البته اجاق در خانه جایگاه مشخصی داشت

در افغانستان، کم تر به ارزشها و منافع کلان ملی توجه میشود. فشار ناشی از این برخورد موجب خمیدگی و برآمدگی هایی شد که از دریای تتیس سر بر آوردند و به سمت شمال رانده شدند. در نزدیکی یکی از کوههای ماسهسنگ جاده ابریشم در شهر باستانی بامیان افغانستان مجسمه هایی از بودا وجود داشت. سردترین آب و هوا متعلق به بخش هایی است که ارتفاعی بیش از 3000 متر دارند و با لایه های ضخیمی از برف پوشیده شده اند.

درشمال این خط الراس ، دره زیبای طالقان وروستاهایی مانند گته ده و آزاد بر قرار دارند. مذاکره کنندگان با طالبان، باید بدانند که اگر ارزشهای تعریف شده در هفده سال گذشته، قبل از این که نهادینه شوند، در اولویت درجه چندم قرار گیرند و در راه صلح با طالبان قربانی شوند، بازگشت افغانستان به عقب نه محتمل که حتمی خواهد بود. اولویت بخشیدن به «صلح به هر طریق ممکن»، ممکن است راه برون رفتی برای بن بست فراروی طولانی ترین جنگ ایالات متحده آمریکا جستجو شود؛ اما هیچ افق روشنی برای ساختن یک افغانستانی که بتواند یک شریک با عزت برای جامعه جهانی باشد، وجود نخواهد داشت.

این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان است، در قدیم کاروان ها و مسافر ان کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است . بامیان که اکنون به «زندان جغرافیایی» شباهت دارد، روزگاری حیثیت مرکز علم و فرهنگ را داشته است. لازم به تذکر است که تندیسهای بامیان قبل از گسترش دین بودایی در این شهر موجود بوده است.

قله شاه فولادی که بلندترین نقطه سلسله کوههای بابا است، از سطح بحر، 3000 تا 5140 متر ارتفاع دارد. زاویه دیگری که می توان، طیفهای سیاسی فعال در کشور را تقسیم کرد، حضور و عدم حضور در بدنه قدرت است. تندیسهای صلصال و شهمامه نه تندیس شاهزادهی هندی و پیامبر آیین بودا است و نه تندیس پدر و مادر کدام یونانی و هندی دیگر. در سایه نظام جدید و متکثر کنونی، جریانهای سیاسی متنوعی در جامعه فعال هستند که هر کدام به نسبتی در فضای سیاسی کشور حضور و تاثیر دارد. اکثریت فعالین جامعه مدنی افغانستان، اساتید دانشگاه و تحصیل کردگان، با این طیف نگاه همدلانه دارند.

ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای ذیدخل در مذاکرات صلح با طالبان باید، این واقعیت را بپذیرند که، به استثناء عده خاصی، اکثریت جامعه سیاسی و مدنی افغانستان، اولا نسبت به محتوای مبهم و نامعلوم مذاکرات با دیده تردید می نگرند، و ثانیا، از حضور طالبان در بدنه قدرت و استیلای تفکر طالبانی بر فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور بیمناکاند. این مراسم هرساله در اسپانیا و بسیاری از کشورهای دیگر که فرهنگ اسپانیایی در آنها نفوذ پیدا کرده، برگزار میشود.

در طول ماه های دسامبر تا آوریل ورزش های زمستانی مانند اسکی و اسنوبرد در اینجا طرفداران بسیاری دارد. در بسیاری از موارد در ذکر نام پدران صاحب مرقد تا اتصال به معصوم از باب اختصار در نسب، نام یک یا چند واسطه حذف شدهاست. علامه الحسینی محب زاکری آملی یکی از مشایخ بزرگ که در عصر صفوی می زیست و برای او خانقاهی بزرگ بنا نهادند در مصر و ان جا مشفول درس دادن بود و بعد از مرگش در همانجا به خاک سپرده شد.

طایفۀ بسیار بزرگ از هزارههای پنجشیر در السوالی پریان در درۀ تول و در دامنۀ وسیع چهارقریه زندگی میکنند که به آنها هزارههای تولی میگویند. صحرای بزرگ در شمال افریقا ، بیابان کالاهاری در جنوب افریقا. اما اخیرا دانشمندان با آزمایش DNA میتوکوندریال به این نتیجه رسیده اند که قبیله ی هاپلوگروپ حدود 12000 تا 15000 سال پیش در جنوب آلپ زندگی می کرده اند. در جنوب غربي کوه احد، باغ هاي نخل و زمين هاي زراعي فراواني وجود دارد که در نهايت به وادي عقيق منتهي مي شود. همچنین به همین ملاحظه، کتیبه بیستون نخستین متن تاریخی شناخته شده ایرانی بشمار میرود.

همچنین می دانیم که در طی جنگ دوم پونیک در 218 سال قبل از میلاد، ژنرال هانیبال به همراه لشگری 92 هزار نفری از میان این کوهستان عبور نموده و این برترین دستاوردی است که در جنگ های باستانی ثبت شده است. یویچی رومیرا (Yuichiro Miura) باز هم از ژاپن در سال ۲۰۰۸ در سن ۷۵ سالگی با وجود ناراحتی قلبی موفق به صعود قله اورست شد و نامش را به عنوان مسن ترین فردی که اورست را فتح کرده است در تاریخ ثبت کرد.

شاه عباس نیز بعدها کلیسایی با همین معماری در جلفای اصفهان بنا کرد که مرکز روحانیت در اصفهان میباشد. جالب است بدانید که این قصر با وجود دور افتادگی، سالانه حدود 1.3 میلیون بازدید کننده دارد و از توریستی ترین جاذبه های اروپا به شمار می آید. در ساعت ۸:۳۰ صبح بعد از ۶ ساعت صعود به قله اصلی پازنان که ارتفاع آن با GPS باشگاه ۱۹۷۱ متر اندازهگیری شد، رسیدیم. شخصی به نام ماترهورن در سال 1865 آخعرین فتح را انجام داد و به عصر طلایی آلپینیسم خاتمه بخشید.

پوهنتون چندیگر هندوستان موصوف را کوه بلند موسیقی نامیده بود، پوهنتون کلاکندرا در شهر کلکته هندوستان، استاد سرآهنگ را به القاب ماستر دکتر و پروفیسور یاد کرده بود. « من در کوهستان به محضر آیت الله کوهستانی رسیدم ـ و این زمانی بود که به خاطر مبارزات سیاسی علیه شاه در مازندران به سر می بردم ـ او زندگی زاهدانه ای داشت و در عین حال فکر و اندیشه انقلابی داشت و فکرش هم آهنگ با نهضت و مبارزات حضرت امام ـ رحمت الله علیه ـ بود.

کان تحت منبره الف من المشتغلین شریف العلما دو مجلس درس داشت، یکی برای مبتدئین و دیگری برای آنان که در مرتبه بالاتری از فضل و کمال قرار داشتند. بامیان به عنوان یادگار شکوهمند گذشتهی تاریخی افغانستان، از اهمیت بسزایی برخوردار است. هرچند، تحقیقات جامع و اکادمیک تاریخی- باستانی در باب بامیان تا هنوز صورت نگرفته است، ولی آن چه تاکنون در مورد بامیان میدانیم، هم کفایت میکند، که به عظمت تاریخی و فرهنگی این شهر پی ببریم.

به تکرار یاد آور شدیم که ابهام موجود در روند و محتوای مذاکرات، تردیدها را میافزاید و شایعهها را بر مسند واقعیتها مینشاند. در این یاد داشت، موانع و راهکارهای اجماع سیاسی در تعامل با گروه طالبان را به صورت فشرده بررسی خواهیم کرد. بزرگترین طایفه کوهدشت، امرایی، سوری و آزاد بخت اشاره کرد. همینگونه است چهارشنبه سوری که خاص مردم ایران است و ما، هم از نشاط آن محرومیم و هم از خطرات آن در امان. گفته می شود نام انگلیسی آلپ از کلمه ی لاتینی آلپس گرفته شده که با کلمه ی لاتین آلبوس به معنای “سفید” مترادف می باشد.

از نقطه نظر نام میان (دریاچه شاه بار) و دریاچه که (شاه ماران آبی) در آن زندگانی داشت، قرابت نزدیک است تنها سمت آنرا اگر از بگرام بگیریم عوض (شمال غرب) شمال شرق می آید. اما اوج شکوه آن، قبل از این که مرکزیت میتراییها از این شهر به بلخ انتقال یابد، بوده است. به ازای هر چهار نفری که به قله این کوه رسیده اند، یک نفر مرده است. همه ساله در ماه جولای مسابقات دوچرخه سواری “تور فرانسه” به مدت سه هفته در اینجا برگزار می شود. همچنین پوشش سطحی ماه اغلب با سنگ های آتشفشانی پوشیده شده است و بارزترین ارتفاعات مریخ توسط آتش فشانها ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید