آیا بلندترین قله جهان است؟

به گفته مقامهای حکومتی، در شاه فولادی نزدیک به 300 نوع نبات و بیش از 100 نوع حیوانات وحشی وجود دارد که نام آنها در نزد نهادهای تحقیق کننده ثبت شده است. در سال ۱۸۴۷ که کانگچنجونگا بعنوان بلندترین قله جهان شناخته شده بود، در حین تحقیقات، اندرو واو (ژنرال بریتانیایی) پی به کوهی در پشت کوه مذبور بُرد که در حدود ۲۳۰ کیلومتر از آن دورتر بود. در ماه ژوئن ۱۹۲۴، مالوری و اندرو ایروین در پی تلاش برای صعود به اورست جان خود را از دست داند. این قریه، توسط نورستانیها که در گذشته کافرستانیها خوانده میشدند، باید ویران شده باشد.

هنگامی که آیت الله بهجت (رة) جهت عیادت تشریف آوردند درباره معظم له فرمودند: « باید قدر چنین شخصیت هایی را دانست، زیرا قبلاً اگر مثل ایشان صد نفر بودند اکنون نادرند و از عدد انگشتان دست تجاوز نمی کنند، هر یک به جای ده نفر نشسته اند، از این رو مزاحمتشان جایز نیست و نباید وقت آن ها را گرفت. نکته مهم: این طبقه بندی بر اساس الگوهای سالهای گذشته ایجاد شده و در دوره های صعود باید شرایط آب و هوایی حتما چک شوند. کوه اورست در مرز نپال و تبت (چین) است.

او پس از شکست ایرانیان از تورانیان برای تعیین مرز دو کشور تیری را از نقطهی شکست،که از کوه دماوند آمل، پرتاب کرد. پس به کیفر ستمی که یهودیان کردند، چیزهای پاکیزهای را که برایشان حلال شده بود، حرام کردیم و برای کافرانشان عذابی دردآور آماده کردهایم؛ ولی راسخانشان در علم و آن مومنانی را که به آنچه بر تو و به آنچه پیش از تو نازل شده ایمان میآورند و همچنین برپا دارندگان نماز و دهندگان زکات و مومنان به خدا و روز واپسین را پاداش بزرگی خواهیم داد.

در سال ۱۹۵۲، اعضای یک گروه سفری سوئیسی به رهبری ادوارد ویس دونانت، توانستند از گریدۀ جنوب شرقی به ۲۸۱۹۹ فوت یا ۸۵۹۵ متر از ارتفاع کوه صعود کرده و رکورد جدیدی را ثبت کنند. سفری در سال ۱۹۹۹ به یافتن جسد مالوری انجامید. قاشق تراش محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. مالوری در پاسخ به این سؤال که «چرا میخواهید به کوه اورست صعود کنید؟ مکانی در جاده ها که عابرین بتوانند از آن عبور کنند. در تبت جاده ای به اردوگاه اولیه در سمت شمال وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، با فعال شدن این کوه آتشفشانی، گدازههای سوزان از دهانه آن به آسمان پرتاب و در اطراف کوه جاری میشود. بر اساس گزارش تهیه شده در پایان فصل کوهنوردی سال ۲۰۰۷ میلادی، ۳۶۷۹ نفر توانستند به قلهی کوه اورست صعود کنند که از این تعداد ۲۴۳۶ نفر کوهنورد حرفه ای بودند. بیروج، از جمله سنگهای قیمتی به شمار آمده زیاده در صفحات شرقی و شمال شرقی مرکزی افغانستان مانند ارتفاعات کوه های بلند نورستان، بدخشان، هزاره جات، مناطقی که دریای هلمند از آن سرچشمه می گیرد، جلال آباد، لغمان و بعضی قسمت های پنجشیر و سالنگ پروان، به گونۀ گسترده یافت میشود.این سنگ به رنگهای سفید، سبز، زرد، گلابی، آبی و رنگ های مختلف دیگر در طبيعت پیدا میشود.

این حقیقت دارد که قله اورست شگفتی طبیعی سیاره زمین است، یک پدیده جغرافیایی شگفت انگیز که در آن کوهها تا لبه اتمسفر بالا می روند. در اول انجمن جغرافیای سلطنتی انگلیس بدلیل سخت بودن تلفظ اورست برای مردم محلی، آن را رد کردند، اما سرانجام در سال ۱۸۶۵ نام رسمی اورســــــت بر بلندتین قله جهان نهاده شد. وی بهمراه دستیارش جان آرمسترانگ، نام آن را کوه B گذاشت اما بدلیل مسافت زیاد و احتیاج به تایید مقامات ذی صلاح نتوانست تحقیقات خود را به سرانجام برساند. مسيري که اکنون به نام طريق سيدالشهد شهرت دارد، به طور تقريبي، همان مسيري است که رسول خدا صلي الله عليه وآله و يارانش براي نبرد با دشمنان مشرک، از مدينه تا احد طي کردند.

با تله کابین کوه صفه می توانید به آسانی بام صفه را زیر پای خود حس کنید. که به ترتیب نام های آنها آثرین، ندئیتَ بَ ئیرَ، فِرَورتیش، مَرتی یَ، چیسن تَخمه، وَه یَزداتَ، اَرخ و فرادَ می باشند. برای سفر به اروپا، شما به ویزای شینگن نیاز دارید. با هم رودررو شدند، آن کسانی از شما که به دشمن پشت کردند، جز این نبود که شیطان آنان را بهسبب برخی از کردههایشان لغزانید. صعود به ارتفاع ۸۰۰۰ فوتی کار آسانی نیست و همچنین با مشکلاتی نظیر ارتفاعزدگی، آبوهوای نامناسب و بادها همراه است که این موارد از اصلیترین موانع برای کوهنوردان محسوب میشوند.

1. کوه اورست از نظر فنی بلندترین کوه جهان نیست! متأسفانه در سالهای اخیر با وجود مشکل جدی خشکسالی، چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان مانند بسیاری دیگر از چشمهها، خشک شد و بعد از سالها جاری بودن از حرکت ایستاد. تنزینگ نورگی (یکی از اعضای این گروه) و راهنمای نپالی گروه، در سال بعد با یک گروه انگلیسی در سفری دیگر به اورست شرکت کردند. در سال ۱۹۲۲، جرج فینچ انگلیسی تلاش کرد برای اولین بار با استفاده از اکسیژن به اورست صعود کند، اما سفر او در اثر بهمن ناکام ماند.

در منظومهٔ خسرو و شیرین اثر نظامی از مردی به نام فرهاد سخن به میان میآید که به شدت عاشق شیرین میشود. ولایت بامیان درنقطه مرکزی افغانستان و در میان دامنه های مرکزی دو سلسله جبال بزرگ یعنی هندوکش و بابا که بین خطوط 67 درجه و 29 دقیقه و41 ثانیه طول شرقی و 34 درجه و 33 دقیقه و 22ثانیه عرض شمالی قرار دارد، واقع شده است. در نیشابور از امام الحرمین، ابوالمعالى جوینى، فقه آموخت و در مذهب و اصول برآمد. این رشتهکوه در شرق کوههای زاگرس و موازی با آن قرار دارد و با امتداد شمال غربی- جنوب شرقی از کوه سهند در آذربایجان تا کوه بزمان در بلوچستان در جنوب شرق ایران کشیده شدهاست.

کار، کار معاندان و دشمنان سیاسی و عقیدتی شیخ خلیفه بود که بالاخره پس از کوششهای زیاد به هدف خود رسیدند.اینها تنها چیزهایی است که از زندگی شیخ خلیفه به صورت پراکنده در منابع مختلف نقل شده است. با توجه به همه این دلایل، هر کوهنوردی آرزو دارد که حداقل یکبار در زندگی خود به قله اورست برسد. از حیواناتی که در ارتفاعات پایینتر زندگی میکنند میتوان به آهوی ختا، غژگاو وحشی، پاندای قرمز، پلنگ برفی و خرس سیاه هیمالیایی اشاره کرد. وی نتوانست نامی محلی که بطور مشترک در نپال و تبت استفاده شود را برای کوه انتخاب کند، به همین خاطر مردم تبت همچنان آن را چومولونگما را صدا میزنند.

و به ثروت گفت از جلو رفتن دوستان جلوگيري كنه كه تلفات بيشتري نديم . هنگام بالا رفتن از کوه اورست “یک قانون ساعت 2” وجود دارد. کوه اورست با داشتن ارتفاعی برابر با 8،848 متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین کوه جهان است. شاگرد سریعا پزشک را خبر کرد و خود نیز با سربازان خلیفه به دنبال شاگرد دیگر رفت. به احتمال بسیار زیاد این اولین بار است که نام آتشفشان قلعهحسنعلی به گوشتان میخورد. آتشفشان تال از خطرناکترین آتشفشانهای جهان است که از سال ۱۵۷۲ تاکنون، ۳۳ بار فوران کرده است و از فعالترین آتشفشانهای جهان محسوب میشود.

دیدگاهتان را بنویسید