجا با ظهور اومیکرون از شدت بیماری و کشتار ناشی از پاندمی تا حدی کاسته شد، اما دوران کرونا هنوز به پایان قطعی خود نرسیده و اکنون دوره سویههای سریع میباشد تا دوره سویههای شدید. در حقیقت میزان اثربخشی واکسنهایی که دو دوزشان 90 درصد ایمنی ایجاد میکرد، هم اکنون به مقدار 30 درصد کاهش پیدا کرده است.

همچنین افراد باید بعد از 5 روز، با دو ماسک به بیرون بروند. افراد بین 20 تا 30 سال به دلیل تماس بیشتر و بیرون بودن آن ها در محیط کار، بیشتر از بقیه امکان ابتلا به اومیکرون را دارند. از مهم ترین عوارض کرونا، سرفه مزمن و خستگی مفرط حتی بعد از بهبودگی کامل است. دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا بیان کرد که بر خلاف تصور، افراد با سن بالا هم میتوانند به اُمیکرون مبتلا شده و حتی در آیسییو بستری شوند. این سویه مشخصا ارجاع بیماران به ICU را افزایش میدهد و سبب بیماری شدید حتی در افراد بدون بیماری زمینهای میشود.

حسن ملکیزاده در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر رعایت دستورالعملهای بهداشتی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به وضعیت تغییر رنگبندی و خارج شدن بیشتر نقاط از وضعیت پرخطر نباید این موضوع سبب سادهانگاری در برابر کرونا شود. دکتر ایپیندر سینگ، استاد داروسازی دانشگاه استنفورد در این باره میگوید: قرصهای خوراکی به سهولت از سوی مردم مورد استفاده قرار میگیرند و کشف چنین داروهایی به مهار همه گیری کرونا کمک شایانی میکند.

یک فرد پس از 90 روز ابتلا به کرونا یا تزریق دوز دوم، احتمال اینکه به امیکرون مبتلا شود، زیاد خواهد بود. از این رو، احتمال اینکه چنین دارویی روی اومیکرون هم موثر باشد، زیاد است. البته نتایج تحقیقاتشان بیان میکند که امیکرون از سیستم ایمنی گریزان تر است و همچنین میتواند اثرهای بدتری روی قلب، کلیه، کبد و دستگاه گوارش وارد کند. اما احتمالا هفتهها زمان نیاز است تا بدانیم آیا سویه امیکرون یک نگرانی جدی است یا یکی دیگر از بنبستهای تکاملی ویروس. همچنین یک متخصص بیماری های عفونی بیان کرد که همه سرماخوردگی ها باید امیکرون در نظر گرفته شوند.

نئوکوو NeoCov یک سویه جدید از کووید۱۹ است؟ این سویه جهش یافتهتر از امیکرون است و اولین بار در 10 دسامبر شناسایی و منشا آن کامرون معرفی شده است. از آنجا که این سویه باعث ایجاد بیماری و عفونت در گلو میشود، از این رو، اولین نشانه آن گرفتگی صدا است. به تازگی محققین دریافتند که چشم صورتی یکی از علائم ابتلا به امیکرون است. البته خارش چشم همراه با قرمزی می تواند یکی از علائم ابتلا به امیکرون باشد. انسان در اثر تماس نزدیک با سگ و مصرف سبزیها و آب آلوده و نشخوارکنندگان با تغذیه از علوفه آلوده به تخم، به بیماری مبتلا میگردند.

به تازگی سویه جدیدی از کرونا با نام IUH در فرانسه شناسایی شده است. به نوشته وبگاه «ریانووستی»، بایدن در اینباره توضیح داد: «اومیکرون به راحتی منتقل میشود، به همین دلیل است که ما شاهد ابتلای افراد کاملاً واکسینه شده (با دو دُز) به ویروس کرونا هستیم». در این زمینه کارشناسان با اشاره به مقایسه آمارها از ابتدای هفته یعنی بیست و یکمین روز اسفند 1400 تا بیست و چهارمین روز از همین ماه میگویند: براساس رفتار ویروس منحوس از ابتدای همهگیری آغاز تغییرات آماری از در ابتدای زنجیره آماری یعنی بخش نرخ ابتلای روزانه مشخصاً روندی را آغاز میکند که به ترتیب در سایر بخشها اثرگذار بوده آنها را دستخوش تغییرات خواهد کرد.

افرادی که دارای سیستم بدنی ضعیفی هستند، باید بیشتر از همه مراقب خود باشند. یکی از متخصصان کودکان در ایران بیان کرد که ابتلای کودکان به اومیکرون در سه مرحله است؛ در مرحله اول علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، سرفه و گلودرد در دستگاه تنفس فوقانی به وجود می آید که متاسفانه بیشتر والدین نسبت به این مساله غافل هستند. آنها برای نیل بدین هدف، نمونه خون ۳۰ بیمار که در سال ۲۰۲۰ میلادی از موارد خفیف تا متوسط بیماری کووید -۱۹ بهبود پیدا کرده بودند را مورد ارزیابی قرار دادند. برخی از مدل های حیوانی که در آن ها از موش ها استفاده می شود عبارتند از: فشار خون بالا، بیماری دیابت، آب مروارید، چاقی، تشنج، مشکلات تنفسی، ناشنوایی، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، سرطان های مختلف، آسیب نخاعی، مدل زخم، سیروز کبدی، بیماری ام اس، بیماری صرع، مدل اعتیاد، مدل آزواسپرمی فیبروز کیستیک، سندرم نقص ایمنی اکتسابی، بیماری های قلبی و دیستروفی عضلانی.

واکسن کووید-۱۹ تولیدشده توسّط آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد با ایجاد لختهی خون مرتبط بوده است. البته بر اساس گفته های رئیس بیماری واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، مهمترین علائم امیکرون خستگی تا چند روز بعد از ابتلا، بدن درد، سردرد، خارش گلو، آبریزش بینی و عطسه است. همچنین دکتر احمدرضا مبین، متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان، بیان کرد که احتمال تهاجمیتر شدن اومیکرون از بدنی به بدن دیگری وجود دارد.

تاکنون حداقل 12 نفر به این واریانت مبتلا شدهاند و با توجه به اینکه جهش یافتهتر است، مقاومت بالایی در برابر واکسنها از خود نشان داده است. در خصوص قدرت سرایت امیکرون تاکنون نظرات مختلفی بیان شدهاست. حالا بعد از ۲۸۹روز – پس از تجربه موقت بهمن سال گذشته تاکنون – بار دیگر کشور از وضعیت قرمز کرونا خارج شده است. ولی تعداد کمتری از افراد واکسینه شده دچار بیماری کرونا میشوند، و این افردا معمولاً علائم ملایمتری خواهند داشت. در اغلب گرایشهای علوم زیستی و تمامی گرایشهای علوم بهداشت و علوم پزشکی، آشنایی با ویروسها یکی از نیازهای پایهای محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید