اسمِ جدیدترین اکشنِ اِس

EVEREST: (الهه برف ها) به روایت تاریخ ، تابستان 1953 اولین بار ی بود که کسی بر بلند ترین نقطه جهان ایستاد.بله ادموند هیلاری به همراه تنسینگ نورگی ، 8850 متر بالاتر از آبهای ازاد قله اورست را فتح کردند.27سال بعد لزچک مسیچی و کرزیستوف ویلیکی لهستانی موفق شدند در زمستان الهه برف ها را شکست دهند. تیم 2 نفره لهستانی ها که از ماسیج بریکاوریچارد کاچوسکی تشکیل شده بود در زمستان 1984 به بالای این کوه رسیدند.

چرا که فردای آن، روزها کمکم طولانیتر شده و آفریدگار بر اهریمن نور بر تاریکی پیروز میشود. افغانستان محاط به مناطق خشک بوده، به دریا متصل نمیباشد، نزدیک ترین بندر دریایی به آن، بندر کراچی با فاصله 727 میل میباشد. گرچه کتیبه بیستون برای دیر زمانی یادگار فرمانروای عظیم ایران بوده، از آنجا که خواندن آن میسر نبوده و بعلاوه خط میخی فارسی باستان نیز در پایان سلطنت هخامنشیان بکلی فراموش شده بود، از اینرو مضمون و معنای کتیبهٔ مزبور حتی برای رزمآوران اسکندر مقدونی نیز معمائی بودهاست. یلدا واژهای سُریانی به معنای زایش و تولد است. NANGAPARBATI: (کوهستان برهنه) نانگاپاربات در کشور پاکستان و در فلات پامیر قرار گرفته است.نام این کوه در زبان اردو به معنای کوهستان برهنه است.کوه برهنه یکی از سخت ترین هشت هزاری هاست.به همین دلیل در نیمه اول قرن 20 تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این قله را صعود کنند جان خود را ازدست دادند.همین مسئله بائث شد تا به آن نام قاتل بدهند.

با شنیدن نام اصفهان بسیاری از افراد به یاد سی و سه پل میافتند اما اصفهان وسعت و تنوع بسیار زیادی دارد. آتشفشان جاذبه و ابهت زیادی دارد. جرزی کوکوچکا و پاویلوفسکی در زمستان سال 1985 موفق به فتح این قله شدند.باوجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع دارد به دلیل شیب نه چندان زیاد آسان ترین قله 8000 متری دنیاست. زمان آخرین فعالیت این آتشفشان نامعلوم میباشد ولی به احتمال زیاد به دوران هولوسین برمیگردد. خانه مشهور شطرنج تیگران پطروسیان در ایروان میزبان بسیاری از مسابقات بینالمللی شطرنج میباشد.

6- شپتال: از مدخل دره، از حوالی گلبهار راهی به (کشن آباد) 21 میلی خنجان منتهی میشود. با وجود این اوایل خرداد ماه تا اوایل شهریور بهترین زمان سفر به بیستون محسوب میشود. در روزگاران باستان، زندگی مردم بر پایه کشاورزی و دامپروری بود و تأثیرات آب و هوا برایشان بسیار مهم محسوب میشد. این تقویم بیشتر در کارهای کشاورزی و دامپروری کاربرد داشت. ابوریحان در این کتاب گاهشماری و تقویم اقوام مختلف را بررسی کرده است.

اگر علاقمند باشید میتوانید مراسمات و جشنهای اقوام باستان را در این کتاب مطالعه کنید. کتاب آثار الباقیه نوشته اوست. این کتیبه به سه زبان بابلی، عیلامی و پارسی باستان نوشته شده است. وجود صخرههای عظیم و بلند در نقاط مختلف صفه، از نظر کوهنوردی تخصصی و آموزش سنگ نوردی، امکان بسیار خوبی برای گسترش ورزش کوهنوردی در منطقه اصفهان به وجود آورده است. عبداشهل بیشتر در جنوب این منطقه نزدیک به مدینه و بنو حارثه قسمت شمالیتر زندگی میکردند.

فیلسوف و طبیب بزرگ یاِبْن ِرَبَّن طَبری، با عنوان کامل ابوالحسن علی بن سهل، پزشک بزرگ ایرانی سده ۳ قمری (۹ میلادی)است.زادگاه او در آمل بوده و مهمترین اطلاعاتی که دربارهٔ زندگی او در دست است، اطلاعاتی است که خود در کتابهایش آوردهاست.به سبب همزمانی او با متوکل عباسی میتوان گفت که وی تا اواخر نیمه اول قرن ۳ (قمری) زنده بودهاست. از تاریخ اینطور برمیآید که مسیحیان اولیه که در روم زندگی سختی داشتند و عدهای از آنان به ایران مهاجرت میکنند. شب چله بهعنوان بلندترین شب سال، برای ما ایرانیها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا مینوشتیم تا جمع شدن فامیل، انداختن سفره شب یلدا، تزیین انار شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی.

ابوریحان بیرونی، دانشمند همه فن حریف و تقویمشناس، از شب یلدا با نام میلاد اکبر یاد میکند و منظور از این نام را میلاد خورشید دانسته است. هیمالیا به عنوان یک هلال غول آسا ظاهر می شود که محور اصلی از بالای خط برف بالا عبور میکند ، جایی که مناطق برفی ، یخچال های کوهستانی و بهمن ها همه یخچال های دره های پایینی را تغذیه می کنند که به نوبه خود منابع بیشتر رودخانه های هیمالیا را تشکیل می دهند. اگراز اینهمه بودجه های که جهت پرداخت مخارج سفر و برو و مرو های اشتراک کنندگان ورکشاپها و سیمینار ها در داخل و خارج کشور به ارتباط اعتیاد و معتادین صورت گرفته و میگیرد در جهت وقایه از اعتیاد و تداوی معتادین استفاده میشد یقیناً وضع بدین منوال نمیبود.بادر نظر داشت شرایط دشوار موجود باید دولت افغانستان تدابیر جدی را درجهت منع ورود شراب از خارج ، جلو گیری از استعمال آن در سراسر کشور و اعمال مجازات سنگین به کسانیکه در حالت نشه باعث تحمیل خسارات جانی ، مالی ، روانی و عاطفی بمردم میگردند ، اتخاذ نمایند.

اکنون دراینجا موضوعاتی راکه در تاریخ بدخشان بازتاب یافته اند بصورت فشرده واجمال تذکر میدهیم.ساحه خاک، وسعت وسرحدات بدخشان در نتیجه جنگ های تهاجمی که اکثرا با چپاول مردم واشغال ویسرای جنگی همراه بود،گاه گاهی دستخوش تغیر میگردید.درعصر شگوفایی وترقی بدخشان به این مرز ها محدود بود: از سوی جنوب به سلسله کوه های هندوکش،از شرق کوهستان پامیر ومرز های چترال،از شمال دریای آمو وازغرب مرزهای قطغن مناطق خانان اوزبیک.

قله پورا به ارتفاع 2886 متر از سطح دريا در شمال شرق شهرستان کرج و كيلومتر 15 جاده چالوس قرار دارد . اما اخیرا گروهی از محققان موسسه تحقیقاتی علوم زمینشناسی در دانشگاه Lumalinda در کشور آمریکا طی گزارشی که در روزنامه بریتانیایی Daily Mail به چاپ رسید اعلام کردند که به شواهدی مبنی بر قرار گرفتن یک کشتی و مسافران آن در ارتفاعات کوه آرارات دست یافتهاند. DHAULAGIRI: (کوهستان سفید) کوهستان سفید یا دائولاگیری بخشی از رشته کوه هیمالیاست که با ارتفاع 8167 متر در شمال غربی ، در ناحیه شمال نپال قرار گرفته است.یک تیم بین المللی از کشور آلمان ، سوئیس و اتریش به سرپرستی کورت دیمبرگر اتریشی در سال 1960 این قله را برای اولین بار فتح کردند.جرزی کوکوچکای لهستانی به همراه هموطنش اندری زیچو کدر زمستان سال 1985 این قله را فتح کردند.

آيسبرگ ، خطري براي كشتي راني : تنها 10/1 حجم آيسبرگ خارج از سطح آب قرار مي گيرد و مابقي آن در زير آب پنهان است. سهند نام قله و رشته کوهی است که در استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. یک بنای خشتی هم در دامنه کوه قرار داشتهاست. آنها از این مشاهدات، به این باور رسیده بودند که شب و روز، و روشنایی و تاریکی، در یک جدال همیشگی به سر میبرند. شب چله در حقیقت همان شب یلدا است. شهرستان کوهدشت با وسعت ۳۹۷۷ کیلومترمربع، ۱۴درصد مساحت استان لرستان را به خود اختصاص داده است. در ین ولایت شفا یافت و در یاد داشت های خود از شفاف بودن هوا وناک و میوه بدخشان خیلی به دلچسبی یاد آوری کرده است.

معروف به ابیعلی.این عالم بزرگ، اصل وی از طبرستان (چلاو) و زادگاه خود کربلا بود. LHOTSE: (قله جنوبی) برادر کوچکتر اورست که در جنوب این کوه قرار گرفته ، با نام لوتسه یا کوه جنوبی شناخته می شود.این کوه اولین باز به وسیله فریتز دوچینگر و ارنست ریس سوئیسی در سال 1954 فتح شد.کریستوف ویلیکی در زمستان سال 1988 توانست روی لوتسه بایستد.جبهه جنوبی لوتسه یکی از سخت ترین مسیر های کوهنوردی جهان است. این کوه اولین بار به وسیله جین کوزی لیونل ترای فرانسوی در سال 1955 و یک سال قبل در زمستان به وسیله سایمون موروی فرانسوی و دنیس اوروبکوی قزاق فتح شد.

ایرانیان در زمانهای قدیم، یک نوع تقویم کلی نگر هم داشتند. یلدا در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان، وارد شده است. قطعه های او برخی در مدح اشخاص مختلف و برخی دیگر به مناسبتهای گوناگون سروده شده است. بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت.نام دوشنبه بنا به روایتی از بازار روزهای دوشنبه در این مكان گرفته شده است. خاش، نزدیکترین شهر به تفتان است، برای رسیدن به این شهر باید از جادهی خاش به زاهدان به سمت شمال خاش سفر کنید، پس از طی حدود ۲۰ کیلومتر تابلوی بزرگی را مشاهده خواهید کرد که مسیر دسترسی به تفتان را نشان میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید