آتشفشان – پارسی طب

در 25 کیلومتری شمال شرقی مسجدسلیمان در محلی موسوم به بردنشانده، نظیر چنین ساختمانی موجود است و در آنجا هنوز می توان بقایای ستون های سنگی ای که سقف ایوانیِ مثلث را تشکیل می داده مشاهده نمود، که تحت تأثیر معماری اورارتو قرار گرفته است. جنگهای بین سومریان و پادشاهان اورارتو در هزارهٔ سوم پیش از میلاد. در برگشت مسافت زیادی را از روی برف به پایین طي كرديم. مرتفع ترین نقاط این جزایر، ارتفاعى در حدود ۵/۳ کیلومتر از سطح دریا دارد اگر اندازه گیرى ها دقیق باشد، این ارتفاع بسیار قابل توجه است. اما احزابی که خواستار تغییر اوضاع در جهت مثبت اند ناگزیر اند ریشه های نا بسامانیهای امروز افغانستان را پیجویی نموده و راه های نجات و بیرون رفت را نشانی بکنند.

ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح از قرارگاه سوار بر پاترولی که از شب قبل هماهنگ شده بود حرکت خود را آغاز کردیم.ساعت ۷:۰۰ به پارکینگ انتهای جاده آسفالت و ابتدای مسیر پیمایش در زمستان رسیدیم.در تابستان مسیر پارکینگ تا مسجد صاحب الزمان با ماشین شاسی بلند طی میشود اما در زمستان به علت بارش برف و بسته بودن جاده خاکی باید این مسیر را پیاده طی کرد.چند عکس یادگاری به همراه گروهی دیگر از کوهنوردان حاضر در آنجا گرفتیم و ساعت ۷:۱۰ دقیقه با سرقدمی آقای قره داغی و عقب داری آقای افخمی حرکت خود را از پای زنجیر پارکینگ در ارتفاع ۲۴۰۰متری آغاز کردیم.

در گذشته به همراه انار و هندوانه، میوههای فصلی را هم در سفره میگذاشتند. انفجارهای آتشفشانی می توانند تکه های بزرگ سنگ را با سرعت بسیار زیاد به مسافت چندین کیلومتر پرتاب کنند و گاه با مخاطرات طبیعی چون زمین لرزه، جریان “گل” و سیلاب های ناگهانی، بارانهای اسیدی و درشرایط خاص وقوع سونامی همراه است. شین هوا به نقل از شی به نقل از چین و نپال “جامعه ای حتی نزدیکتر از آینده مشترک برای غنی سازی کشورها و مردم آنها” ایجاد می کنند. اولترامارین رنگدانه ای به رنگ آبی تیره است که با خردکردن و ساییدن سنگ لاجورد، رنگدانە (آبی اولترامارین) حاصل از لازوریت آبی رنگ به دست می آید.

این قاره دارای جمعیتی بالغ بر 877،500،000 نفر می باشد. 1- آمودریا (جیحون) از کوههای پامیر سرچشمه گرفته و حدود 1126 کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی کشور با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان می باشد و قسمت هایی از آن قابل کشتیرانی است در سواحل آن رودخانه شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به ممالک آسیای میانه از این طریق مبادله می شود.جیحون دارای آبشارهای متعدد است و برای تولید نیروهای هیدرولیک قابل استفاده است 2- هیرمند (هلتمند): از کوههای یغمان در غرب کابل سرچشمه گرفته و 1400 کیلومتر طول دارد و در جنوب غربی افغانستان قسمت کمی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل می دهد و مهمترین منبع تامین آب دریاچه های سیستان و بلوچستان و اراضی زراعی شمالی آن است.

ممنون از تلاش بی وقفه شما عزیزان در شناساندن جاذبه های گردشگری این مرزو بوم پل نیر در زبان محلی به “قیرمیزی کورپی” یا پل قرمز مشهور است. مراتع فراوان و بارندگی مناسب، امکان پرورش دام و کشاورزی را در این منطقه فراهم نمودهاست. بیشتر افراد وقتی که از منطقه کنکوردیا و بیس کمپ کی۲ رد میشوند چشمشان را نمی توانند از این زیبایی به اندازه بردارند. در این شب مهمتر از شام، تنقلات و آجیل مخصوص شب یلدا ست.

بَرسَم وسیلهای برای دعاخوانی ست که از جنس شاخه گیاهی خاص و یا فلزِ برنج و نقره ساخته میشود. بیشتر قهرمانهای آن جانوران، دیوان و پریان هستند و برای سرگرمی و خوشایند کودکان گفته و یا نوشته میشوند. یعنی نقاط طلوع و غروب از سمت جنوب دورتر میشوند و به شمال نزدیکتر. به همین ترتیب روزها بلندتر و شبها کوتاهتر میشوند. در واقع خوردن انار در شب یلدا به خاطر اعتقاد به تأثیر جادوی سرایتی آن بوده است. آتش در گذشته نماد خورشید بود و برپا کردن آتش به خاطر پاسداشتش انجام میشده است. متأسفانه این رسم نقالی در حال نابودی ست.

انار میوه اصلی سفره شب یلدا ست. هندوانه هم مثل انار میوه مخصوص سفره یلدا ست. آنها میوههای تر و خشک، آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان لُرک بر سفره میگذاشتند. از جذابترین آیینهای شب یلدا یا شب چله، سفره و خوردنیهای آن است. لحنِ فیلم که به آغازِ بازنشستگی شخصیتِ اصلیاش از شغلِ خونبارش میپردازد، به مراتب پُرشور و شوقتر و پُرجنب و جوشتر و کمی بیاخلاقتر و فاسدتر از جان ویک است. باید گفت که همه میدانیم هندوانه میوهای تابستانی است؛ پس هندوانه علاوه بر سرخیش نمادی از خورشید است و یادآور گرمای تابستان و حرارت است.

این میوه از دوران بسیار قدیم میوهای مقدس شناخته شده است. انار از دید مسلمانان هم میوهای مقدس بوده و در قرآن کریم از آن بهعنوان میوهای بهشتی نام برده شده. صخرههای بلند هندوکش، آشیانه عقابهای بزرگِ افغانستان است که در بعضی از موارد، طول بال آنها به بیش از ۲ متر هم میرسد. این سازههای گرانبهای افغانستان که شهرت جهانی داشت در رژیم طالبان بکلی تخریب گردیداما در سال های اخیر اقدامات خوبی برای بازسازی آنها شروع شده است بت بزرگ بنام صلصال و بت کوچکتر بنام شمامه بوده است. شاید در نگاه اول تبدیل کوه به یک پارک با تعداد زیادی ساختمان و مرکز رفاهی و تفریحی مانند رستوران و کافه و امکان استفاده از تاکسی و تلهکابین برای جابجایی در قسمتهای مختلف آن، اتفاق خوبی به نظر بیاید، ولی باید بدانیم که پس از مدتی دیگر کوهی در کار نیست و البته بسیاری از کوهنوردان و ورزشکاران از همین بابت نگرانند.

صعود به این کوه بدون اخذ مجوز و راهنما و مربی به هیچ عنوان امکانپذیر نیست. از زمان کشف اورست تا به امروز که جمعیت دنیا نزدیک به 8 میلیارد نفر است، تنها نزدیک به پنج هزار نفر به اورست صعود کردند که در میان آن ها، نزدیک به 250 نفر جان خود را از دست دادند. در روز یکم دی، خورشید در زمان طلوع به پایینترین حد جنوبیش، یعنی ۲۳٫۵ درجه شرقی میرسد.

روستای برسه از توابع بخش کوهستان شهرستان تنکابن، با مختصات ۵۰ درجه و ۷۳ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۶۴ دقیقه عرض شمالی، در ۳۵ کیلومتر جنوب غربی تنکابن و در ۲۶۰ کیلومتری ساری قرار دارد. زرتشتیها از شاخهها و میوه آن در مراسم دینی خود استفاده میکنند. روايتی از وهب بن منبه، ماجرای ايمان آوردن اصحاب کهف را کاملًا متفاوت و مربوط به گرويدن جوانان شهر افسوس به يکی از حواریون حضرت عیسی دانسته است. همچنین از آثار و شواهد به دست آمده در این مناطق تصاویری از آلات موسیقی دوران مانند شیپور و تنبور بر روی ظروف نقره وجود دارد که حاکی از رواج موسیقی نزد این قوم در عهد ساسانی است.

وی با بیان اینکه بیمارستان امام خمینی (ره) جوابگوی نیاز درمانی شهرستان وسیع کوهدشت نیست ادامه داد: عملیات ساخت بیمارستان دوم این شهرستان بسیار کند پیش می رود در حالیکه وجود این مهم برای کوهدشت حیاتی است. آداب و رسوم شب یلدا در طول زمان تغییر چندانی نکرده است. سفره شب یلدا شامل میوههای مخصوص، آجیل مخصوص و دیگر تنقلات است. ناهمواریهای این منطقه کوهستانی را به شکلی ناپایدار درآورده است. از دیگر میوههای سفره یلدا میتوان انواع میوههای پاییزی را نام برد. در بخش شمال غربی محوطه بیستون، بخشی با نام دامنه پارتی وجود دارد که یکی از مهمترین محوطههای تاریخی محسوب میشود.

در فیلم بالا انحراف محور زمین و در نتیجه به وجود آمدن فصلها، اعتدالین و انقلابین به طور کامل توضیح داده شده است. با آزاد شدن فعالیت احزاب، گروه های سیاسی و احزاب جدیدی مانند « حزب دموکرات تاجیکستان »، «حزب رستاخیز» و «حزب نهضت اسلامی» به وجود آمدند. از همین رو هلند را با این دو نام میشناسند. این رویداد در یکم تیر از نو تکرار میشود. روستای سورک در ۱۵ دی ۱۳۷۵ تبدیل به شهر ودرسال۱۳۷۶شهرداری آن تأسیس گردید. جمعیت این شهرستان بر طبق آمارگیری جامع سال ۱۳۸۵ «۲۱۵,۰۸۶» نفر بوده و مرکز آن شهر هشتگرد است.

درگزارش آمده است که حتی شماری از اهالی که از کوچیدن امتناع ورزیده و به خشونت متوسل شده بودند؛ زنده زنده در حفره های قبلاً کنده شده، قالب زده شده اند. سپس در بیهق به تدریس اشتغال یافت. در هر نقطهای از کشور قصههای مربوط به فرهنگ خودشان رواج بیشتری دارد. به این صورت که خانوادهها در این شب گرد هم میآمدند و پیرترها برای همه قصه تعریف میکردند. آداب و رسوم شب یلدا چیست؟ میوهها جزئی اصلی از سفره یلدا هستند. در این سفره نقش اصلی را میوههای سرخ رنگ بر عهده دارند. نقش اصلی مربوط به بلاش اشکانی است که به علت مخدوش شدن نوشتهها مشخص نشده کدامین بلاش است.

پایتخت کانادا، اتاوا است. تمرینات بدنسازی را در خانه انجام میدهم و سالهای سال است بر روی تردمیل میدوم. این تنگه اعجابانگیز در نوع خود بینظیر است. جزء جداییناپذیر دیگر شب یلدا، شاهنامهخوانی است. باور بر این بوده که اگر مقداری هندوانه در شب چلّه بخورند؛ در سراسر چلّه بزرگ و کوچک، از سرما و بیماری در امان خواهند بود. انار حتی در ادیان بزرگ دنیا جایگاه ویژهای دارد. معمولا در شبهای یلدا بزرگ فامیل به دیوان حافظ تفالی میزند. البته این همه عجله و سراسیمهگی بارش در خود کتابش معلوم میشود چنانچه که در پیشگفتار کتاب خود از چند شاعر مطرح بدخشانی نام برده است مانند: شکیبا شیوا واصفی، زهره زکی و فرشته باران2، اما زندهگینامه این شاعرانبانوان در کتابش نیامده است3.

نسبتِ بیماری نتوانستم بخشی از یادداشتهای ذهنی را که از مرگ تا ختم فاتحهی مارشال دیده بودم بنویسم و همه را به شمولِ موضع منفی قانونی در موردِ فامیلِ احمدشاه مسعود را در یخشهای بعدی توضیح میدهم.و اما مارشال دوستم! اما آیا خوردن هندوانه اول سرما عجیب نیست؟ یعنی آنها با توسل به انار و خوردن آن برکت را از دانههای زیاد آن میگرفتند و نیروی باروری را در خود افزایش میدادند. خوردن این میوه توسط بزرگان دینی توصیه شده است. جمعیت جمعیت تاجیکستان نزدیک به 7 ملیون نفر و تراکم نسبی جمعیت ان 8/42 نفر در هر کیلومتر مربع است.

دیدگاهتان را بنویسید